A háromcsillagos Hotel Flórában tartott roadshown Észak-Magyarország három megyéjéből – Hevesből, Borsod-Abaúj Zemplénből és Nógrádból – több mint száz vállalkozás vezetője, illetve képviselője vett részt, közöttük a turisztikai ágazatban tevékenykedők is. Velük osztották meg az ősszel induló új uniós pályázatokról szóló információikat az illetékes szakemberek.
Bevezető előadásában Ártim László, a NORDA Észak-Magyarországi Regionális Fejlesztési Ügynökség ügyvezető-helyettese arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt, 2007-2013 közötti időszakban elnyert uniós pályázati támogatások elszámolása és kifizetése még jelenleg is tart. Ám a következő, 2014-2020-ig tartó új periódus tervezése már korábban elkezdődött. Így idén szeptember elején a kormány aláírta a következő hét évre szóló partnerségi megállapodást az Európai Bizottsággal. Ennek alapján, az új időszak nyitányaként október elején kilenc új pályázati kiírás jelent meg, több mint százmilliárd forintos támogatási keretösszeggel.
Ezek – egyebek között – magában foglalják a kisgyermekkori nevelést, a kis- és a középvállalkozások kapacitásnövelésének, a piaci megjelenésüknek vagy a fiatalok vállalkozóvá válásának ösztönzését is. Ártim László hangsúlyozta, hogy a pályázók éljenek a támogatási lehetőséggel, de ezek felhasználása komoly felelősséggel is jár. Az észak-magyarországi régióban tevékenykedő vállalkozók várhatóan kedvező helyzetbe kerülhetnek, ha elnyerik az uniós támogatásokat. Az előadó a következő időszakban a gazdaságfejlesztés elsődlegességét emelte ki. Ennek részeként például fontos célkitűzés, hogy a munkaképes korúak 75 százaléka dolgozzon a jövőben, a szegénységben élők száma pedig csökkenjen. Az is lényeges, hogy a következő években ne legyenek párhuzamos fejlesztések, és hogy a megyék szerepét erősítsék a tervezésben.
Az ügyvezető-helyettes arra is utalt, hogy például Heves megyében fejlesszék tovább a turizmust és ennek érdekében támogatásért pályázzanak az érintett vállalkozók. Kiemelte: arra törekszenek, hogy a jövőben a pályázati és adminisztrációs terheket csökkentsék. Ezzel a vállalkozók ugyanis gyorsabban hozzájuthatnak a támogatásokhoz.
Ezután Milos Katalin, a Nemzetgazdasági Minisztérium főosztályvezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy 2014-2020 között az uniós források hatvan százalékát fordítják gazdaságfejlesztésre. Szólt az új programozási időszakra szóló Széchenyi 2020 jelentőségéről is. Ehhez új arculati elemeket vezetnek be, amelyeket kötelezően kell figyelembe venniük a pályázóknak. Arra is utalt, hogy az első pályázatokra vonatkozó kiírások megjelentek. Példaként említette azt az ösztönzést, amely a munka és a magánélet összehangolását segíti elő. De a fiatal munkanélküliek munkába vonását, illetve a fiatalok vállalkozóvá válását segítő támogatást is méltatta. Bejelentette, hogy a pályázati feltételekről bővebb információkat a www.szechenyi20.hu internetes honlapon tudhatnak meg a vállalkozók.
A konferencia további részében – egyebek mellett – a 2014-2020-ig terjedő időszak vidékfejlesztési programjával, a finanszírozási lehetőségekkel, a beruházási hitelekkel, a napra kész cégirányítással, az egységes vállalati infokommunikációs rendszerrel ismerkedhettek meg a résztvevők.