Szécsény belvárosában, a sétálóutca végén áll az egykori Forgách-kastély, a település barokk gyöngyszeme a szépséges parkjával, amely a múzeum színhelye.
A névadó emléke
Szécsénynek ezt a kulturális intézményét 1973-ban nyitották meg és hat évvel később – 1979-ben – vette fel Kubinyi Ferenc (1796-1874) nevét. A kiváló természettudóst, aki paleontológus, őslénykutató, régész, geológus, illetve politikus volt egy személyben, a Magyar Tudományos Akadémia tagjai sorába választották. Részt vett a magyar orvosok és természetvizsgálók munkájában, és tudományos kutatásokkal is foglalkozott. A Magyar Földtani Társulat elnökének is megválasztották. Életpályája során számos szakmai tanulmányt írt, de kéziratban is maradtak fenn jegyzetei, amelyeket a Magyar Tudományos Akadémián őriznek. Kubinyi Ferenc emlékét ma is őrzik a szécsényi múzeumban, megfestett portréja az intézményben látható.
Látványos állandó kiállítások
Dr. Limbacher Gábor szociológus, néprajzkutató, az intézmény igazgatója a Turizmus Online-nak elmondta, hogy 2013. január 1-jétől területi múzeumként működnek, a fenntartó a városi önkormányzat. Látványos, állandó kiállításokkal várják a vendégeket. Így a II. Rákóczi Ferenc fejedelem által 1705-ben Szécsényben összehívott Országgyűlés emlékeit, továbbá a fejedelem és Nógrád megye kapcsolatát, valamint a romhányi csatát mutatják be. Ezek mellett a megye várait, illetve őskorát reprezentáló régészeti emlékeket is láthatja a közönség. De a kastély történetével is megismerkedhetnek, valamint az egykori női főúri lakosztályba is bepillanthatnak a látogatók. A legújabb tárlatot tavaly ősszel nyitották a Nógrád Megyei Vadászkamarával együttműködve, amely a jeles puskások trófeáit mutatja be. A földszinti folyosón pedig régi képeslapokon tárul elénk az egykori Szécsény élete.
Kedvezményes foglalkozásokat tartanak
Azt is megtudtuk, hogy az emeleti díszteremben – többek között – konferenciákat, családi ünnepeket, tréningeket, esküvőket is tartanak. Itt jelenleg Szécsény szülöttjére, Haynald Lajos (1816-1891) egykori bíborosra, kalocsai érsekre, a természettudományok kimagasló támogatójára emlékeznek időszaki kiállítás keretében. A neves főpap kétszáz éve született és 125 éve hunyt el.
Ez a múzeum az elmúlt években szélesre tárta kapuit a látogatók előtt. Amellett, hogy tudományos műhely és kutatásokkal is foglalkoznak, jelentős szakmai könyvtárral is rendelkeznek. Ezért történeti és régészeti témákban a szakdolgozataikat író és érdeklődő egyetemistákat és főiskolásokat is rendszeresen segítik, tanácsokkal látják el. Mindezek mellett erősödtek és népszerűbbé váltak a múzeumpedagógiai foglalkozásaik is. Ma már főállású művelődésszervező és múzeumpedagógus is tevékenykedik az intézményben. Elsősorban a szécsényi óvodásoknak és iskolás tanulóknak tartanak foglalkozásokat, bemutatókat, de Nógrád megye más iskolásait is szívesen várják.
2017-ben fejezik be a fejlesztést
A múzeumot fenntartó szécsényi önkormányzat idén tavasszal pályázatot nyújtott be az Emberi Erőforrások Minisztériuma által meghirdetett Kubinyi Ágoston-programhoz kapcsolódva. Ennek keretében 16 millió forint támogatást nyertek el a múzeum további fejlesztésére. Ez a támogatás régészeti látványtár kialakítására szól, amelyet 2017 végéig valósítanak meg. A látványtárat két teremben Nógrád megye régészeti emlékeiből rendezik be, amely része lesz egy nagyobb kiállítási koncepciónak. Az első ütemben 25 milliós fejlesztésre kerül sor. Ugyanakkor a múzeum vezetésének az a célja, hogy további anyagi források bevonásával folytassák ezt a folyamatot.
Visszanyerheti eredeti állapotát a díszterem
Ezért egy határon túli, szlovák múzeummal közös együttműködésben készítenek Interreg-pályázatot. Abban is bíznak, hogy a magyar kormány a Szécsényi Kubinyi Ferenc Múzeumot is bevonja a hazai kastélyfejlesztési és korszerűsítési programba. Ennek részeként szeretnék visszaállítani eredeti állapotába a kastély dísztermét, amelyet modern világítás- és hangtechnikai berendezésekkel látnának el. Emellett látogatóközponttal is gyarapítanák az intézményt. Mindezekkel a fejlesztésekkel is arra törekszenek, hogy a látogatóik a jövőben még több élményt szerezhessenek a múzeumban, így még tovább növelhetik az érdeklődők számát.