A Hamburgból indult study tour során számos Hanza- és kikötőváros látnivalóit mutatták be a külföldi turisztikai szakembereknek, többek között a Rostockban épülő Yachtha-fenresidenz Hotelt, Warnemünde jellegzetes házikóit, az Unesco világörökség részét képező Starls-undot, a sellini tengeri hidat és Berlint.
Kikötőbővítés Hamburgban
Hamburg életében jelentős szerepet tölt be a kikötő, és várhatóan még inkább központi jelentőségűvé válik az úgynevezett „Hafen-projekt” elkészültével, amelynek révén 30 százalékkal nő Hamburg belvárosának területe, a kikötő pedig szinte megduplázódik. A városrész vörös téglából épült egykori vámházai közül jó pár irodaépületként működik manapság, néhányban pedig távol-keleti szőnyeg- és fűszerkereskedők kínálják portékáikat. A több ütemben épülő, közel 20-25 évre tervezett fejlesztés keretében a városrészben szállodákat, lakóépületeket, irodaházakat, szórakoztató- és kulturális központot, óceánjáró hajók kikötésére alkalmas hajóterminált és vízi központot alakítanak ki. A fejlesztés egyik kulcsmomentuma a jelenleg rendezvényhelyszínként és kiállítóteremként működő egykori vámház tetején épülő koncertterem, amelynek alapkövét tavaly decemberben fektették le. Az üvegből épülő, hullámokhoz hasonlító koncertcsarnok látványnak sem lesz utolsó. A 3,5 méterrel a tenger felett fekvő, árvízvédett területen épülő lakóházak földszinti részét lezárható garázsorral tervezték, amely egyrészt megemeli az épületet, másrészt további védelmet nyújt a víztől. Érdekessége a kikötőnek egy konténerekből épült hajóterminál, amelyet szintén újraépítenek a későbbiekben. 2004–2007 között két nagyobb építkezési fázis is befejeződik a Hafencityben.
Kastélyok a kertek alatt
Nemcsak a kikötő pezsgő élete nyűgözheti le a Hanza-városba érkezőket, hanem a környező tájak és a közeli kastélyok. Az ahrensburgi reneszánsz kastély a Schleswig-Holstein vidék egyik legjelentősebb látványossága, amely 1760-tól egy nemes ember, Heinrich-Carl Schimmelmann tulajdonában állt, és csodálatos eredeti bútorokkal maradt fent. A szintén reneszánsz Reinbek kastély az 1572-1576-os években épült, jelenleg kedvelt rendezvényhelyszín, számos esküvőt szerveznek itt, többek között a gyönyörű kastélykert és a benne található tó miatt.
Keletnémet olimpia?
Hamburghoz hasonlóan jelentős kikötőfejlesztésbe fogott Rostock városa is, amely Lipcsével közösen kíván nevezni a 2012-es olimpiai játékok megszervezésére. A tervezett olimpiai falutól ötven kilométerre egy 450 hajóhellyel rendelkező kikötő épül meg, amely tökéletes biztonságot nyújt a sportversenyek résztvevőinek. Már folynak a munkálatai a kikötőben épülő
Yachthafenresidenz Hohe Düne szállodának, amely a tervek szerint 2005 tavaszától várja a nagyközönséget. A 750 méteres tengerparti szakaszon épülő 368 szobás házban 3500 négyzetméternyi wellnessrész-leget alakítanak ki különböző szaunákkal, Kneipp vízesésekkel és törökfürdővel. A 3200 négyzetméteres, legújabb technológiákkal felszerelt konferenciaterem 1800 főt lesz képes befogadni. Kilenc éttermében a mecklenburgi halétteremtől a jégkrémszalonig minden megtalálható. A tervek szerint a szálloda saját utasszállítókompot közlekedtet Hohe Düne és Warnemünde között, amely elragadó kis épületeivel szintén egyre közkedveltebb nyaralóhelye a régiónak. A különleges kisvárosban élt és alkotott Edvard Munch norvég festő, a Sikoly című festmény alkotója, akinek háza ma múzeumként működik.
Rügen és a „kolosszus”
A balti-tengeri Rügen szigetének szomszédságában található az 1234-ben alapított Hansa-város, Stralsund, amelynek macskaköves óvárosát 2002-ben az UNESCO világörökségnek választotta. A történelmi városrészben számos templom, kolostor, a városháza, az egykori városfal és városkapu található. A városból alig néhány perces autóút alatt érhető el a sziget, amelyet érdemes bebarangolni érintetlen természeti kincsei és épített öröksége miatt.
A természet szerelmesei Rügen déli partvidékén juthatnak el Lauterbachba, amelynek kikötőjéből rövid hajóúton érkezhetnek Vilm szigetére. A sziget 1990 óta természetvédelmi terület, amelynek környezetét érintetlenül hagyják fejlődni, visszanyerni eredeti mivoltát. A vadregényes szigeten található néhány zsúpfedeles bioapartman, amelyben megszállhatnak azok, akik szívesen barangolnak a sziget erdeiben és fedezik fel természetes állat, és növényvilágát.
Rügen szigetének másik elbűvölő területe a Jasmund Nemzeti Park, ahol idén márciusban nyitott egy multimédiás oktatóközpont. A fából készült, modern technológiával felszerelt központban lenyűgöző imázsfilmet vetítenek a nemzeti park érdekességeiről, köztük az épület közelében található krétafalról. A Königsstuhl nevet viselő meredek sziklaszirt tetején található kilátóról végtelennek tűnik a Balti-tenger.
A „Király székétől” kissé délre találhatjuk a „rügeni kolosszust”. A történelem egy szomorú emléke maradt meg Prora partvidékén. A 4,5 kilométer hosszú, leginkább lepusztult panelházsorhoz hasonlító komplexumot Adolf Hitler építtette, jelenleg múzeumként üzemel. A házakban, kétágyas szobákban egyszerre 20 ezer ember nyaralhatott volna, azonban az alig két év alatt, munkaszolgálatosok által felhúzott építményt a háború kitörése miatt sohasem használták. Később katonai célokat szolgált, jelenleg nagyrészt üresen áll, egy részét bemutatóteremnek használják. Folyamatosan törekednek az épület, illetve a terület hasznosítására, vállalkozó szellemű jelentkező azonban eddig nem igen akadt. A házsor kialakítása és állaga miatt sem igazán alkalmas vendégek fogadására.
Nyaralóházak, sétahajók
A betontömegtől délre található Binz-ben éles kontrasztként törékeny, formás partvidéki nyaralóházak állnak. Kacskaringó kovácsoltvas erkélyekkel, rendezett kertekkel és gyönyörű homokos tengerparttal, amely évről évre egyre több látogatót vonz. Hasonló házacskákat találhatunk a még délebbre fekvő Sellinben, amelynek legfőbb híressége az úgynevezett tengeri híd. A közel négyszáz méter mélyen a tengerbe nyúló móló kapujának tekinthető, cölöpökön álló fehér-barna épület ma étteremként működik. Az eredetileg 1906-ban épült és többször megrongálódott házat 1990-ben építették újra az eredeti tervek szerint. A tanulmányút utolsó állomásán Berlin egyik új attrakciójával ismertették meg a résztvevőket. A várost a vízen mutatja be a Riedel hajóstársaság, amely egy- és háromórás hajós városnézéseket szervez. A Spreen és a Landwehr kanálison kört író sétahajó a hosszabb út során több mint tíz híd alatt halad el, és a város több mint száz nevezetessége látható róla.