Az iparági és érkezési adatok alapján az európai beutazó turizmus tovább növekedik. A második negyedévben szinte az összes desztináció az érkezések növekedéséről számolt be. Azonban nem szabad megfeledkezni arról, hogy ez a növekedés 2010-hez képest a tavaly áprilisi légi zárlat okozta visszaeséshez képest jelentős. Az idő előrehaladtával ezek a „hamvas” körülmények azonban egyre kevésbé számítanak. Mindenestre hazánk a vendégéjszakák száma alapján a középmezőnyt húzza, optimizmusra okot adó helyen, megelőzve olyan nagyágyúkat a 10,7%-os növekedésével, mint Németország, Ausztria, Svájc vagy éppenséggel örök vetélytársunk, Csehország.
Litvánia előretör
Érdekes, hogy mind az érkezésekben, mind pedig a vendégéjszakák számában Litvánia vitte a prímet; előbbiben mintegy 39%-os növekedéssel kápráztatta el az ágazatot, utóbbiban 29,1 százalékkal brillírozott. Nem ennyire a szállodák első öt hónapra vetített kihasználtsága terén; itt balti barátaink leszorultak a 3. helyre, de vigasztalja őket, hogy másodikként Izland után régiós társaik, az észtek állnak. A mi kis hazánk szállodai foglaltsága 9%-ot nőtt az előző év azonos időszakához képest, míg az átlagos napi ár mértékének változásával hátul battyogunk, huszadikként a 27 fős mezőnyben, melyet a törökök vezetnek és a csehek zárnak.
Régiós bontásban a kelet-európai országok egy kiadható szobára jutó árbevétele (RevPAR) mutatta a legjelentősebb növekedést, mintegy 12%, bőven meghaladva a 10% körüli európai átlagot. A foglaltság 7%-os növekedével a keletiek szintén lepipálták mind az európai mind pedig a többi régió növekedését.
A légiközlekedés számai szintén fejlődést mutatnak. Az egy utaskilométerre jutó bevétel átlagosan 5%-kal nőtt az időszak alatt, de az utóbbi hetek átlaga 7%-ot tett ki. A hajtőmű az Európán belüli járatokon pörög legjobban, de komoly mutatókkal üzemelnek az észak-amerikai járatok is.
A jelentés által kulcsszerepben feltüntetett országok közül Németország, Hollandia, Egyesült Királyság, Oroszország és az USA turistái több vendégéjszakát háltak el nálunk, mint tavaly ilyenkor, de kevesebben jöttek az olaszok és japánok.
A jövőre
vonatkozóan az ETC úgy számol, hogy idén összességében 2,9%-kal nő az európai beutas forgalom, mely 2012-re 4,8% is lehet. Ugyanakkor az európai kiutazók száma 3,7%-ot javul, jövőre pedig meghaladja az 5%-ot is.