A régi, hangulatos település házait a Szuha-patak völgyében építették. Névadója a XIII. században élt Zádor volt, tőle származik a zádorfalvi nemzetség és a falu ennek a központjaként működött. A török hódoltság idején a környezetével együtt elpusztult, de később újra betelepült. Zárdorfalván egykor nemesi családok éltek és kúriákban laktak. A falu mai képét is meghatározza építészeti gazdagsága, mivel a fennmaradt nemesi otthonokon kívül hagyományos népi lakóházak is láthatók.
– A régi kúriák közül kettő magántulajdonban van, egy pedig az önkormányzaté – mondta a Turizmus Online-nak Ruszó Zorán polgármester. – Ezek felújításra várnak. Az egykori kisnemesi lakóházak közül a legszebb példa a klasszicista stílusban épített egykori református parókia – amely műemlék –, felújították és ma húsz vendégnek biztosít szálláshelyet. Az önkormányzatunk tulajdonában levő volt iskolaépületben pedig várhatóan 2020-ig alakítunk ki újabb szállásokat. Ezzel a fejlesztéssel is szeretnénk növelni a Zádorfalva iránt érdeklődő turisták számát, illetve gyarapítani az idegenforgalmi adóbevételt. Egyébként a faluban találni egy jól működő élelmiszerboltot és egy bisztrót is, ahol gyorsételeket is vásárolhatnak az érkező vendégek.
A polgármester azt is megerősítette, hogy Zádorfalvát hangulatos erdők és mezők veszik körül, amelyek értékes vadászterületek. Így puskások is rendszeresen járnak erre a vidékre, ahol fácánra, őzre, szarvasra, vaddisznóra vadásznak. Rajtuk kívül a közeli Putnokra és a szlovák határmenti Bánrévére tartó kerékpáros turisták is szívesen megállnak és elidőznek a faluban. Ezért a központban örökzöld növényekkel körülvett pihenőhelyet alakítottak ki nekik, ahol másokkal együtt sátort verhetnek, étkezhetnek és főzhetnek is. Az önkormányzat arra törekszik, hogy ezt a pihenőterületet tovább bővítse. Az elmúlt években a gömöri táj szülöttje, dr. Czenthe Zoltán építészmérnök is ingatlant vásárolt Zádorfalván. Az egykori nemesi kúria épületet szépen felújíttatta és a nyarakat családjával ebben tölti. Szenvedélyesen kutatja szülőföldjének emlékeit, és megírta Zádorfalva és környéke történetét.
Az érkezőnek érdemes egy nagy sétát tenni Zádorfalván, mert több nevezetességgel találkozhat. Ebben Busa József, a helyi önkormányzat alkalmazottja, a falu tősgyökeres lakója volt segítségünkre. A községháza közelében levő parkban emelkedik az egytornyú, modern építésű római katolikus templom, amelyet a Fájdalmas anya tiszteletére szenteltek fel. Dombon áll a műemlék református templom, amely 1803-ban épült, a tornya pedig 1925-ben készült el, a szószéke barokk stílusú. A templomtól néhány méterre 1844-ben építették a földszintes, tornácos parókiát, amely a felújítása után a turisták szálláshelye lett. A templom kertjében találni Erzsébet királyné emlékfáját és tábláját, amelyet Sissy halálakor, 1899-ben ültettek. A Zárdorfalvát Ragállyal összekötő út két oldalát pedig fasorok szegélyezik. Ezek a vadgesztenyétől a nyárig, illetve az ezüst juharig védelem alatt levő fák. Valamennyi idős, több mint százéves.
Azt is megtudtuk, hogy az elmúlt időszakban több utca új burkolatot kapott Zádorfalván. Az önkormányzat tervei között szerepel, hogy a turisták tájékoztatását segítő, nagy méretű falutérképet helyezzenek ki a centrumban. Ugyanakkor egy magántulajdonú tájházat is létrehoznak a településen. Az erre szolgáló régi épületet már megvásárolták, amelyet felújítanak és úgy nyitják majd meg a helyi múzeumot.