A levelet teljes terjedelmében közöljük:
A TUTSZ gratulál az államigazgatásban a turizmus első számú vezetőjének kinevezéséhez, egyben felajánlja együttműködését: tagjai tudásának hozzájárulását az ágazat céljainak megvalósításáért.
Az elmúlt időszakban – bár a tényekhez hű – de sikertúláradó forgalmi jellegű adatok széleskörű publikálása történt országos és szaklapokban a vendégszám, vendégéjszaka , belföldi turizmus, fürdőbevételek látványos növekedéséről.
Szövetségünk álláspontja az, hogy az eredmények egyelőre a felszínt érintik, és az iparág tényleges jövedelmezősége eléréséhez még sok teendő van hátra, amihez az államtitkárság mozgástere nagy.
A World Economic Forum 2013-as jelentése szerint a turizmus szabályozási priorizálása alapján a 42. helyen vagyunk 140 ország közül, azaz a turizmus kitörési pontnak tekintése még mindig csak elméleti szintű.
8 pontba szedtük a nézetünk szerint legfontosabb teendőket:
I. Az új nemzetfejlesztési tervek kimondták, az NTK megerősítette, hogy a turizmus –azon belül kiemelt prioritásként az egészségturizmus – a gazdaság kitörési pontja. Az ezt megalapozó lépések eddig nem történtek meg , a szolgáltatási arzenál nem versenyképes (a gyógyfürdők nem mozdulnak balneológiai evidencián alapuló egyedi kínálat irányába , így nagyságrendi növekedés nem várható sőt az Oroszország elleni szankciók miatt visszaesés is lehet.) A kutatásokon alapuló terápiás evidenciákat felvonultató korszerű marketing nem odázható.
II. A helyi turizmusfejlesztés forrásait garantáló IFA bevétel visszaforgatása , ennek turizmus-törvényi deklarálása szükséges.
III. Az ország fő nemzetközi versenyképességű desztinációját adó fővárosnak nincs desztinációs menedzsmentje, kaotikus a látogatómenedzsment, balkáni a buszparkolási helyzet, és a szállodahajókikötővendégek parti kiszolgálása.Orvoslása beavatkozást igényel.
IV. A falusi szálláshelyadókedvezmény és falusi vendégasztal 2009-es szétverése óta érdektelenné vált vállalkozói kört fel kellene támasztani.
V. A turisztikai tanácsadás szerepét vissza kellene adni , mert amíg régebben szatíraszerű anyagokkal megalapozott megvalósíthatósági tanulmányok támaszthattak alá pályázatokat addig a bedőlő projektek száma is magas maradt.
VI. Hivatásturizmus. A dekonjunktura miatt beszűkült piac közepette meg kell szüntetni minden rossz szabályozót így a büntető reprezentációs adót is.
VII. Az utazási irodák és a települések helyzete a versenyben reménytelen addig amíg százszoros szinvonalú portálokkal versenyeznek ezért az IT fejlesztéshez pályázati kiírásokat kell biztosítani.
VIII. A szállodák Európa legalacsonyabb ADR-jével érik el a párszázalékos vendégéjszakanövekedést, üzemi eredményeikben fordulat nincs ezért a túladóztatás mérséklése továbbra is elengedhetetlen - írja nyílt levelében a Turisztikai Tanácsadók Szövetsége.