Mint az Észak-magyarországi RMI vezetőjétől megtudtuk, ez az ország harmadik leglátogatottabb területe: a forgalom 80 százaléka belföldi vendég. Várak és kastélyok, világörökségi helyszínek, híres borvidék, látnivalókban gazdag városok, csöndes üdülésre alkalmas falvak, gyógyés termálfürdők, lovasiskolák – még felsorolni is nehéz a lehetőségek választékát.
Eger: barokk gyöngyszem
Noszvaj: szép vidék sikerre ítélve
Noszvaj gazdaházában egy másik világ, a falusi üdülés terepe várt ránk, kemencében, helyben sütött jó falatokkal, emberi közvetlenséggel. A szakszerű borkóstolót Gál Gábor híres borász vezényelte le. Noszvajon turisztikai egyesület működik, ennek, és a lelkes Tourinform-munkatársaknak köszönhető, hogy a szálláskínálat, a borturizmus, a rendezvények, a gasztronómiai és természeti szépségek elemeiből termék született, a noszvaji családi üdülés. Noszvaj az egyik legszebb fekvésű hegyvidéki üdülőfalu, ahol a településen és környékén a kempingtől a négycsillagos szállodán át a kastélyig (De La Motte) minden szálláskategória képviselteti magát. Csak a magánüdülőkben több mint ezer kulturált vendégfogadásra alkalmas férőhely található.
Szilvásvárad: mindent tud
„Erdei tisztás, nyárson sült pisztráng, díjnyertes borok és gyertyafény” – így hangzik egy sikeres incentive program meghívója, amelyet ügyes vállalkozók alakítottak ki. Családok is bőven válogathatnak a programok közül: hegyi kerékpározás, erdei séták, lovasbemutatók, lovastáborok kocsikázás, sziklamászás, siklóernyőzés, kirándulás Egerbe, az aggteleki cseppkőbarlangba, a közeli termálfürdőkhöz, Szlovákiába vagy a Hortobágyra.
Jósvafő: föld alatt és föld felett
A település jelenleg már 300 vendégággyal rendelkezik, beleértve az igényesen, szépen felújított Tengerszem Szálló férőhelyeit.
Gömörszőlős: a falu kísérlet
A Bükk-fennsík egyik völgyében bújik meg ez az alig 100 lakost számláló település, amelyet kísérleti helyszínül választott a miskolci Fenntartható Fejlődés Ökológiai Kutató Intézete. A kísérlet célja a kis faluközösség hagyományos életvitelének megőrzése, életszínvonalának emelése környezetkímélő termelési módok, technikák alkalmazásával; ehhez társul a helyi kézműves hagyományok és feldolgozóipar újra élesztése. Alapítványi Oktató Központ működik: napenergia- felhasználásra, alternatív szennyvízkezelésre, extenzív gyümölcstermesztésre, gyapjúfeldolgozásra.