Új adót vezetnek be a turizmusban

Jelentős, a turisztikai iparágat is érintő adócsökkentéseket fogadott el a kormány június 7-én, azonban egy új adónemet is bevezetnek a cégek számára – jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.

Varga Mihály az adótörvények elfogadását követően elmondta: 2017-ben kevesebb adót kell fizetnünk, az elmúlt 10 év legnagyobb áfacsökkentését hajtotta végre a kormány.

Ennek értelmében az Országgyűlés elfogadta a kormány jövő évre javasolt adócsomagját, amely többek között az éttermi étkezés áfáját 27-ről 18 százalékra mérsékli 2017-től, 2018-ban pedig ez az áfa várhatóan 5%-ra fog csökkenni. Bejelentették azonban, hogy 2018-tól 4%-os turisztikai fejlesztési hozzájárulást kell fizetniük a vállalkozásoknak, amely csak a turizmust értintő fejlesztési célra fordítható.

Azt az új adónemet a javaslat indokolása szerint minden olyan, étkezőhelyi vendéglátásban étel- és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalom után kell majd megállapítani, bevallani és megfizetni, amely 2018. január 1-től 5 százalékos áfa mértékkel adózik - olvasható az RSM blogon. A javaslat alapján a közteher mértéke 4 százalék, melyet az érintett szolgáltatások áfa nélkül számított értékére kell kiszámolni. Az adót az önadózás szabályai szerint kell bevallani az áfa-bevallási gyakoriságnak megfelelően, adómentes adóalany esetén pedig a szolgáltatásnyújtást követő év február 25-éig. A hozzájárulás a központi költségvetés bevételét fogja képezni és – a javaslat szerint – turizmusfejlesztési feladatokra kell majd fordítani. A blogon kifejtik: a fő cél vélhetően nem az áfa direktíva rendelkezéseinek kikerülése volt, amely szerint csak két kedvezményes adókulcs lehet az EU-ban. Ezt a hatályos magyar szabályozás a 18 és 5 százalékos adókulcsra tartotta meg. Valószínűsíthető, hogy a jogalkotó szándéka az összességében két év alatt 22 százalékos adókulcscsökkentés korrekciója, élve azzal a feltételezéssel, hogy az éttermek a jelentős jövedelmezőség-javulásukat csak részben osztanák meg a fogyasztókkal, illetve a költségvetéssel. Ez utóbbi ebből kíván egy biztos bevételi forrást teremteni magának, hiszen az adó – a már ismert ágazati különadók hagyománya alapján – az árbevételre számítódik nem a megtermelt eredményre, ezzel biztos bevételi forrást jelenthet.

Az adócsomag a cafeteriaszabályokat is módosítja. Ennek értelmében megmarad a SZÉP-kártya turisztikai ösztönző hatása: az alkalmazottak kedvezményes adózás mellett évente 100 ezer forintot kaphatnak készpénzben, ezen felül a közszféra alkalmazottjainak 100 ezer forintot, a magánszféra dolgozóinak 350 ezer forintot utalhat SZÉP-kártyára a munkáltató.

A kabinet képviselője kiemelte, hogy 10 milliárd forintos keretösszeggel turisztikai beruházásokat célzó előirányzat jön létre, amely a turizmusban rejlő további növekedési lehetőséget aknázná ki a foglalkoztatás bővítése és a gazdasági növekedése érdekében.



Az MVI szerint további adócsökkentésre lenne szükség

A Turizmus Online-on áprilisban számoltunk be arról, hogy a Magyar Vendéglátók Ipartestülete üdvözli a kormány azon döntését, miszerint két lépcsőben csökkentik az éttermi szolgáltatások áfáját, mely a tervek szerint 2018-ra 5%-ra mérséklődhet, de véleményük szerint további csökkentésre lenne szükség. Az MVI akkor úgy nyilatkozott: úgy vélik, hogy a reprezentációt terhelő adók (51,17%) rendkívül magas szintje miatt további csökkentésre lenne szükség. A reprezentációs adó változtatására vonatkozó javaslataikat elkészítették, melyeket az illetékeseknek el is juttatnak.

Alacsonyabb áfakulcsot kérnek a magyar fürdők is

Később az áfacsökkentés hírére reagálva a Magyar Fürdőszövetség úgy nyilatkozott: örülnek a hírnek, hogy a turizmus kiemelt szereplői kapták meg a lehetőséget szolgáltatásaik bővítésére, fejlesztésére, azonban a hazai fürdők és szolgáltatásaik jelentik számtalan településen a fő vonzerőt, melyre épülve alakult ki ezen térségekben mindkét szolgáltatói struktúra, mely kedvezőbb feltételekkel tud a jövőben üzemelni. A Magyar Fürdőszövetség álláspontja, hogy a fürdőszolgáltatásoknak a mindenkor érvényes szállás- és vendéglátás-szolgáltatás feltételeit és gazdasági környezetét kell elérnie annak érdekében, hogy a szolgáltatók a közös vendégkört azonos szinten tudják kiszolgálni. Ennek érdekében jogosan merül fel a fürdők részéről is igényként az alacsonyabb áfakörbe történő tartozás.

