Fitness kínálat – Húzzuk össze a nadrágszíjat!

Fitness kínálat – Húzzuk össze a nadrágszíjat!

 

 

 

HOGYAN NYERJÜNK KEOP PÁLYÁZATI TÁMOGATÁST – TAPASZTALATOK ÉS A VÁRHATÓ FOLYTATÁS

Korábbi SPAgetti különszámainkban már több területet vizsgáltunk, ahol komoly megtakarítások érhetők el a fürdők, vagy más létesítmények működtetése során. A kisebb költségigényű megoldások mellett, néha nagyobb horderejű változtatásokra is szükség van, ezeknek a fejlesztéseknek a megvalósításához viszont kellő forrás szükséges. „Legegyszerűbb” módja a pénzszerzésnek valamilyen pályázati támogatás elnyerése. Nézzük meg tehát, hogyan szerezhetünk támogatást energetikai célú fejlesztéseinkhez.

MIT TEGYÜNK, ÉS MIT NE TEGYÜNK, HA SIKERES PÁLYÁZATOT SZERETNÉNK BEADNI? Bús László, az energetikai pályázatokat kezelő Energiaközpont leköszönő ügyvezető igazgatójának tapasztalatai hasznos segítséget nyújthatnak a következő időszak sikeres pályázati tevékenységéhez is.

DE KEZDJÜK AZ ELEJÉN – MILYEN PÁLYÁZATI LEHETŐSÉGEK VOLTAK, ÉS MELYEK FOLYTATÁSA VÁRHATÓ A JÖVŐBEN IS? Az utóbbi időszakban energetikai célú fejlesztésekhez két fő forrásból kaphattak támogatást a pályázók: egyrészt az ún. Zöld Beruházási Rendszer (ZBR) forrásaiból, amely a CO2 kvóta eladásokból származó bevételekből működött, másrészt az EU strukturális alapjainak felhasználásával megvalósuló Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) pályázati konstrukciók keretében.

A ZBR forrásokat eddig lakossági, illetve panel energetikai felújításokra lehetett felhasználni, de többször felmerült javaslatként intézményi, vagy vállalkozói fejlesztések támogatása is. Új kiírás ezekre a területekre nem jelent meg, a jelenlegi keretek gyakorlatilag kimerültek – a lakossági kiírás keretében lehet még pályázatokat beadni –, a folytatás valószínűleg a kvótaértékesítések sikerességén múlik majd.

A KEOP kiírások két fő energetikai területre fókuszálnak: a 4. prioritás konstrukciói a megújuló energiák felhasználását támogatják, az 5. prioritás pedig az energiahatékonysági beruházásokhoz biztosít forrásokat. Ezek mindegyike intézmények és vállalkozások számára is elérhető.

Az aktuális állapot szerint, az 5. prioritásra beérkezett pályázatok támogatási igénye jelentősen meghaladta a hét éves keretet, a két legnépszerűbb kiírást a nyár folyamán felfüggesztették. Várhatóan ezekre a célokra a későbbiekben is lesz forrás, hiszen a kormányzati szándék és a nemzetközi elkötelezettségeink is ezt támasztják alá, tehát érdemes felkészülten várni az új lehetőségeket.

DE HOGYAN KÉSZÜLJÜNK FEL ERRE, MIRE ÉRDEMES ODAFIGYELNI, HA PÁLYÁZNI SZERETNÉNK? Az épületenergetikai pályázatokkal kapcsolatos főbb tapasztalatok, amelyekre érdemes odafigyelni a jövőbeli fejlesztések előkészítésénél:

