A friss tanulmány szerint a Felvidék magyarlakta területe nem versenyképes Szlovákia északi területeihez képest. A legtöbb válaszadó szerint a Felvidék magyarlakta területeinek turizmusa közepesen versenyképes Szlovákia más turisztikai térségeihez képest.
Több vélemény is megerősíti, hogy e térség turisztikai kínálata gazdag, azonban a lehetőségek nincsenek megfelelően kihasználva. A térség bővelkedik turisztikai erőforrásokban, mint például gasztronómia, gyógy- és termálvizek, borok, természeti értékek, a vízi turizmus feltételei és az itt élők kedvessége, vendégszeretete.
A statisztikai értékelésekből kitűnik, hogy a Tátra a legerősebb vonzerő Szlovákiában és a természeti értékek látogatottsága terén is előnyt élveznek a szlovák területek. A magyarlakta területek turizmusa egyelőre nem tud versenyelőnyre szert tenni a természeti és kulturális értékekben gazdagabb, többségükben szlovákok lakta területekhez, így például a MagasTátrához, Poprádhoz, Besztercebányához, Trencsénteplichez képest. A vendégek és a vendégéjszakák számát illetően a magyarlakta kerületek Szlovákia vendégforgalmában a középső és az utolsó mezőnyben helyezkednek el, Pozsony kivételével, amely vezető szerepet tölt be a magyarlakta területek (és Szlovákia) vendégforgalmában.
A dél-szlovákiai területeken az elszigetelt vonzerők helyett szükség lenne komplex, nagyobb térséget átfogó fejlesztésekre, a jelenleg még hiányzó célcsoport-specifikus turisztikai programcsomagok kialakítására, a vonzerők élményszerű fejlesztésére, a vonzerők környezetében infrastruktúra-fejlesztésre és a turisztikai szolgáltatások számának és minőségének javítására.
A Felvidék magyarlakta területén két magyar térségi szintű TDM szervezet működik: a Csallóköz Területi Idegenforgalmi Szövetség és a Dunamente TDM szervezet, amelyek önkormányzatok, vállalkozók és civil szervezet együttműködésére épülnek.
A tanulmány szerint szükség lenne egy ernyőszervezetre (felvidéki turisztikai ügynökségre/egyesületre/szövetségre), amelynek székhelye Pozsonyban lehetne, és amely összefogná és tanácsadással segítené a területi szintű szervezeteket, a magyarlakta területek turizmusát. A szervezet feladatköre főként a szakmai segítségnyújtásra, a koordináló, tanácsadó, képzési tevékenységre terjedne ki.
A térség kiajánlását elősegítendő, érdemes lenne azt is átgondolni, hogy az ernyőszervezet mellett létrehozandó és létrehozható-e egy kimondottan a Felvidék magyarlakta területeire történő beutaztatással foglalkozó utazási iroda vagy utazásszervező ügynökség.
A kutatás eredményei a következő években hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a Felvidék magyarlakta területein a turizmus a szervezeti háttér fejlesztésének köszönhetően versenyképesebbé váljon, ezáltal újabb gazdasági lehetőségeket kínáljon a helyi magyar közösségek számára, elősegítve a szülőföldön való megmaradásukat, társadalmi-gazdasági megerősödésüket.
A tanulmány innen letölthető.
Forrás: Turizmus Online