Megnyílt a Magyar Zene Háza legújabb kiállítása

Harminc ország, több mint száz előadóművész, különböző kultúrák, élő zenei hagyományok tárulnak fel interaktív installációk és látványos dokumentumfilmek segítségével. A LISTEN. a zenei és kulturális sokszínűséget ünnepli, Földünk hagyományait hozza el a látogatóknak Indiától Puerto Ricón és a Sarkkörön át, Nepálon, Görögországon, Spanyolországon keresztül egészen Magyarországig, és még sokkal tovább.

A Magyar Zene Háza új kiállítása különleges utazásra hívja a látogatókat: egyetlen, mintegy 1000 négyzetméteres térben bejárhatjuk a világot, megismerhetjük különböző népek kultúráját és zenéjét. A tárlat bemutatja, hogyan kapcsolódnak össze és alakulnak át a zenei hagyományok az idők során, miként formálódik a világzene, és milyen hatással van a népzene fejlődésére.

A 2025. március 11-én megnyílt, augusztus 31-ig látogatható új időszaki kiállításában a világ különböző pontjairól érkező kiváló művészek szerepelnek, többek között Carminho, a Garifuna Collective, Ivan Duran, Mahsa&Marjan Vahdat, Boban és Marko Marković. Magyarországot, Lajkó Félix, Lakatos Miklós, a Parno Graszt, Roby Lakatos és Sebestyén Márta képviselik.

A kiállítás középpontjában a zene kultúrákat összekötő szerepe áll

 A történelem során a különböző népzenei hagyományok egymásra hatottak, ezt példázza például a gregorián ének kialakulása, amelyben a zsidó, görög és bizánci tradíciók egyaránt szerepet játszottak. A világzenei kutatások jelentős mérföldköve volt a 19. század végén feltalált fonográf, amely lehetővé tette a hangok rögzítését és tudományos elemzését.

„A Zene Háza harmadik időszaki kiállítása egy újabb mérföldkő az intézmény életében”

– mondta Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezetője, majd hozzátette: „a magyar poptörténeti tárlat után a világ nagy díváit hoztuk el a londoni V&A-vel közös utazókiállítás során, most pedig, a LISTEN. még tágabb perspektívából tekint bolygónkra. A zene minden kultúrában közös nyelvként kapcsol össze bennünket, nézzünk a Föld tájaira úgy, mintha először látnánk, hallgassuk hangjait, mintha először hallanánk.”

Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezetője
Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezetője
Fotó: SZT

A kiállítás mintegy 1000 négyzetméteres terében beláthatjuk a világot, megismerhetünk embereket, népeket, népcsoportokat és zenéjüket. Felismerhetjük az összefüggéseket. Ráébredünk, hogy milyen nagy és egy milyen kicsi tud lenni a világ egyszerre, folytatta az ügyvezető, és megtudtuk azt is, hogy a kiállítás azért is nagyon izgalmas, mert a világ gazdag zenei örökséget mutatja be interaktív módon. A látogatók nemcsak felfedezhetik a világ különböző zenéit Indiától az Északi-sarkkörig, hanem megérthetik a zenei kultúrák közötti kapcsolatokat is.

A tárlat folytatása annak a küldetésnek, amelyet Bartók és Kodály elindítottak: a zene megőrzése, kutatása és továbbadása.


Fotó: MAGYAR ZENE HÁZA/Mohai Balázs

Tíz év, több, mint harminc ország és száz előadó

A kiállítás alapanyagát Garry Bassin amerikai filmrendező és Tomoko Yamaguchi japán színész-producer-író zenés dokumentumfilmjei adják. A páros tíz éven keresztül, több mint harminc országban, több mint száz előadóval forgatott filmeket, melyek egyedi látásmódon keresztül mutatják be a Földet és annak zenei kultúráját. Ritkán látható, intim közelségben hallható tradicionális muzsikálás és zenei hagyományok mutatják meg, hogy az emberek, éljenek bárhol a világon, az életüket meghatározó eseményeket, érzelmeiket a zene segítségével fejezik ki.

„Csoboth Attila operatőr tíz éve mesélt nekem azokról az izgalmas helyekről, ahol filmjeiket forgatják és amelyből az elmúlt évek során egy grandiózus film készült közel 30 országban több mint 100 zenésszel. A film, a készítők több mint egy évtizeden át tartó munkájának eredménye kiválóan kapcsolódik a Magyar Zene Háza küldetéséhez, amelynek célja, hogy bemutassa a világ zenei kultúrájának sokszínűségét.” – mesélte a kiállítás megszületéséről Horn Márton, a Magyar Zene Háza intézményigazgatója.

A filmben és a kapcsolódó kiállításban betekintést nyerhetünk a világ különböző tájain élő emberek zenei hagyományaiba:

megismerhetjük a litván hősi énekeket, a korzikai és izlandi kórusok világát, a patagóniai pásztorok zenéjét vagy akár a közép-amerikai migráció hatásait a zenére. A projekt nem tudományos szemlélettel közelíti meg a témát, hanem az élményre és az érzelmekre fókuszál, hogy a látogatók átérezhessék a különböző kultúrák mindennapjait és ünnepeit.

