Az ünnepségen Glattfelder Béla gazdaságszabályozásért felelős államtitkár köszöntötte a megjelenteket, és röviden szólt a nemzetgazdaságban kiemelt helyet elfoglaló idegenforgalom helyzetéről. Fontosnak tartotta, hogy a tavaly rekordteljesítményt elért idegenforgalomban, vagyis a szolgáltatásokban még jobban kell törekedni a minőségre, hivatkozva a világszerte egyre élesedő versenyre.
A Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatója a pályázati rendszerről beszélt, amely célja szerint a kis- és középvállalkozások, szolgáltatók minőségi munkáját hivatott emelni. Faragó Péter szerint szakmájuk legkiválóbbjai vehették most át a díjat.
Az MT Zrt. programjában részt vevők száma évről évre egyre gyarapszik, ami hozzájárul Magyarország, mint minőségi úti cél hírnevéhez – mondta Christian de Barrin, a HOTREC (az EU tagországok szállodai és vendéglátó szövetségeinek szakmai szervezete) vezérigazgatója, aki bejelentette: az MT Zrt. pályázatát a HOTREC a legkisebb kétséget kizáróan fogadta el, döntésük értelmében a díjnyertes éttermek és szállodák jogosultak a European Hospitality Quality (EHQ) minősítési rendszer elismerést jelző Q jel használatára is.
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke, Niklai Ákos a minőségről szóló folyamatos tájékoztatást emelte ki, és hogy a Magyar Turizmus Minőségi Díj és Hotelstars kiegészítik egymást.
Újabb öt évre akkreditálták a védjegyrendszert
A díjátadón az önkéntes jelentkezésen alapuló védjegyrendszer akkreditációját újabb öt évre, 2020-ig meghosszabbította a HOTREC, a Szállodák és Vendéglátóhelyek Európai Szövetsége. A díjátadón Christian de Barrin, valamint Niklai Ákos aláírták, és átadták az új EHQ tanúsítványt dr. Faragó Péternek.
A díjazottak közt volt a Szekszárdon működő „Ízlelő, a családbarát étterem”, amelynek dolgozói közül a két vezető kivételével mindannyian megváltozott munkaképességűek. Mészáros Andrea, a Kék Madár Alapítvány ügyvezetőjének régi álma valósult meg, amikor az étterem megszületett, majd most, amikor az Ízlelő, amelyet Szekszárdon annyian szeretnek, ilyen eredményt ért el. Andrea szerint ez egy olyan hely, ahol a fogyatékossággal élők lehetőséget kaphatnak bemutatni képességeik sokszínűségét, és a legtöbbjüket jellemző lenyűgöző akaraterőt. Egy hely, ahová betérve meggyőződhetünk arról, hogy megfelelő körülmények biztosítása esetén szinte mindenre képes lehet egy fogyatékossággal élő is.
A Magyar Turizmus Minőségi Díj pályázatot évente egyszer hirdeti meg a Magyar Turizmus (MT) Zrt. A díj 3 évig érvényes, nyertese ez idő alatt jogosult a Q-logó és a cím használatára. Jelenleg 84 szálloda, 19 étterem, összesen 103 szolgáltató bejáratánál látható a tábla.
2014. évi díjazottak |
Új jelentkezők Éttermek: Haxen Király Étterem, Budapest Ízlelő a családbarát étterem, Szekszárd Tenkes Csárda, Csarnóta Vadvirág Étterem, Kozárd Szállodák: Art Hotel Szeged, Szeged Budapest Airport Hotel Stáció Wellness és Konferencia, Vecsés Four Points by Sheraton Kecskemét Hotel és Konferenciaközpont, Kecskemét Kristály Imperial Hotel****& Esterházy Étterem, Tata Wellness Hotel Katalin, Gyenesdiás Megújító pályázók Éttermek: Borclub Étterem és Vinotéka, Mosonmagyaróvár La Mareda Étterem, Győr Tanyacsárda, Lajosmizse Tercia Fertőendréd Étterem, Fertőendréd Tercia Hubertus Étterem, Sopron Tercia Kópháza Étterem, Kópháza Szállodák: Danubius Health Spa Resort Aqua, Hévíz Danubius Health Spa Resort Bük, Bükfürdő Danubius Health Spa Resort Hévíz, Hévíz Globall Sport és Wellness Hotel, Telki ibis Budapest Centrum, Budapest ibis Budapest City, Budapest Mercure Budapest Buda, Budapest Mercure Budapest Duna, Budapest Mercure Budapest Korona, Budapest Mercure Budapest Metropol, Budapest Novotel Szeged, Szeged Novotel Székesfehárvár, Székesfehérvár Opera Garden Hotel & Apartments, Budapest Sofitel Budapest Chain Bridge Hotel, Budapest Spirit Hotel Thermal SPA, Sárvár Szalajka Liget Hotel és Apartmanházak, Szilvásvárad |