Egymásra utalva

Egymásra utalva

Több mint 300 résztvevője volt a II. Kultúra és Turizmus Nemzetközi Konferencia és Szakmai Vásárnak, amit a Budapesti Közgazdaság-tudományi és Államigazgatási Egyetemen rendeztek meg november 6–8. között.

A konferencia 5 szekciójában körülbelül 40 előadás hangzott el, a szakmai vásáron pedig 50 kiállító vett részt.

Dr. Katona Béla, az Országgyűlés idegenforgalmi bizottsága elnökének megnyitója után dr. Budai Zoltán, a Gazdasági Minisztérium turizmus szakterületét irányító helyettes államtitkár a turizmus és kultúra viszonyát, egymásrautaltságát elemezve kiemelte, hogy Magyarország egyik legfontosabb vonzereje az ezeréves kultúra. Az idelátogató külföldiek negyedét kifejezetten ez motiválja, de elemeivel a más célból érkezők is óhatatlanul találkoznak. A felmérések szerint múzeumaink iránt az Európai Unió tagországaiból érkezők 65 százaléka érdeklődött, kulturális örökségünk 40, a művészeti galériák 30, a fesztiválok pedig 12 százalékukat vonzotta. Az ország legfontosabb turisztikai vonzerői (Budapest, gyógyfürdők, gasztronómia, borkultúra, egyedi kultúránk, várak, kastélyok, életmód) mind kapcsolódnak valamilyen módon a kultúrához.

Dr. Budai Zoltán a kulturális turizmus legnagyobb problémáinak a következőket tartja: szűkek a célterületek, azok gyakorlatilag Budapestre, a világörökségi helyszínekre és néhány kastélyra korlátozódnak. Koordinálatlan a piaci szereplők tevékenysége, s így nincs igazán karakteres turisztikai termék. Értékeink piacra vitelét sokszor gátolja az információhiány és a nem megfelelő színvonalú infrastruktúra, mindezek következtében egy egészségtelen ár-érték arány alakul ki. A jövő feladatának tartja a komplex turisztikai, köztük a kulturális termékek kidolgozását, kulturális témaparkok létesítését, a világörökségi helyszínek fejlesztését, látogatóbarát múzeumi szolgáltatások bevezetését, a kulturális turisztikai termékek marketingjének fejlesztését. A 2001-es évet illetően megemlítette, hogy folytatódik a GM és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) közötti együttműködés, a magyar kultúra éve lesz Franciaországban, előtérbe kerül a technikai örökség védelme és bemutatása, a Széchenyi-tervnek pedig 2 alapprogramja is – tematikus parkok, illetve kastélyok és várak – közvetlenül kapcsolódik a kulturális turizmus fejlesztéséhez.

Schiffer János budapesti főpolgármester-helyettes a főváros kulturális életéről adott számot előadásában, hangsúlyozva, hogy a finanszírozási döntéseknél nem mindig a közvetlen hasznot kell nézni. Bozzay Andrásné, a GM főosztályvezetője a problémák között említette, hogy nem megoldott a nemzetközi kiajánlásra érdemes kulturális események időpontjának előzetes rögzítése, nem ismertek a célcsoportok, s hiányoznak a megfelelő marketingeszközök. A GM jövő évi finanszírozási céljai közül az NKÖM-mel való közös pályázatok mellett a világörökségi helyszínek fogadási feltételeinek, marketingjének javítását, a vallási turizmus fejlesztését, az országos vonzerejű rendezvények támogatását emelte ki. Tardy János, a Környezetvédelmi Minisztérium helyettes államtitkára kulturális és természeti értékeink kapcsolódására, az ökoturizmusban rejlő páratlan lehetőségeinkre hívta fel a figyelmet.

A konferencián több tekintélyes külföldi szakember is tartott előadásokat, így például Alain Bothorel, az Európai Unió magyarországi nagykövetségének tanácsadója a kulturális turizmusnak az EU-ban betöltött szerepéről, perspektíváiról. A WTO Turizmus Fenntartható Fejlesztése Részleg magyar származású programkoordinátora, Veréczi Gábor pedig a kulturális helyszíneken való turizmusfejlesztés fenntarthatóságát, alapelveit, módszereit ismertette.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.