ht Nem zavarta, hogy azon a vidéken lett csúcsmenedzser, ahol felszolgálóként kezdte a szakmát?
– Különösebben nem. Sikerült megoldani a helyzetet; a csapat elfogadott, én meg nem kezdtem el hirtelen magázni azokat, akiket addig tegeztem.
ht Hogy működik ez a háromszoros igazgatóság?
– Köszönöm, jól. Jelentős költségek csökkenthetők így: nemcsak azzal, hogy nincs három igazgató, három titkárság, három gazdasági igazgató és három könyvelés, hanem úgy is, hogy egy sor szinergikus előny jön létre: a közös beszerzések, a közös gazdálkodás, a könyvelés, a marketing.
ht A fizetése is bizonyára háromszoros?
– Ez nem egészen így működik – mondja. (Miközben azt akarja mondani: „röhögnöm kell...”)
ht Mi történt Hévízen az elmúlt 10 évben?
– Amikor idejöttem, két négycsillagos szálló volt itt. Ma, a tó körül 9 négycsillagos hotel várja, 8 ezer ággyal a vendégeket. A városban további 5-6 ezer privát ágy található, vagyis Budapest után Hévíz az ország legnagyobb vendégfogadója.
ht Hogyan szerepelnek az ön szállodái?
– A 25 éves Thermal átlagosan 75-85 százalékot hoz. A 17 éves Aqua 70-75 százalék között teljesít, a 30 éves Helikon átlagos foglaltsága 50-60 százalék, ami egy balatoni szállodától több mint szép.
ht És pénzt is hoz a sok vendég?
– A tavalyi évet 3,15 milliárdos árbevétel mellett 1,2 milliárdos nyereséggel zártuk. Különösebben nincs miért aggódnunk az idei évtől sem, bár a magas forintár úgy 150 milliónkba került.
ht A szeptemberi tragédia után érezni visszaesést?
– Szerencsére nem. Vendégkörünk zöme német, osztrák és svájci, tengerentúliak csak ritkán jönnek. Mi több, még az is lehet, hogy éppenséggel felértékelődünk, mint biztonságos úti célpont.
ht Mi van a Hévízi-tóval és a Balatonnal?
– A tó a 80-as évek mélypontja óta javul: a bányászat leállításával az eredeti állapot lassan helyreáll. Nő a hőmérséklet és a vízhozam is. Ami nyugtalanít: a közelben három új kút fúrására adtak engedélyt. Remélem, most nem ez a fajta „bányászkodás” teszi majd tönkre újra Hévizet. A Balaton minősége rendben, ám katasztrofálisan kevés benne a víz. Mindenki azt beszéli, hogy tavasszal rengeteg vizet engedtek le a Sión – a napokban a Keszthely és Vidéke című világlap is ezt írta –, de hivatalosan mindenki vagy hümmög, vagy cáfol.
ht Úgy hírlik, nem ön lesz januártól a szállodaszövetség elnöke, pedig mint első alelnöknek ez a tisztség járt volna!
– Való igaz, a Danubius tulajdonosai és a menedzsment finoman szólva megkért, hogy ha lehet, ne vállaljam el ezt a megtisztelő, de időigényes megbízatást. Foglalkozzak csak a szállodáimmal...
ht Ami azt illeti, nem egy felugrálós fajta. Ötven éve Keszthelyen lakik, 26 éve nős, 33 éve egy cégnél dolgozik; jelentősebb távolságra a 7 kilométerre levő Hévízig utazik. Mivel foglalkozik, amikor nem szállodás?
– Harminc év kihagyás után újra vívok: megalakítottuk a Keszthelyi Veterán Vívó Klubot. Hétfő esténként ez egy remek szórakozás. Ezen- kívül fegyvereket gyűjtök: a 130 fegyverhez komoly szakirodalom társul, foglalkoztat a várépítészet, a hadászat. A protokollvacsorák után pedig a nejemmel kocogunk vagy biciklizünk, netán leugrunk a Balatonhoz úszni egyet. Vagy csak kiülünk a becehegyi nyaralónk teraszára és hallgatjuk a csöndet.