– Becslések szerint a szabályosan működő piac 20-25 százalékának megfelelő méretű az illegális utazásszervezés ma Magyarországon – közölte a Metropol érdeklődésére Erdei Bálint, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) elnöke. A Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal (MKEH) engedélye nélkül működő utazásszervezők forgalma évente akár több tízmilliárd forint is lehet összesen.
A jogosulatlanul működő utazásszervezőket nem könnyű tetten érni. A MUISZ vezetője úgy véli, a hatékonyabb fellépés érdekében nagyobb kapacitásra, több ellenőrzésre és elrettentőbb összegű bírságokra lenne szükség a hatóságoknál és a területileg illetékes fogyasztóvédelmi szervezeteknél. Fontos lenne a hatáskörök bővítése is, mert vizsgálat esetén is nehéz bizonyítani a törvénytelenséget.
Pénzbírsággal és eltiltással büntetett az MKEH
Tavaly 1318 utazásszervezőt tartott nyilván a KSH. A Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal jelentései szerint 2015 első fél évében 36 esetben végeztek ellenőrzést jogosulatlanul folytatott utazásszervezői tevékenység gyanúja miatt. Nyolc esetben derült fény jogsértésre, vagyis a szolgáltatók a hatóság engedélye nélkül szerveztek utazásokat. Az érintetteket pénzbírsággal büntették (ennek összege 50–500 ezer forint között változhat), valamint egy évre eltiltották az utazásszervezői tevékenységtől.
Az ellenőrzések jó részében viszont nem volt jogsértő a gyakorlat, aminek több oka is lehet. Az egyik fontos szempont, hogy a tevékenység rendszeresen és üzletszerű megfontolásból történjen. Ezért nem számít illegálisnak egy iskolai sítábor vagy történelmi kirándulás megszervezése, még akkor sem, ha külsősök is részt vesznek az utazáson, vagy ha a kísérő tanár ingyen vesz részt a programon. Sőt, az sem jogsértő, ha például egy baráti társaság szervez egy buszos görögországi nyaralást, és néhány üres helyre pénzért toboroznak idegeneket. Egészen addig, amíg ez önköltségi áron történik. Mindezek miatt nem ritka, hogy a jogosulatlan tevékenységről szóló bejelentés nem megalapozott.
Egy januári határozatában az MKEH 150 ezer forintra büntetett egy békéscsabai férfit és egy évre eltiltotta az utazásszervezéstől, mert Síelés Isolán címmel a Facebookon szervezett sítúrát, miközben erre nem volt jogosult. Kiderült, hogy a fejenként 89 900 forintos részvételi díj tartalmazta a buszos utazást, a szállást és a síbérletet. Az üzletszerűséget az bizonyítja, hogy a díj magasabb volt, mint más utazási vállalkozóknál egy hasonló út, a rendszeresség pedig a hirdetésben szereplő „Isola több mint 10 éve a mi helyünk, több mint hatezren tudjuk, milyen jó is ott” megjegyzés alapján feltételezhető.
Forrás: Metropol