Horn Márton, a Magyar Zene Háza intézményigazgatója és Garry Bassin, a The LISTEN. project rendezője
Horn Márton, a Magyar Zene Háza intézményigazgatója és Garry Bassin, a The LISTEN. project rendezője
Fotó: SZT

„A kiállítás létrehozása nagy kihívás volt, hiszen ritka, hogy egy filmanyagból állítsanak össze egy teljes tárlatot. Célunk az volt, hogy a filmjeleneteket kiegészítsük izgalmas történetekkel, interaktív installációkkal és tárgyi emlékekkel, hogy a látogatók valóban átélhessék ezt a zenei utazást.” – tette hozzá Horn.

A kiállítás az alkotók személyes történeteit, megéléseit is fontosnak tartja megmutatni, betekintést enged a forgatás körülményeibe is, az alkotók személyes élményein keresztül.

Garry Bassin, filmrendező elmondta, a LISTEN. projekt lényege mindig is az volt, hogy megkeressék az emberi lelket a zenén keresztül. „A lélek minden országban másként nyilvánul meg, és minden művész másként fejezi ki önmagát. A forgatás során voltak pillanatok, amikor a zene olyan erős hatással volt ránk, hogy szinte robbanásközeli állapotba kerültünk – ezek az élmények nem az agyunkon, hanem a lelkünkön keresztül érintettek meg minket.”


Fotó: Garry Bassin

A tárlat visszavezeti a látogatót a természethez, amely közös emberi élményként idézi fel, hogy mindannyian e bolygó részei vagyunk. Ezt követően egy különleges akusztikai térben többszólamú énekek csendülnek fel, mintha az égi rend harmóniáját közvetítenék.

De a kiállítás – sok más izgalmas táj mellett – elkalauzol a világ peremére is: a jég birodalmába, ahol a Baffin-sziget és Izland zord, mégis magával ragadó tájai mesélnek a természet és az ember egymásra utaltságáról. A LISTEN. mindannyiunk számára ismert helyzeteket, pillanatokat elevenít meg: az együttlétek, a zene és a tánc univerzális élményét hozza el. Egy grúz család ünnepi asztalánál például megélhetjük, hogy ezekhez az életképekhez, ünnepekhez kapcsolódó zenék eszközeikben és hangzásukban mennyire sokféle módon jelennek meg a világ különböző pontjain.

 


Nyár elején termálturisztikai nemzetközi konferencia Budapesten

Nyár elején termálturisztikai nemzetközi konferencia Budapesten 

A Nemzetközi Termálturisztikai Konferenciát június 4-6. között tartják a magyar fővárosban.
Hazai kutatás a bolygónk sorsáról

Hazai kutatás a bolygónk sorsáról 

A friss kutatás szerint környezetbarát termékek vásárlásával nyugtatja a lelkiismeretét bárki, mintsem csökkentené a fogyasztását
Különös szobor tűnt fel a Falk Miksa utcában

Különös szobor tűnt fel a Falk Miksa utcában 

Különleges látványban lehet részük azoknak, akik a belvárosi Falk Miksa utcába látogatnak: egy 400 kilós műalkotás tűnt fel a Virág Judit Galéria előtt.
A Fürdőszövetség  az idei tervekről

A Fürdőszövetség az idei tervekről 

2023-ban 33 millió vendég járt a magyarországi fürdőkben, tavaly ennél 5 százalékkal több, de ez még mindig elmaradt mintegy 10 százalékkal a 2019-estől.
Vizuális művészek fotókiállítása a HAB-ban

Vizuális művészek fotókiállítása a HAB-ban 

A fényképezés nem csupán dokumentáció, hanem felfedezés is – a valóság rétegeinek feltárása, a láthatatlan láthatóvá tétele.
Ilyen lesz az idei évad Szigligeten

Ilyen lesz az idei évad Szigligeten 

Május 1-jén a 35. Mediawave Fesztivállal indítja útjára a 2025-ös tavaszi-nyári évadot a Szigliget Várudvar.
Hétvégén még síelhet a Mátrában

Hétvégén még síelhet a Mátrában 

Kiváló, havas pályák, tavaszi síélmény vár mindenkit – üzenik a szervezők.
Sajátos módon ünnepli születésnapját a gyulai kastély

Sajátos módon ünnepli születésnapját a gyulai kastély 

Immár negyedik éve szervezik meg a találkozót, amely akkora népszerűségre tett szert, hogy kihagyhatatlan programelemmé vált.
Országjáró turnéra indul a cirkusz

Országjáró turnéra indul a cirkusz 

Budapest után kelet felé indulnak, Miskolcon, Nyíregyházán és Debrecenben lépnek fel.
Hihetetlen kincsek egy veszprémi könyvtárszoba mélyén

Hihetetlen kincsek egy veszprémi könyvtárszoba mélyén 

A Koller-könyvtárat a veszprémi várnegyed megújításának részeként restaurálják.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.