Debrecen évszázadok óta különleges, kiemelt helyet foglal el a magyar botanika történetében. A Méliusz Juhász Péter által írt Herbárium (1578), valamint Diószegi Sámuel és Fazekas Mihály alapvető kézikönyve, a kétkötetes Magyar Füvészkönyv (1807) révén a város hosszú ideje a botanika és a természettudományok hazai központjának számít.
A MODEM legújabb kiállítása erre a sokszínű örökségre épít, bemutatva Debrecen egyedülálló természeti gyűjteményeit és látnivalóit, mint például a Debreceni Református Kollégium Múzeuma, a Debreceni Egyetem Botanikus Kertje és a Hortobágyi Nemzeti Park.
„A Tanulni a természettől? – Botanika című kiállításunk jól megmutatja mindazt, amit úgy szeretünk a MODEM-ben. A bemutatott alkotások mind a kiállításra készültek. Workshopok gyümölcsei, több diszciplína közös gondolkodásának, pályája elején járó és rutinos művészek tapasztalatcseréjének, debreceni származású és távoli országból érkező alkotók együttműködésének eredményei. Másrészt pedig ezer szálon kötődnek Debrecen történetéhez és kultúrájához is, amivel, bízom benne, városunk és a MODEM pozícióját is erősíteni tudjuk a globális kulturális térképen, méghozzá élmény és érték alapon” – hangsúlyozta Vizi Katalin, a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ ügyvezető igazgatója, aki a kiállítás megnyitóján köszöntőt is mond.
Hogyan alakíthatja át a kulturális mező a természet hagyományos értelmezési módjait? Miként ösztönözhetjük újszerű kapcsolódások kialakítását kultúra és környezet között? Hogyan vehetnek részt a kulturális terek aktívan az emberi tevékenység uralta korszak kihívásaiban? A klímaváltozás közepette, az ökológiai instabilitás növekvő korszakában ezek a narratívák alternatív kapcsolódási módokat kínálhatnak a bolygónkhoz is.
A MODEM legújabb időszaki kiállítása 3 fő témát jár körül:
Az antropocén mozaikos tájak megfigyelését, a természeti szimbolika újraértelmezését és a spekulatív történetmesélés alkalmazását. 2024. december 7-től a látogatóknak lehetőségük lesz arra, hogy feltérképezzék, sőt újragondolják a természettel való együttélés különféle módjait.
A kiállítást Korpa Tamás, Alföld-díjas költő nyitja meg, amit művészekkel és kurátorokkal közös tárlatvezetés követ. Ezen kívül közösségi zugattyúzásra is lehetőség nyílik a MODEM belső kertjében.