A kereskedelmi szálláshelyek vendégéjszakákban mért vendégforgalma összességében 9,5%-kal bővült 2015 júliusában, a szálláshelyek bruttó szállásdíjbevétele pedig 19,9%-kal emelkedett. A kedvező adatokon belül a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 12, a belföldi vendégeké 7,5%-kal nőtt az egy évvel korábbi szinthez képest.
Növekvő brit, amerikai és német vendégéjszakaszám
A külföldi vendégforgalom alakulására jellemző, hogy a hat legjelentősebb küldőország mindegyikéből két számjegyű ütemben nőtt a kereslet, külön örvendetes a német vendégforgalom 15,7%-os bővülése (júniusban 6%-kal esett vissza, májusban pedig csupán 1%-kal nőtt a német vendégéjszakák száma, míg áprilisban 10%-os, márciusban több mint 3%-os, februárban és januárban pedig közel 5%-os volt a visszaesés). Mindez 1 millió 755 ezer külföldi vendégéjszakát jelentett júliusban. Legdinamikusabban az Egyesült Királyságból és az Egyesült Államokból gyarapodott a vendégéjszakák száma (28, illetve 23%-kal), továbbá a lengyel, a holland, a német és a cseh turisták vendégforgalma is 15-18% közötti ütemben emelkedett, ami ellensúlyozta az orosz vendégforgalom 17%-os csökkenését.
Közel 67%-os szobakihasználtság, növekvő bevétel
Az összességében igen kedvező fejlemény a szállodák szobakihasználtságában is megmutatkozott, ami átlagosan 4,7 százalékponttal, 66,7%-ra nőtt, sőt mivel a szállodai átlagárak is emelkedtek a tavaly ugyanekkorihoz képest, a piaci teljesítményüket jól kifejező mutató, a RevPar is számottevően javult. A szállásdíjbevétel (27,5 Mrd Ft) 19,9%-kal volt magasabb, mint a tavalyi év azonos időszakában.
A szálláshelyek kiugró eredményéhez a belföldi vendégek számának 12%-os (760 ezer), az általuk eltöltött éjszakák (2 millió 189 ezer) 7,5%-os bővülése is érdemben hozzájárult. A belföldi vendégektől származó szállásdíj-bevétel pedig 18,6%-kal nőtt tavalyhoz képest. A hazai vendégek július folyamán a 2249 kereskedelmi szálláshelyi elfogadóhelyen 9,3%-kal magasabb értékben, mintegy 3,058 milliárd Ft-ot kötöttek SZÉP-kártyáikról.
Az első hét hónap számai is remekül alakultak: január-júliusban 5,79 millió vendég 14,4 millió éjszakát töltött a kereskedelmi szálláshelyeken. A vendégszám 8,9%-kal, a vendégéjszaka-szám 6,7%-kal haladta meg a tavalyi értéket. A vendégek a magas bázishoz képest is a tavalyinál közel 13%-kal többet, 115,8 milliárd forint szállásdíjat költöttek a kereskedelmi szálláshelyeken az első hét hónapban. A SZÉP-kártya felhasználás 3,9%-kal nőtt, a vendégek január-júliusban összesen 9,9 milliárd forintot költöttek ezzel a fizetési lehetőséggel.
Glattfelder: idén újabb rekordot dönthet a magyar turizmus növekedése
Kiemelkedően jó eredmény a júliusi 12 százalékos vendégszám-növekedés a belföldi szálláshelyeken, idén várhatóan újabb rekordot dönt a magyar turizmus bővülése - mondta Glattfelder Béla, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságszabályozásért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán csütörtökön, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) frissen közzétett adatait kommentálva.
Hangsúlyozta: a turizmus a bruttó hazai termék (GDP) mintegy 10 százalékát adja, olyan nemzetgazdasági ágazat, amely képes az átlagos növekedést meghaladóan bővülni.
Az államtitkár szerint fontos, hogy a belföldi turizmus is nő, egyebek mellett a Széchenyi Pihenőkártyák felhasználásának köszönhetően. Júliusban a tavalyinál 9 százalékkal több, mintegy 3 milliárd forint értékű SZÉP-kártya felhasználás valósult meg, számos új munkahelyet teremtve a vidéki turizmusban - ismertette.
Kiemelte: minden régióban nőtt a turizmus, de a legnépszerűbb továbbra is Budapest, valamint a nyári hónapokban a nagy tavak környéke. A legnagyobb mértékű növekedés éves átlagban a fővárosban volt - tette hozzá.
Glattfelder Béla kitért arra is, hogy minden szálláshely-típusban nőtt a szobakihasználtság és a forgalom, de a magasabb kategóriájú szállodákban volt jelentősebb forgalom-növekedés. A szállodák bevétele 20 százalékkal nőtt júliusban az egy évvel korábbihoz képest - emelte ki.
A legtöbb turista továbbra is Németországból érkezik, júliusban 15 százalékkal többen jöttek, mint egy éve. Az angol és amerikai turisták száma jelentős mértékben, 20 százaléknál is jobban nőtt a hetedik hónapban - ismertette az államtitkár.
Forrás: Turizmus Online / MTI