A levélben a BKIK elnöke kiemelte: a koronavírus-járvány előtt a budapesti egy főre jutó GDP és az odalátogató külföldi turisták száma lényegesen meghaladta az országos átlagot, így a fővárosi vállalkozások sokkal előnyösebb helyzetben voltak, mint a vidékiek. Ezt a sok évtizedes evidenciát – mely például az Európai Unió támogatáspolitikájában is erősen megjelenik – írta felül a pandémia okozta gazdasági válság.
A válság hatására a turizmushoz kötődő fővárosi vállalkozások messze rosszabb helyzetbe kerültek, mint vidéki társaik. Míg az ország többi részében a megnövekedett belföldi kereslet részben, sőt egyes régiókban teljes mértékben kompenzálja a kieső, külföldről érkező turizmust, addig Budapesten tartósan kereslethiányos helyzet állt elő, ami rövidesen tömeges elbocsátásokhoz és üzletbezárásokhoz vezethet. Nagy Elek hozzátette: a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarához folyamatosan érkeznek vállalkozóktól az ezzel kapcsolatos problémákat felvető megkeresések. A testület szakértői folyamatosan dolgoznak a megoldási lehetőségeken, melyek Budapest esetében a Fővárosi Önkormányzat támogatása nélkül nem hozhatnak eredményt.
A BKIK többek között az európai uniós nagyvárosok gyakorlatát és az ottani hasonló problémák kezelését is megvizsgálva, a hazai sajátosságok figyelembevételével 5 pontos, több elemet tartalmazó javaslatcsomagot állított össze, mely Budapest Főváros Önkormányzatának segítségül szolgálhat a konkrét intézkedési tervek mielőbbi kidolgozására. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara javaslatcsomagja Budapest Főváros Önkormányzata számára:
1. Kiadáscsökkentés, továbbá a távolságtartási és higiéniás szabályok betartásának segítése:
a) Átmeneti bérleti díjcsökkentés, indokolt esetben akár elengedés fővárosi tulajdonú ingatlanok esetében.
b) Közterület-használati díjak elengedése.
c) Parkolóhelyek felszabadítása újabb teraszok nyitásához a vendéglátóhelyeknek.
2. A fogyasztásnövekedés segítése:
b) V4 országokból jelenleg jöhetnek turisták, így a főváros biztosítson forrást V4-es turista csomagokhoz
-
reklámkampányra,
-
idegenvezetők díjazásának részbeni átvállalására,
-
beutazáshoz szükséges koronavírus-teszt költségének átvállalására, éttermi és szálláshelyi utalványok biztosítása (pl. egy olyan kedvezmény kidolgozása, amely szerint a szolgáltató elengedi az ár egynegyedét, a főváros kifizeti az ár egynegyedét, és a vendég csak az ár felét fizeti, ami szükség szerint akár egyharmadra módosulhat később),
-
a vendéglátásra és szállásra költött összeg egy bizonyos százalékát (javaslatunk szerint az 50%-át) a vendég részére feltöltenék egy applikációba virtuális pénzként, amiből fővárosi fenntartású szolgáltatásokat tudna kifizetni (állatkerti belépő, BGYH fürdők belépő díjai, tömegközlekedés díja stb.),
-
A Budapest Card díjának teljes vagy részleges elengedése szállás és vendéglátás csomagba építve.
Forrás: Turizmus Online