Az 1912-ben Fried és Adorján építőmesterek tervei alapján épült vasbeton víztorony nem volt felújítva az elmúlt száz évben. A 42 méter magas épületet az 1960-as évek óta kezeli a Debreceni Egyetem, renoválására 487 millió forintot nyert az Észak-Alföld Regionális Operatív Program pályázatán. A támogatásból 290 millió forintot fordított a torony helyreállítására és rendeltetésének bővítésére, 90 millió forintot az új szerepének megfelelő eszközök vásárlására, 70 millió forintot a fénytechnikára és a vizes részletek kiépítésére.
Megfiatalodott az „öreg hölgy”
Megfiatalodott „öreg hölgynek” nevezte a több mint száz éves víztornyot Szilvássy Zoltán, az egyetem rektora a tegnap esti megnyitón. Az Egyetem egyik stratégiai feladata a turizmus fejlesztése, ebbe illik bele a megújult víztorony, mely kapcsolódik a város és a megye terveihez és jó példa a város és az egyetem együttműködésére – hangsúlyozta. Széles Diána alpolgármester az évenkénti turisztikai fejlesztésekről számolt be, mint a tavalyi nagyerdei felújításokról, építkezésekről, így a megszépült Békás-tóról és környékéről, a Ködszínház és a Nagyerdei Stadion építéséről. Mint elmondta a víztorony az egyetem beruházása, nemcsak turisztikai attrakció, hanem kulturális tér is egyben. A strand és az állatkert van még hátra a Nagyerdő megújításából – mondta.
Tourinform irodai szolgáltatási pont
Próbaüzemben működik a torony a megnyitótól számított egy hónapig, addig a honlapon és a Facebook-oldalon megjelölt időpontokban látogatható – mondta Süli András a Debreceni Víztorony és a Campus Fesztivál programigazgatója. A teljes szolgáltatási spektrum július 23-tól indul, aznaptól nyitva lesz a debreceni ajándékokat áruló ajándékbolt is, mely egyben a Tourinform Iroda jegyértékesítő és információs pontjaként működik. Kávézó, fröccsterasz, kiállító és kulturális tér, 34 méter magas kilátó áll a debreceniek és a turisták rendelkezésére. Ősztől egyetemi filmklub kezdődik, irodalmi és jazzklub indul. Családi napokat terveznek és egyéb kulturális rendezvényeket. Bejárható lesz a környék a kölcsönözhető elektromos riksákkal. Egyetemi és nagyerdei túrák kiindulópontjaként is használható a víztorony, melyen extrém sport is művelhető, falmászásra alkalmas.
Csobogók, vízlépcső, patak
A jelenlegi támfalig a földben álló épületnek szabaddá tették az alap testét és kiállítóteret terveztek bele Győrffy Zoltán és Novák Róbert debreceni építészek. Filigrán üvegbúrával vették körül a torony törzsét és kávézót álmodtak bele. A legfelső szintre vezető meredek lépcsőt kényelemesebben járhatóra tették. Az épület köré csobogókat telepítettek, vízlépcsőt építettek, körbe patakkal kerítették, a belső udvarba az út hídon át vezet. Az épületet zöld térrel, pihenőhelyekkel övezték szabadtéri rendezvények megtartására.
Fényjáték zenei aláfestéssel
Élőzenés grillvacsora követte a megnyitót, végezetül komoly-és könnyűzenei aláfestéssel a fényjátékkal színezett toronyban gyönyörködhettek a résztvevők. A lila, piros, zöld, sárga fények, köztük a nemzetiszín különös hangulatot adott a megújult épületnek.