Ennek az évnek úgy futottunk neki, hogy látható egy markáns kereslet, és már Budapesten is javul a helyzet. Ez a megállapítás igaz volt és igaz talán most is, általánosságban a nyári adatok közel lesznek a 2019-es rekordévhez, de a 2021-es nyári adatokat már nehéz lesz túlszárnyalni - mondta Baldauf Csaba, a Magyar Szállodaszövetség elnöke a 24.hu-nak adott interjúban. A vendégforgalommal kapcsolatos kedvezőbb trendek azonban egyrészt megszakadhatnak az év második felében az infláció és az egyre kigazdálkodhatatlanabb energiaárak elszállásával - ami jelenleg egy wellnesshotelben már a bevétel 10 helyett 20 százalékát viszi el -, másrészt az egyéb költségek, például az élelmiszerárak és a munkabérek emelkedése már eddig is rontották a profitkilátásokat.
Az energiaárak várható növekedése miatti aggodalmak érzékeltetésére megosztotta, hogy az általa vezetett Kolping Hotelben, mivel tavaly nem kötöttek éves szerződéseket, bízva a világpiaci árak csökkenésében csak az első félévben 350 millió forintos többletköltséget voltak kénytelenek elkönyvelni, ami nem a teljes energiaköltség. Hangsúlyozta, hogy ez teljes mértékben kigazdálkodhatatlan, és számos másik kereskedelmi szálláshely jár hasonló cipőben.
Ezt nem fedezi sem a vendégszám bővülése, sem pedig a tavalyihoz képest 15-20 százalékos szobaár emelés.
Újabb járványhullám miatti várható lezárástól most nem tart a szakember, sokkal aggasztóbbnak látja azt, hogy a bel- és külföldi keresletre milyen hatása lesz az infláció miatti vásárlóerő csökkenésnek. Azt kedvezőnek látja, hogy a Szép-kártya esetében megszűnt az élelmiszervásárlási lehetőség, mert a szektornak nagyon is szüksége van erre a bevételre. Az interjúben az elnök úgy fogalmazott:
"abban biztos vagyok, hogy nőni fog azon szállodák száma, amelyek szezonális nyitva tartást választanak majd. Az persze szintén egy nagy kérdés, hogyan lehet egy 7–8 hónapos üzemelés mellett megtartani a dolgozókat. A jelenlegi helyzetben nem hinném, hogy lehet eredményt elérni a téli hónapokban. A kérdés inkább a veszteség mértéke: akkor nagyobb, ha zárva tartok, vagy akkor, ha nyitva?"
Megemlítette azt is, hogy a szektor állami segítséget kér, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége eljuttatta a Magyar Turisztikai Ügynökség felé a javaslatait.
Forrás: 24.hu