A szakmai körökben népszerű turizmus podcast szeptember 27. reggel 6 órától online elérhető friss adásában a turisztikai ágazatot több irányból is sújtó kínálati válság okait, tendenciáit vizsgálják az adás szerkesztői és beszélgetőpartnerei. A podcast szerkesztői, műsorvezetői: Kovács Balázs nemzetközi turisztikai szakértő és Nagy-Szász István szállodás szakember. Az Európát sújtó példátlan energiaválság közgazdaságilag is nehezen modellezhető kihívás, amely hatalmas terhet ró az olyan energiaigényes vállalkozásokra, mint pl. a wellness szállodák, fürdők, közlekedési társaságok és sífelvonók üzemeltetői. Az adás nemzetközi kontextusba helyezve részletesen bemutatja az energiaválság történelmi analógiáit és a jelenségre adható lehetséges válaszokat. A podcast szerkesztői konkrét példákon keresztül bemutatják, hogy napi szinten milyen hatása van egy szálloda üzemeltetésére a meglódult energiaáraknak. Főleg osztrák példák alapján megoldási javaslatok, tippek és ötletek is elhangoznak a kialakult nehéz helyzet orvoslása érdekében.
A turizmust sújtó kínálati válság másik oldalát a munkaerő, azaz a humán erőforrás hiánya jelenti. A podcast hallgatói megismerhetik azon összefüggéseket, amelyek a jelenlegi krónikus munkaerőhiányhoz vezettek a legtöbb európai országban. Megtudhatjuk, hogy Magyarországon - csupán demográfiai okok miatt is - évente mintegy 50 ezer munkavállaló tűnik el a munkaerőpiacról. Ha az agyelszívást is hozzászámítjuk, még drámaiabb a helyzet. A harmadik piacról „importált munkaerő” mellett más megoldások is léteznek az akut helyzet kezelésére, ám ezek már nemzetállami keretek között nem kivitelezhetőek - érvelnek az adás szerkesztői egy Duna-régiós együttműködés mellett. A podcast friss adásában bemutatásra kerülnek továbbá olyan kézenfekvő, bár eddig nem alkalmazott kooperációs lehetőségek, megoldások, amelyek intézményesített keretek között látványos javuláshoz vezethetnének a szűk erőforráskínálat rendezése érdekében.
Az adás második felében a „kis színes és érdekes” történetek mellett első kézből megismerhetjük, hogy milyen stratégia mentén készül a Twin City Liner katamaránt üzemeltető bécsi hajózási társaság új járatokat indítani Budapestre és Győrbe. A Dunakavicsok podcast 22. epizódjának vendége Eva Badr, - a Central Danube GmbH cégvezetője - tájékoztatja a témában a hallgatókat. Az adás végén a szerkesztők megemlékeznek az idei Turizmus Világnapról, amelynek „Rethink tourism” mottója új megoldásokat, friss és újító gondolatokat szorgalmaz, hogy mielőbb magunk mögött hagyhassuk a letűnt korszakot, s együtt léphessünk át az újturizmus világába. Az „igazi boldogság nem akkor van, amikor valami jó dolog történik, hanem akkor, amikor valami rossz véget ér.” E gondalatok jegyében kívánnak biztatást adni a turizmust szívügyüknek érző valamennyi Kollégának a Dunakavicsok turisztikai szakmai podcast szerkesztői.
A 22. epizód a Turizmus Világnapjának reggelétől online elérhető innen.