A szakmai szervezetek szerint előnyös a turizmusfejlesztési hozzájárulás és az áfacsökkentés

Előnyös a turisztikai szervezetek szerint a 4 százalékos turizmusfejlesztési hozzájárulás bevezetése 2018-tól az áfakulcs 5 százalékra csökkentésével együtt, mivel a bevételeket kizárólag turisztikai fejlesztésekre lehet használni - mondták az MTI érdeklődésére kedden.

Niklai Ákos, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke kiemelte: az intézkedések javítják a jövedelmezőséget, a megtakarításokat béremelésre is tudják fordítani a vállalkozások, mivel az ágazat súlyos munkaerőhiánnyal küzd. A szövetség javaslata szerint a többletbevételeket főként beruházásokra kell fordítani, ezáltal javulni fog a vendéglátás helyzete. Megjegyezte, hogy a befolyó bevételek felhasználásának részletes rendszerét még nem ismerik, de azt várhatóan turisztikai marketingre és promóciókra fogják költeni.

A tervezett hozzájárulás bevezetése megfelel szövetség által korábban kidolgozott üzleti modellnek - mondta, hozzátéve: ezt a szállodák esetében is célszerű lenne bevezetni.

Gál Pál Zoltán, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ) elnöke szintén hasznosnak értékelte a tervezett turizmusfejlesztési hozzájárulást. Ezt az áfacsökkentéssel együtt két éve a szállodaszövetséggel már közösen javasolták - húzta alá. Gál Pál Zoltán szintén a hozzájárulás kiterjesztését tartaná fontosnak a szállodákra, ahogy az áfakulcs csökkentését is.

Hozzátette: problémát okoz, hogy az áfacsökkentés csak a kereskedelmi vendéglátásra vonatkozik, a közétkeztetésre pedig nem, ennek egységes kiterjesztését próbálják elérni év végéig.

A parlament által elfogadott adótörvények egyik pontja új hozzájárulást vezet be 2018-tól: a 4 százalékos turizmusfejlesztési hozzájárulásból befolyó bevételeket kizárólag turisztikai fejlesztésre lehet használni.

Hozzájárulást az étkezőhelyi vendéglátásban az étel- és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalom után kell megfizetni, ebben a körben csökken az áfa 2017-től 27 százalékról 18 százalékra, majd 2018-tól várhatóan 5 százalékra. A hozzájárulás alapja a szolgáltatás áfa nélküli ellenértéke, mértéke 4 százalék. Az összeget az önadózás szabályai szerint kell megállapítani és bevallani.

Forrás: Turizmus Online / MTI


Ez aztán a meglepő kiállítási helyszín!

Ez aztán a meglepő kiállítási helyszín! 

A Pop and Roll Art Toilet elnevezésű művészeti bemutatót az elmúlt néhány hónap alatt több mint 15 ezren keresték fel Budapesten.
Vár az Art Market Budapest

Vár az Art Market Budapest 

Közép- és Kelet-Európa legnagyobb nemzetközi képzőművészeti vására.
 Üzent a magyaroknak Drakula, azaz Lugosi Béla unokája

Üzent a magyaroknak Drakula, azaz Lugosi Béla unokája 

A Madame Tussauds Budapest pedig élethű viaszfigurával tiszteleg Drakula megformálója előtt.
Megérkezett a világhírű Monet kiállítás - megnéztük

Megérkezett a világhírű Monet kiállítás - megnéztük 

A Van Gogh és a Dalí kiállítások megálmodói ezúttal a Claude Monet immerzív kiállítást hozták el a fővárosi BOK Csarnokba.
Akció a tisztább erdőkért

Akció a tisztább erdőkért 

Idén is várják a sport és a természet szerelmeseit a Continental Erdőtisztító Túranapon és Terepfutáson.
Hamarosan Olasz Filmfesztivál

Hamarosan Olasz Filmfesztivál 

Díjnyertes kortárs olasz filmekkel rendezik meg november 8-16. között a MittelCinemaFestet.
Az idei év legdrágább eladása a magyar műkincspiacon

Az idei év legdrágább eladása a magyar műkincspiacon 

155 millió forintért kelt el az idei árverési szezon egyik legjobban várt tétele, Munkácsy Mihály Randevú az ablaknál című nagyméretű festménye a Virág Judit Galéria őszi aukcióján.
Így küzd a felmelegedés ellen ez a borászat

Így küzd a felmelegedés ellen ez a borászat 

A tervezők egyedülálló építészeti megoldást választottak a hőmérséklet szabályozására.
Szezonértékelés a Balaton déli fővárosából

Szezonértékelés a Balaton déli fővárosából 

A legfrissebb statisztikai adatok alapján az idei 1-8 hónapban, beleértve az extrém forró nyári főszezonban is Siófok az egyik legnépszerűbb turisztikai célpont a hazai és külföldi turisták körében.
Rendet vág a kormány az idegenvezetői engedélyek ügyében, azonban egy fontos elem kimaradt

Rendet vág a kormány az idegenvezetői engedélyek ügyében, azonban egy fontos elem kimaradt 

Mint a szaktárca vezetőjének legújabb tájékoztatója során elhangzott, átfogóan szabályozzák a hazai idegenvezetők feladatkörét, azonban egy sokakat érintő terület kimaradt, arról nem esett szó.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.