ALiszt Ferenc-repülőtérről a röpke 2 óra 15 perces utat az Air Malta KM521-es járatával tettük meg Valletta Luqa repülőtérig. Leszállás után a transzferbuszunk a Dingli sziklákhoz vitt, egy piciny kápolnához, ahol egy kilátóteraszról először csodálhattuk meg Málta romantikus partjait. Utunk innen Mdinába, a régi fővárosba vezetett. Évezredek történelme elevenedik meg a szűk kis utcákban, amelyek köveit előbb a főníciaiak, majd a rómaiak, később pedig a Máltai Lovagrend tagjai koptatták simára. A „Csendes város”-ban paloták sokasága várja látogatóit, mint a Magisterial, a Gatto Murina, a Falzon, a Santa Sofia-paloták vagy az Isabella-ház. A ma kevesebb mint 300 lakosú város patinás otthonoknak, butikhoteleknek és remek éttermeknek ad otthont. Első vacsoránkat a Trattoria AD1530-ban töltöttük. Ezután Qawra városába indultunk tovább, ahol a Seashell Resortban elfoglaltuk szállásunkat.
SZIGETKÖRÚT HOP-ON, HOP-OFF BUSSZAL
Másnap a szállodánkkal szemben lévő buszmegállóban felszálltunk a Supreme Travel Malta egyik emeletes hop-on, hop-off buszára, ahol turistákkal együtt utazva élvezhettük az emeletről a finom májusi máltai szellőt és napsütést. A busztársaság érdekessége, hogy az audio guide egyik nyelve a magyar, és magyar nemzetiségű munkatársuk is van. Utunk Marsaxlokk halászfaluba vezetett, ahol a halászok kisebb-nagyobb hajóinak sokasága és szemet kápráztató sokszínűsége várt bennünket. Itt rövid sétát téve magunkba szívhattunk a falusi élet halszaggal vegyülő nyugalmát. Ebédre egy kicsiny olasz étterem, a La Nostra Padrona vendégei voltunk közvetlenül a tengerparti sétányon. Teli hassal, a kiváló ételek után újra felültünk egy buszra, és továbbmentünk a Blue Grotto csónaktúrára, amely sajnálatos módon a nagy szél és a sziklákat verdeső hullámok miatt elmaradt. Vis major… A tengerből a szikla mélyére nyúló, csodálatos hasadék látványát így sajnos nem élvezhettük. Ismét egy kirándulóbusz fedélzetén indultunk tovább Sliema városába. Itt jutott idő ajándékokat vásárolni és körülnézni. A város utcácskáin a világmárkák boltjai és éttermek váltogatják egymást. Az itt található lovagkori Tigné kikötői erőd az UNESCO-világörökség részét képezi.
A double decker ezután visszarepített minket kiindulópontunkra, Qawrába, ahol a tengerparti sziklára épült, egyedi hangulatú Cafe del Mar étterem kiváló ételeivel élvezhettük az estét.
CSAPATÉPÍTÉS DZSIPTÚRÁVAL GOZÓN
Másnap korán reggel indultunk a máltai szigetcsoport második legnagyobb tagjára, Gozóra. A komp mindössze harminc perc alatt kelt át a szigetre. Ezután volt szerencsénk meglátogatni a Ggantija templomokat, amelyek a legrégebbi ember alkotta építmények bolygónkon. A kiállítás a leletekről és a hatalmas sziklákból épült templom érdekes programnak bizonyult. Délután öt Suzuki Samurai dzsip és nagy kalandok vártak bennünket. Csapatokra osztották a társaságot, és a dzsipekkel el kellett mennünk Gozo legkülönfélébb pontjaira, hogy csapatképet készítsünk a látványosságoknál. Mindezt persze a többiek előtt. Száguldottunk… Ellátogattunk a qbajjari sólepárlóhoz, ahol végig lehetett követni, hogy a tengervízből hogyan nyerik ki a sót, elmentünk Gozo egyik legnagyobb homokos partjára, a Ramla Bayre, megnéztük Calypso barlangját, ahol az azúrszín tenger a szikla alá fut, láthattuk a Fungus sziklát, ezt a hatvan méter magas monolitot, végül a csapat Dwejrában találkozott, az Azúr-ablaknál. Kétségtelenül ez Gozo egyik legcsodálatosabb természeti látnivalója. Több tíz méterrel a tengerszint felett húzódó boltívet koptatott a víz a mészkősziklába. Érdemes minél hamarabb ellátogatni ide, mert a víz néhány évvel ezelőtt is hatalmas szikladarabot szakított le belőle, és két éven belül el fog tűnni a tenger erőteljes hullámai miatt. Kora este a komp visszavitt minket Máltára, és a szállodánktól nem messze lévő Dolmen Hotelben költöttük el jól megérdemelt vacsoránkat.
LOVAGOK NYOMÁBAN
Hétfőn reggel a fővárosba, Vallettába utaztunk. Hangulatában nagyon hasonlít a város Mdinára, de szabályos négyzetrácsos szerkezetével alapvetően különbözik is tőle. Legtöbb időnket a Szt. János-társkatedrálisban töltöttük. A keresztény egyház egyik legszebb barokk katedrálisa a világörökség részét képezi. Padlójának teljes felületét a híres lovagok nagyméretű márványemlékei teszik ki, amelyek alatt a lovagok nyugszanak. Az oldalhajókban a lovagrend nyelvi területeinek külön-külön kápolnát emeltek. Magyarország nevét a német kápolna fala őrzi feliratában. A kápolna után egy jóval modernebb szórakozás várt bennünket, a Malta 5D-show. Ez egy háromdimenziós mozi mozgó ülésekkel és illatfelhőkkel. Nagyon szép, izgalmas és ötletes filmet láthattunk Málta teljes történelméről. Bemutatták, kik és mikor támadták és lakták a szigeteket. Ezután elsétáltunk az Upper Barrakka Gardenbe, és megnéztük a Saluting Batteryt, ahol a nagy ünnepek idején ma is ágyúszóval tisztelegnek a régmúltnak. Ebédünket a régi kikötői épületben kialakított Ta Liesse étteremben fogyasztottuk el. Sajnos a csónakázást megint elverték a hullámok, de „a május szeles hónap” – mint azt Éva, az idegenvezetőnk mindvégig mondta. Birgu városa azonban kárpótolt bennünket. Ez a 2600 lakosú település pont azon a félszigeten helyezkedik el, amelynek a végéről csodálatos képet kaphatunk Vallettáról. 1571-ig Birgu vagy más néven Vittoriosa volt Málta fővárosa. Ismét a nap végéhez értünk, amikor is a Seashells Resort büfévacsorája várt bennünket.
Az utolsó napon a sziget szállodakínálatába nyertünk betekintést. Az utolsó szállodából egyenesen a repülőtérre vitt bennünket a busz, ahonnan a bécsi repülőtérre érkeztünk meg. Innen transzferbusszal utaztunk Budapestre.
A négyéjszakás túra nem volt elég felfedezni az országot, de az egyértelműen kiderült, hogy Málta rendhagyó úti cél, ahol a strandolás és napozás mellett a fő hangsúlyt a kultúra kapja. Történelme izgalmas, természeti látnivalói lenyűgözőek. Valletta 2018-ban Európa kulturális fővárosa lesz, amire már most készülődik a város vezetése, de programokat addig is egész évben gazdagon kínál az ország az idelátogatóknak.