PwC: erősödő bizalom a világgazdaságban, óvatos vállalati várakozások

A PriceWaterhouse Coopers szakértői 14. Magyarországi Vezérigazgatói felmérésében többek között olyan kérdésekre keresték a választ, hogy a cégvezetők hogyan vélekednek a világ- és a hazai gazdaság növekedéséről, mit várnak a saját bevételeik bővülésével kapcsolatban, illetve mekkora inflációs rátát, euróárfolyamot és GDP-növekedést jósolnak 2025-re, de olyan témákkal is foglalkoztak, mint a létszámcsökkentés, a mesterséges intelligencia alkalmazása és a fenntarthatóság.

A kutatás eredményeit Radványi László, a PwC Magyarország vezérigazgató és Mezei Szabolcs, a PwC Magyarország cégtársa mutatta be.

Világszinten a vezérigazgatók 58 százaléka vár gyorsulást a világgazdaság növekedési ütemében, ötödük pedig lassulásra számít. Ennél jóval optimistábbak a magyar vállalatvezetők, 70 százalékuk bízik a globális gyorsulásban és mindössze a megkérdezettek egytizede számít lassulásra.

A magyar gazdaság vonatkozásában a hazai cégvezetők 60 százaléka gondolja úgy,  hogy 2025-ben emelkedni fog a növekedési ütem, ugyanakkor a saját bevételeikkel kapcsolatban nem túl bizakodóak: soha ilyen alacsony nem volt azok aránya, akik bizakodónak mondták volna magukat saját bevételeik növekedésével kapcsolatban (39 százalék).

Ami a jóslásokat illeti, 2025-re 415 forintos eurót, 4,8%-os inflációs rátát és 1,8%-os GDP-növekedést prognosztizálnak.

A jövőbeli várakozások tekintetében a szakképzett munkaerő hiánya globálisan és hazai szinten is felzárkózott a legfontosabb kockázati tényezők közé, és nőtt a kiberbiztonsági kockázatok jelentősége is az előző évekhez képest, és már azonos súlyúnak tekinthető a többi üzleti kockázattal. Ezzel szemben, meglepő módon a klímaváltozást a vállalatvezetők jelenleg kevésbé tartják közvetlen fenyegetésnek, noha a fenntarthatósági trendek egyre nagyobb szerepet kapnak.

A vezérigazgatók optimizmusa azonban nőtt azzal kapcsolatban, hogy vállalatuk hosszabb távon is működőképes marad.

Kiemelt kérdés volt: „Ha a vállalat a jelenlegi pályáján halad tovább, meddig marad életképes?”

Akik 10 éven belüli életképességet jósolnak, főként külső tényezőket (pl. gazdasági környezet, piaci változások), míg azok, akik 10 évnél hosszabb távra terveznek, inkább belső képességekre és stratégiai döntéseket említették, úgy mint helyes stratégiai döntések, szervezeti hatékonyság és a versenynek megfelelő felkészültség, de ezeken túl a növekvő kereslet és a szabályozás változásai támogathatják kívülről a fennmaradást.

Mezei Szabolcs és Radványi László
Mezei Szabolcs és Radványi László
Fotó: PwC

A vezérigazgatók szemlélete és felkészültsége szempontjából érdekes összkép rajzolódik ki. A magyar vezetők rendkívül felkészültnek érzik magukat, kiemelkedő stratégiai és megvalósítási képességekkel rendelkeznek, viszont a munkavállalói kommunikáció és a marketing területén még van hová fejlődniük. Bár hisznek a gazdasági növekedésben, saját cégük jövőbeli eredményeiben meglehetősen bizonytalanok, ami ellentmondásos képet fest. Egyértelműen látszik, hogy az erőforrásokkal való hatékony gazdálkodás és a technológiai fejlődésbe vetett bizalom kulcsfontosságú lesz a következő években.

Transzformáció és újratervezés

A hazai vállalatok aktívabbnak tűnnek a transzformációs intézkedések terén, mint a globális átlag, de ennek oka valószínűleg a méretbeli különbségek és az eltérő piacok. A magyar vállalatvezetők jellemzően a saját iparágukon belül terveznek akvizíciókat, míg globálisan inkább az iparági határok átlépése figyelhető meg. A hazai vállalatok 29 százaléka, a világ vállalatainak 55 százaléka tervezi azt, hogy a következő három évben más vállalatokat is megvásárol. Ezzel a lépéssel az érintett cégek több mint fele (54 százalék) nem evez át másik iparágba Magyarországon, globális szinten ez az arány 37 százalék. „Míg a hazai, akvizíciót tervező vállalatok elsősorban a saját jelenlegi versenytársaikat szeretnék bekebelezni, addig világszinten ez inkább az új iparágba való belépést jelentené.”- emelte ki Mezei Szabolcs.


