Clifford Nass, a Stanford Egyetem professzora szerint minél többet "multitaskol" egy ember, annál valószínűbb, hogy rosszabbul tud koncentrálni, gyengébb eredménnyel tanul és kevésbé lesz kedves az emberekhez.
Nass az amerikai közszolgálati rádiónak (NPR) elmondta, kiterjedt kutatási eredmények vannak azokról, akik sokat foglalkoznak egyszerre több dologgal, és azokról is, akik általában "monotaskolnak", és a különbségek figyelemreméltóak: például a multitaskoló emberek nem tudják kiszűrni a lényegtelen információt, szinte már krónikusan szétszórtak, és az agyuk olyan részeit is működésbe hozzák, amelyek az adott feladat elvégzéséhez fölöslegesek.
A multitasking az agyunk működését is átalakítja. Nass szerint az agy rendkívül formálható, de nem rugalmas, tehát a folyamat a gondolkodás sémáit is átírja, és amikor az ember megpróbál visszaváltani a normális gondolkodásmódra, már nem biztos, hogy sikerülni fog neki.
A Microsoft még 2007-ben adott ki egy tanulmányt, amely azt találta, hogy ha egy dolgozó megválaszolt egy emailt, további 10 percet töltött beérkezett üzenetekkel és cseteléssel, és további 10-15 percbe telt neki, amíg visszarázódott abba, amit éppen csinált. Csíkszentmihályi Mihály a Flow című könyvében pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy próbáljunk minél több időt tölteni a "flow" állapotában - amikor egy nehéz, de elvégezhető feladatra erősen fókuszálunk, és emiatt minden más a háttérbe szorul.
Forrás: Kreatív Online
Forrás: Fast Company