A napóleoni háborúk után járunk, a térségben lakókat szegénység és éhezés sújtja. Joseph Mohr, a falu lelkésze reményt szeretett volna adni az embereknek azokban a nehéz időkben, ezért elhatározta, hogy a szentestén papírra vetett versét olvassa fel nekik az istentisztelet alatt. Még aznap zenei kíséret is készült a vershez, mégpedig a helyi zenetanár, Franz Xaver Gruver segítségével.A karácsonyi misén ők ketten énekelték el a Csendes éjt, méghozzá gitárkíséret mellett, ami abban az időben elképzelhetetlennek számított egy templomban. Ez az egyszerű gesztus reményt adott a falubelieknek az év legsötétebb időszakában.
A videóban megismerhetjük a Csendes éj történetének több fontos állomását is: egy tiroli énekegyüttes 1822-ben, I. Ferenc osztrák császárnak adta elő.
1906-ban, az első amerikai rádiós szórakoztató műsorban Reginald Fessenden hegedűn játszotta el. 1914-ben, az első világháborúban a dal rövid, ám hatásos tűzszünetet eredményezett. A nyugati fronton angol és német katonák együtt énekelték, így szinte összekötve az ellenséges lövészárkokat. A Csendes éj még a világűrbe is eljutott: 1973-ban a Skylab 4 űrállomás legénysége hallhatta a Földről sugározva.
A különböző nyelveken megszólaló lágy dallamokkal az Erste Csoport Csendes éj reklámszpotja olyan pillanatokat mutat be, amikor ez az egyszerű ének reményt hozott. A történet üzenete: te is lehetsz a szikra, ami képes beragyogni a világot. #higgymagadban