Bor és gasztronómia
A térség borvidék mivoltából fakadóan elsőként szükséges megemlíteni a kitűnő és elismert móri borokat, amelyek közül a legismertebbek az ezerjó és a királyleányka. Mivel országos szinten az ezerjó elterjedtsége visszaszorulóban van, a fajta egyre izgalmasabb, mindinkább hagyományos móri fajtának számít. A borvidéken kialakításra került az Ezerjó borút, amely a térség borospincéit és présházait köti össze, ezzel komplex borturisztikai kínálatot nyújtva a látogatóknak. A Móri borvidéken alkalmazott technikák, eszközök iránt érdeklődők számára az Ezerjó Pincegaléria és a Bozóky Bormúzeum nyújt ismereteket a jelenlegi, valamint az egykori bortermesztésről. A borvidéken kialakításra került az ún. Nyitott Pincék rendszere, amely állandó pinceügyelettel biztosítja a Mórra látogató borkedvelő vendégek számára a lehetőséget, hogy a legjobb móri borokat ízlelhessék meg közvetlenül a pincékben, kóstolóhelyiségekben. A móri borok mellett kiemelkedő szerepet töltenek be a sváb gasztronómiai specialitások, így például a kvircedlivel tálalt borleves.
Kultúra
A borvidék a kultúra számos területét érintve nyújt tartalmas időtöltési lehetőséget az arra fogékony látogatók számára. A térségben a csókakői váron, a fehérvárcsurgói Károlyi-kastélyon és a móri Lamberg-kastélyon túl további ép állapotú építészeti kiválóságok helyezkednek el (például a vértesszentkereszti kolostorrom és a csákvári kastély). Mindemellett a térség sokrétű kézműves hagyományainak, kulturális és hagyományorző programjainak megismerésére, megtekintésére is van lehetőség.
Aktív turizmus
A Bakony és Vértes között húzódó borvidék természeti kincseinek megismeréséül a számos kijelölt túraútvonal szolgál, valamint a térség az országos kéktúraútvonal által is érintett. A geológiai különlegességek iránt érdeklődők számára a borvidék remek lehetőséget nyújt a képződmények felfedezésével tarkított kikapcsolódásra. A térség kiváló adottságokkal rendelkezik továbbá a kerékpáros turizmusra, és noha nincs kiterjedt, e célra épült kerékpárút- hálózat, a kis forgalmú közutakon kijelölésre kerültek azon kerékpáros-útvonalak, amelyek a térség megismerését, élménydús bejárását szolgálják. A térség lovasturisztikai szempontból is remek természeti adottságokkal és kialakított infrastruktúrával rendelkezik, több lovasszolgáltató működik a borvidéken, míg Csókakő kijelölt lovasútvonal által is érintett. A lovasturisztikai kínálat kiemelkedő, immáron meghatározó eleme a Hétkúti Lovaspark, amely fedett lovardával, lovasvendéglővel és hangulatos lovas programokkal várja a betérő vendégeket. A borvidék szerencsés fekvéséből adódóan kiváló kiindulópontként szolgál a Bakony és Vértes területén történő vadászatokhoz, melyek kiterjedt erdőségekkel és gazdag vadállománnyal járulnak hozzá a vendégek ily jellegű kedvteléséhez.
Rendezvények
A Móri borvidék komoly erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy gazdag turisztikai adottságait egyre inkább a turizmus szolgálatába állítsa. A desztináció – a statikus vonzerői és a fejlesztések eredményeként folyamatosan megújuló turisztikai kínálata mellett – gazdag programkínálattal várja látogatóit. A rendezvények a térség adottságaira épülve hitelesen tükrözik vissza a borvidék kultúráját. A térség legjelentősebb rendezvényei a Móri Bornapok, a Csókakői Várjátékok, a Vértesi Paripa Parádé, a Nyári Zenei Estek, a Márton Napok, valamint a Szent György-heti vigasságok.
Szállások
A térségre jellemző falusi turisztikai helyszínek, szolgáltatások a modern kor vívmányaival ötvözve egyedi hangulattal várják a pihenni vágyókat. Megfelelve a jelen kor fogyasztói trendjeinek a térség továbbá minőségi szálláshelyfejlesztésbe kezdett, melynek eredményeképpen 2004-ben a Hétkúti Wellness Hotel wellness-szolgáltatásai is beépültek a borvidék turisztikai kínálatába, ezzel tovább szélesítve a desztináció nyújtotta szolgáltatások széles palettáját.
A Móri Borvidék TDM Egyesület
A Móri borvidék turisztikai fejlesztésének új lendületet adott a Móri Borvidék TDM Egyesület 2009-es létrejötte, valamint az egyesület által elnyert és azóta is megvalósítás alatt álló, európai unós támogatással megvalósuló pályázata. A KDOP-2.2.1/A-2009-0006 azonosítószámú, a Móri Borvidék TDM Egyesület fejlesztése cím pályázat legfontosabb stratégiai célkitűzései:
• a térség életében a turizmus meghatározó szervezőjévé-szereplőjévé válni;
• a szolgáltatók közötti partnerségi kapcsolatok erősítése közös akciók és kampányok révén; • komplex turisztikai kínálat kialakításának elősegítése termékfejlesztésekkel (például a tagok számára nyújtott szakmai tanácsadással, pályázati lehetőségek feltárásával és továbbadásával);
• Egész évben elérhető turisztikai termékek jobb kihasználása a turizmus javára.
A projekt keretében megvalósuló tevékenységek sok irányból segítik a fenti célok elérését. Tekintettel arra, hogy a borvidék a turizmus területén kevés történelmi tapasztalattal rendelkezik, valamint a létrejött TDM-szervezet is igen fiatal volt, a tevékenységek között kiemelkedő szerep jutott a stratégai tervezésnek: elkészült a térség pozicionálási és versenyképességi stratégiája, szolgáltatásfejlesztési cselekvési terve, valamint a helyi termékekre és csomagajánlatokra vonatkozó koncepciója. Tervezési tevékenységünket szervesen egészítették ki az elvégzett kutatások, felmérések. Kialakításra került a TDM-egyesület turisztikai információs irodája Móron, melyhez a városi önkormányzat a Tourinform-iroda átadásával járult hozzá. A kialakított irodahelyiségben kapott helyet az egyesület front és back office-a, illetve kialakításra került az Ezerjó portékák ajándékbolt is. Az egyesület munkatársai az irodában naprakész információkkal, kiadványokkal várják a térségbe érkező turistákat. Turisztikai információs tevékenységüket erősíti a www.moriborvidekinfo.hu weboldal, valamint a térség Facebook-profilja is. A projekt nagy hangsúlyt fektet a széles körű partnerségre épülő marketingkampányok megtervezésére és lebonyolítására, szezonális kampányok, marketingkommunikációs tevékenységek, kiadványkészítés és nyereményjátékok megvalósítása egyaránt részét képezik az egyesület tevékenységének. Fontosnak tartottuk továbbá a tagok és a munkaszervezet munkatársainak folyamatos képzését is: bel- és külföldi tanulmányúttal, belső képzéssel, konferenciákon történő részvétellel, valamint külföldi jó gyakorlatokat bemutató konferenciával tettük színessé az egyesület elmúlt két évét.