A vár gótikus palotája előtti téren összegyűlt a vendégeket Habis László, Eger polgármestere köszöntötte. Hangsúlyozta, hogy az Országgyűlés döntése alapján 2013-ban a hevesi megyeszékhely önkormányzatának kezelésébe került a Dobó István Vármúzeum. Ezt követően kezdték el a vár turisztikai attrakciófejlesztési projektjének megvalósítását. Ennek már korábban elkészült a tervezete, de néhány változtatást kezdeményeztek.
Várfalsétány a város panorámájával
A polgármester azt is elmondta, hogy cél az úgynevezett provizori palota újjáépítése, amely az 1552-es diadalmas csata idején Dobó István várkapitány szálláshelye volt. Kiemelt feladatot jelent a vár alatt levő kazamatarendszer rekonstrukciója, főleg új technológiával való vízszigetelése. Bejelentette, hogy a kazamata a jövőben új tematikát kap, miután az egyes látványosságokat – az 1552-es állapotoknak megfelelően – eredeti tartamommal töltik meg. A fejlesztés kiemelkedő állomásaként az idei nyáron nyitották meg az új várfalsétányt Egerre néző panorámával. Ezzel a várat és a belvárost összekapcsolták egymással. Így a turisták ma már két irányból juthatnak fel a Nemzeti Emlékhelyre.
A továbbiakban Habis László arra is kitért, hogy jelenleg is intenzív munkát folytatnak a várban. A szakemberekkel folyamatosan egyeztető tárgyalásokat folytatnak, azért, hogy a fejlesztési projekt határidőre megvalósulhasson. Már elkészült a fegyverraktár és szervezett munkával halad a Szép-bástya felújítása, amelyet a Török-kerttel együtt várhatóan novemberben nyitnak meg a közönségnek. Kijelentette, hogy a következő években a város további fejlődése kedvezően alakulhat. A kormányfővel aláírt együttműködés alapján - többek között - a vár további fejlesztése is előtérbe kerül. Várhatóan két ütemben 5-6 milliárd forint értékű projektet valósítanak meg európai uniós támogatással. Ezek szakmai előkészítését megkezdték.
Megelevenednek az Egri Csillagok epizódjai
A jelenlegi fejlesztések meghatározzák a vár jövőjét - mondta Csillag Tamás, projekt-menedzser. - Szoros határidők alapján dolgoznak és naponta szervezett munkát folytatnak a tervezők és a kivitelezők. Ezért köszönetet mondott mindazoknak, akik a vár felújításában részt vesznek. Kiemelte, hogy a munkák sorozata ellenére idén is nagyon sok turista kereste fel az egri várat és a tavalyihoz képest nőtt a látogatók száma. Jelenleg is tart az úgynevezett Setét kapu, valamint a kazamaták előtti tér felújítása. A megújuló kazamatának első szintjén a török idők hangulatát idézik majd fel. Emellett Gárdonyi Géza remekművének az Egri Csillagoknak egyes epizódjait is bemutatják.
A vár legmagasabb pontja a Szép bástya, a valamikor ágyúdomb. Ennek tart a felújítása, ahol a kálváriát, valamint a helyreállított stációkat is visszaállítják. A bástyán távolbalátókat, úgynevezett kronoszkópokat szerelnek fel, melyek segítségével nemcsak Eger mai képét láthatják majd a turisták, hanem a törökök elleni győztes, 1552-es vár akkori állapotát is megismerhetik majd. A fejlesztési sorozat 95 százaléka idén december 31-ig megvalósul. A teljes befejezés 2016 első félévében lesz.
Még több élményhez jutnak a turisták
A projekt-menedzser a Turizmus Online munkatársának kérdésére elmondta, hogy a jelenlegi fejlesztéssekkel a az egri vár dél-keleti része újul meg. A következő években viszont a Nemzeti Emlékhely további részeivel foglalkoznak. A várható továbbfejlesztések előkészítésére komplex várfejlesztési programot állítanak össze, amely egymásra épülő projektelemeket tartalmaz. Az elképzelések szerint az első ütemben újulhat meg az úgynevezett Varkoch-kapu és bástya, amely a vár bejárója és fogadóhelye lesz. Azután megújul a Föld- és a Tömlöc bástya is. Ez utóbbi helyen a valamikori egri ostrom jelenetei elevenednek meg a turisták előtt. Mindezekkel azt szolgálják, hogy érkező vendégek még több látványossággal találkozhassanak, és új élményeket szerezzenek az egri várban.
A tájékoztató után a résztvevők csoportos vezetéssel tekintették meg az új várfalsétányt, a felújított Török-kertet, valamint a megújuló Szép bástyát. Emellett láthatták a beruházás során előkerült régészeti leleteket is.