  • Alapvető fontosságú a pályázatok összeállításánál megfelelő energetikai szakértelemmel rendelkező szakember bevonása. Emellett, ugyancsak nélkülözhetetlen a közgazdasági alapvetéseket és a pályázati feltételeket is ismerő gazdasági szakértő részvétele is a projektfejlesztési tevékenységben.  A tapasztalatok alapján, nem jó megoldás, ha mérnökök által elkészített műszaki dokumentáció alapján a pályázatot nem hozzáértők állítják össze: nagyon sok belső ellentmondás származik ebből a pályázati dokumentációknál, amely többszöri hiánypótláshoz, sőt, akár a pályázat elutasításához is vezethet.
  • Az épületeknek, illetve az egyes fő épületelemeknek meg kell felelniük a 7/2006. (V.24.) TNM rendelet előírásainak, ezt figyelembe kell venni a beruházás tervezésénél – ehhez egy energia audit elkészítése szükséges, amelynek kidolgozása nemcsak a kötelezően előírt esetekben indokolt, hanem valamennyi fejlesztés előkészítéseként javasolt. Az energia audit ugyanis feltárja az épület meglévő épületenergetikai jellemzőit, a létesítmény hőveszteségét és hőigényét, ennek alapján megadja az energiaracionalizálási szükségleteket és lehetőségeket. Ezen adatok nélkül, megalapozott döntés nem hozható a pályázatba bevont fejlesztések műszaki tartalmáról.
  • A költségvetés reális, piaci árakat és a kiírásnak megfelelő költségeket tartalmazzon. Az eddig ismert, a támogatási rendszer egyszerűsítését célzó módosítási ötletek mind célként fogalmazzák meg a fajlagos költségek csökkentését, tehát ez a szempont a későbbiekben is fontos lesz.
  • A pályázatok célja a CO2 kibocsátás bizonyítható csökkentése, tehát nagyon fontos, hogy mind a kiinduló állapot, mind pedig az elérni kívánt állapot CO2 kibocsátása számításokkal jól alátámasztott módon rögzítésre kerüljön.
  • A pályázatoknál mindig meg kell találni az arany középutat a támogathatósági feltételek és a megtérülési mutatók között: minél magasabb a BMR, azaz a belső megtérülési ráta (= minél jövedelmezőbb a projekt), annál alacsonyabb a támogatásintenzitás, és fordítva. Ez abból az alapelvből adódik, hogy a gyorsan megtérülő projekteket a magántőke is képes és hajlandó is megvalósítani, így azt nem érdemes támogatni. Ugyanakkor természetesen a nagyon kedvezőtlen pénzügyi mutatókkal rendelkező, nem életképes projektek sem támogathatók (az elvárt BMR mutató 0-15% között mozog). A BMR javítható például a bekerülési költség csökkentésével, a többletenergia értékesítési bevételével, a megtakarítás mértékének növelésével vagy hosszabb élettartamú berendezésekkel (ezáltal nagyobb maradványértékkel).

A KEOP 4. prioritás keretében pályázható, a megújuló alapú energiatermelést segítő támogatási konstrukciók jelenleg is elérhetők, és figyelembe véve az ország vállalásait a megújuló energiák részarányának növelésére (2020-ig az ország teljes bruttó energiafelhasználásának 13%-a megújuló energiásokból kell, hogy származzon), várhatóan a jövőben is fontos szerepük lesz.

Ezen pályázatok előkészítésénél a legfontosabb szempontok – amelyekre a támogatáskezelő szervezet is általában különös hangsúlyt helyez – a következők:

  • A biomassza alapú energiatermelésnél bizonyítani kell, hogy az alapanyagok reális áron, hosszún távon is rendelkezésre állnak majd.
  • Be kell mutatni a stabil, reális hőpiac (azaz energiaértékesítési piac) meglétét is, megfelelően alátámasztott dokumentáltsággal.
  • Meg kell szerezni a szükséges engedélyeket, vagy kellő körültekintéssel meg kell indítani az engedélyezési folyamatot, amely alapján látszik, hogy az engedélyek a szerződéskötésig rendelkezésre állnak majd.
  • Megfelelő módon alá kell támasztani a javasolt technológia fenntartható, gazdaságos működtethetőségét.
  • A legtöbb megújuló energia alapú projektnél – különösen a pénzügy válság kezdete óta – kiemelkedően fontos kérdés az önerő, illetve a banki finanszírozás biztosíthatósága (és az üzleti terv megfelelő alátámasztása indikátorokkal, reális árakkal és megtérülési számításokkal).

A fejlesztéspolitikáért felelős kormányzati szereplők tájékoztatása alapján a jövő év legelején várhatóak az új, egyszerűsített eljárásrend mentén megvalósuló pályázati kiírások. Ezeknek pontos tartalmát, a pályázó körét, illetve a rendelkezésre álló források nagyságát még nem lehet tudni, ugyanakkor a korábbi kormányzati megnyilatkozások alapján az energetikának – mind az energiahatékonyság javításának, mind a megújuló energiatermelés részaránya növelésének – fontos szerepet szánnak a jövőben.

A fenti alapelvek azonban valószínűleg nem fognak radikálisan változni, ezért ezek figyelembevételével érdemes a fejlesztési ötleteket végiggondolni.

Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal, az [email protected] e-mail címre várjuk érdeklődő leveleit.

SPAgetti. Fürdők sikeréhségére.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.