Elfogadásra kerültek és 2018. július 1-től hatályba lépnek azok az új Kormányrendeletek (a rendeletek a Magyar Közlönyben a 38654., a 38674. és a 38732. oldaltól olvashatók) amelyek az Európai Unió utazási csomagokról és az utazási szolgáltatásegyüttesekről szóló irányelvének átültetését szolgálják.
A jelenleg hatályos „281-es kormányrendelet” helyébe a 472/2017 (XII.28.) kormányrendelet lép, míg a 213/1996. (XII. 23.) kormányrendelet hatályban marad, s azt csak módosítja a 473/2017. (XII.28.) kormányrendelet.
A MUISZ aktívan támogatta a hazai implementáció folyamatát és számos javaslatot tett mind az utazási irodák, mind az utazók érdekeire tekintettel. Ezen javaslatok egy része a megalkotott jogszabályok részévé vált, másokat a jogalkotó nem tartott támogatandónak.
A MUISZ az év közepén bekövetkező változások kapcsán elsősorban az alábbi pozitívumokra kívánja felhívni a figyelmet:
1. az új jogi szabályozásnak köszönhetően, ha az utazók az utazási irodák termékeit választják, az eddigieknél is nagyobb védelmet és biztonságot élveznek majd, utazásuk során;
2. az új jogszabályi kötelezettségek alapján az utasok pontosabb tájékoztatást kapnak annak érdekében, hogy különbséget tudjanak tenni az utazási irodák csomagtermékei és a különféle, sokszor internetes felületeken csomagként feltűntetett és értékesített szolgáltatásegyüttesek között, ezért tudatos döntést tudnak majd hozni, hogy a biztonságosabb utazási csomagokat, vagy a kisebb védelmet élvező utazási szolgáltatásegyütteseket vásárolják meg,
A MUISZ véleménye szerint, e változásoknak köszönhetően tovább fog nőni az utazási irodákat választó utazók száma. Felhívja ugyanakkor a MUISZ a figyelmet arra is, hogy:
3. a nagyobb védelem az utazási irodák számára nagyobb terhet is jelent, egyfelől jelentősen nő az irányelv átültetése miatt szükséges adminisztráció mértéke, másfelől pedig a meglévő vagyoni biztosítéki rendszer fenntartása mellett a fizetésképtelenségre vonatkozó külön biztosítást is kell majd kötniük.
A MUISZ emiatt sürgeti, hogy az utazások zavartalan szervezése érdekében a biztosítók minél előbb jelenjenek meg versenyző termékeikkel a piacon. Fontosnak tartja emellett a MUISZ, hogy az új biztosítások bevezetésének kötelezettsége csak a 2018-as nyári szezont követően jelenjen meg, mivel megfelelő biztosítási termékek hiányában jelenleg még nincs lehetőség arra, hogy az új előírások szerinti biztosítások mellett kössenek szerződéseket az utazókkal.
Ez a helyzet pedig az utazók számára a nyári szezon közepén jelentős egyenlőtlenségeket, az utazási irodáknak jelentős adminisztratív, technikai problémákat okozhat.
A Magyar Utazási Irodák Szövetsége - az erre vonatkozó többször hangoztatott javaslata alapján is - üdvözli a kormány határozatát arról, hogy az MTÜ megbízást kapott az utazási irodákra vonatkozó jelenlegi ellenőrzési és engedélyezési rendszer felülvizsgálatára, különös tekintettel az engedély nélkül végzett utazásszervező tevékenység hatékony ellenőrzésére.
Forrás: Turizmus Online