Fotó: PwC

Mesterséges Intelligencia

A hazai vezetők körében a MI alkalmazása jelenleg főként a hatékonyságnövelésre koncentrál, 80 százalék egyértelmű hatékonyságnövekedésről számolt be és a megkérdezettek ötöde a jövedelmezőség növekedését várja a mesterséges intelligenciától 2025-ben.  de a jövőben várhatóan mélyebben beépül az üzleti modellekbe. A vállalatok egyelőre kevésbé használják az MI-t stratégiai döntéshozatalra, inkább operatív szinten integrálják. A bizalom szintje Magyarországon az MI iránt magasabb, mint a régióban (pl. Lengyelországban és Romániában alacsonyabb az elfogadottság).

A fenntarthatóság nem prioritás

A globális trendekkel szemben Magyarországon a fenntarthatósági szempontok kevésbé beépítettek a vezetői ösztönzési rendszerekbe. A hazai vállalatok főként költségcsökkentési céllal hajtanak végre klímabarát beruházásokat, míg globálisan ezek szélesebb stratégiai célokat is szolgálnak.

A hazai vezetők kétharmadának (66 százalék) személyes teljesítményébe nem számít bele az, hogy tesz-e a fenntartható működésért vagy sem. Világszinten ez az arány 40 százalék! A klímabarát beruházások elsősorban a költségcsökkentésért érdekesek a magyar vezetők számára.

„Miközben a globális klímaváltozás tagadhatatlan jelei már komolyan érintik az értéklánc szereplőit, ez a vállalatvezetők időhorizontján még láthatóan nem jelenik meg veszélyként, így a fenntarthatóság nem jut kiemelt szerephez napirendjükön. A szabályozás intézményrendszerére nemcsak az a feladat vár, hogy elősegítse a klímabarát működéshez szükséges lépések megvalósulását, hanem szerepet kell játszania abban is, hogy az üzleti szereplők értékválasztásába normatív módon beépüljön a fenntarthatósági szempontoknak való megfelelés” – hangsúlyozta Radványi László.zza a technológiába vetett bizalom hiányát" – hívta fel a figyelmet Radványi László, a PwC Magyarország vezérigazgatója.


Tacskótalálkozóval ünnepli születésnapját a gyulai kastély

Tacskótalálkozóval ünnepli születésnapját a gyulai kastély 

Immár negyedik éve szervezik meg a találkozót, amely akkora népszerűségre tett szert, hogy kihagyhatatlan programelemmé vált.
Országjáró turnéra indul a cirkusz

Országjáró turnéra indul a cirkusz 

Budapest után kelet felé indulnak, Miskolcon, Nyíregyházán és Debrecenben lépnek fel.
Hihetetlen kincsek egy veszprémi könyvtárszoba mélyén

Hihetetlen kincsek egy veszprémi könyvtárszoba mélyén 

A Koller-könyvtárat a veszprémi várnegyed megújításának részeként restaurálják.
Tavaszi nagytakarítás a hazai erdőkben

Tavaszi nagytakarítás a hazai erdőkben 

A 2024-es Tavaszi Nagytakarítás kampány március 21-én, az Erdők Nemzetközi Napján indul, és egészen április 22-ig, a Föld Napjáig tart.
Különleges kiállítás a budai Savoya Parkban

Különleges kiállítás a budai Savoya Parkban 

Rajz & roll címmel zenei képregény-kiállítás nyílik március 29-én a fővárosi Savoya Parkban.
SopronFest: 75 helyszínen több száz esemény

SopronFest: 75 helyszínen több száz esemény 

Nagy tételben kínálja a boldogságot júniusban a SopronFest.
Családokat szólít meg két Budapesthez közeli fürdő

Családokat szólít meg két Budapesthez közeli fürdő 

A pesterzsébeti és a csillaghegyi strand így ünnepli Nagy-Budapest születésnapját.
Magyarország a külföldi munkavállalók számára a legvonzóbb országok között

Magyarország a külföldi munkavállalók számára a legvonzóbb országok között 

A Remitly legújabb „Immigrációs Index” című felmérése 82 országot rangsorolt, amelyek a legvonzóbbak a külföldről érkező munkavállalók és bevándorlók számára 2025-ben.
Történelem és turizmus: Vácott tartották a MUISZ tavaszi közgyűlését

Történelem és turizmus: Vácott tartották a MUISZ tavaszi közgyűlését 

A turizmus aktuális trendjei és kihívásai, Vác történelmi és kulturális értékei és a vallásturizmus is kiemelt figyelmet kapott.
Közlekedést érintő változások a nemzeti ünnepen

Közlekedést érintő változások a nemzeti ünnepen 

A BKK azt javasolja a gépjárművel közlekedőknek, hogy kerüljék el a belvárost.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.