Panaszkodnak a Balaton zöld vízére

Hosszabb, melegebb nyári időszakokat követően gyakran előfordult már, hogy a Balaton algásodni kezdett, ezért is szokatlan, hogy az idei viszonylag hideg május után erről számolnak be a Balaton környékén élők.

2025. június 15-én reggelre nagy mennyiségű alga jelent meg az északi parton, Balatonszepezd környékén, és hasonló jelenségről számoltak be a déli parton is, derült ki az Időkép cikkéből.

Egyelőre nem tudni, hogy kékalgákról van-e szó, de az bizonyos, hogy a  víz algásodásához hozzájárul az éghajlatváltozás által kiváltott hőmérséklet-növekedés, az alacsonyabb vízszint és a tápanyag-ellátottság növekedés is.

A Balaton vízhőmérséklete immár elérte, sőt meg is haladta a 20-22 °C-ot, ami kedvez a nyári időszakra jellemző algák megjelenésének, olvasható a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet oldalán.

Mint írják, ezek az algák a telet az üledékben, kitartóképlet formájában vészelik át, majd a megfelelő körülmények hatására kicsíráznak.

A Balaton keleti medencéje, különösen a Siófoki-medence, a korábbi évekhez képest algában gazdagabbá vált.

Míg tíz évvel ezelőtt a nyugati medencékben (Keszthelyi- és Szigligeti-medence) még öt-tízszer magasabb volt az algák biomasszája, mint a keleti területeken, mostanra ez a különbség jelentősen csökkent. Jelenleg a keleti medencében mért a-klorofill koncentráció körülbelül 8 µg/l, míg a nyugati, korábban produktívabb területeken is csupán valamivel magasabb, mintegy 10 µg/l értéket mutat.

Fonalas kékalgák a víz felszínén a Siófoki-medencében 2025.06.15-én
Fonalas kékalgák a víz felszínén a Siófoki-medencében 2025.06.15-én
Fotó: Tapolczai Kálmán/HUN-REN

Ezek az értékek jelentősen alacsonyabbak az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 75 µg/l-es határértékénél. Ugyanakkor a tiszta vizű Siófoki-medencében észrevehetjük az algák zöld színét.

Megjelentek a nyárra jellemző fecskemoszatok és a cianobaktériumok is, bár arányuk a nyár előrehaladtával várhatóan növekedni fog, még nem számottevőek.

„A fonalas cianobaktériumok eloszlása a víztömegben nem egyenletes, olyan fajok jelentek meg, amelyek szélcsendes körülmények között a vízfelszín közelében tömörülnek, áramlási holtterekben különösen nagy tömegben sodródhatnak össze. Ez a jelenség sokszor a strandokon is megfigyelhető, minek következtében az algák mennyisége lokálisan és időlegesen látványosan megnőhet.” – áll a cikkben, és hozzáteszik: „az összegyűlt algatömeg a szél keltette áramlások hatására gyorsan el is tűnhet, míg más tóterületeken akár meg is jelenhet.”


Életmű-kiállítás Szipál Márton fotóiból

Életmű-kiállítás Szipál Márton fotóiból 

A tárlaton Hollywood magyar királyának műtermét is megidézik.
Magyar siker a nemzetközi ingatlanfejlesztési élvonalban

Magyar siker a nemzetközi ingatlanfejlesztési élvonalban  

A világ legjobb városrész-fejlesztése díjat nyerte el a Liget Budapest Projekt az ingatlanok Oscar-díjának is hívott megmérettetésen.
Rejtett veszély a Balaton déli oldalán

Rejtett veszély a Balaton déli oldalán 

A marásvonal mintegy 60 kilométer hosszú, víz alatti árok, amely Balatonkeresztúr és Balatonvilágos között található, jellemzően 500-1000 méterre a parttól.
Jön a fővárosi öbölúszás

Jön a fővárosi öbölúszás 

Több mint 1600 fős mezőnnyel rendezi meg a Budapest Sportiroda 2025. június 21-én, szombaton a 3. MOL Campus Öbölúszást.
Múzeumok Éjszakája a pesti belvárosi templomban

Múzeumok Éjszakája a pesti belvárosi templomban 

2025. június 21-én a Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom is csatlakozik a Múzeumok Éjszakája ’25 elnevezésű országos eseménysorozathoz.
Gyógynövények, illatok, balatoni hangulat – jön a Levendula Fesztivál

Gyógynövények, illatok, balatoni hangulat – jön a Levendula Fesztivál 

Az immár több mint húsz éves múltra visszatekintő rendezvény idén új köntösben tér vissza.
Zenei élmények országhatáron innen és túl

Zenei élmények országhatáron innen és túl 

A Határtalan nyár rendezvénysorozat továbbra is sokszínű kulturális élményeket kínál mindenki számára.
Több ezren vettek részt a hétvégi sáros futáson

Több ezren vettek részt a hétvégi sáros futáson 

A nyáregyházi motocross pálya ezen a napon igazi kalandparkká változott.
Itt a friss globális hőtérkép

Itt a friss globális hőtérkép 

Bolygónk rendületlenül melegszik, kivétel volt a hazai hideg május.
Szent Iván éjszakáján chill a város felett

Szent Iván éjszakáján chill a város felett 

Az év legrövidebb éjszakájához kötődő alkalom világszerte a fény és a nyár ünnepe.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.