Mint az Észak-magyarországi RMI vezetőjétől megtudtuk, ez az ország harmadik leglátogatottabb területe: a forgalom 80 százaléka belföldi vendég. Várak és kastélyok, világörökségi helyszínek, híres borvidék, látnivalókban gazdag városok, csöndes üdülésre alkalmas falvak, gyógyés termálfürdők, lovasiskolák – még felsorolni is nehéz a lehetőségek választékát.
Eger: barokk gyöngyszem
A halhatatlan egri hősök városa volt az első állomás: az egri vár minden kiránduló család és iskolás csoport elmaradhatatlan célpontja. Különösen a fiatalabb korosztály részére válik igazán élményszerűvé a hősi múlt, ha megtekinti a korhű ruhákban öltözött magyar és török katonák bajvívását. A műsort jelenleg csak előzetes megrendelésre rendezik. Az átélt „izgalmakat” Eger egyik jó hírű vendéglőjének teraszán pihentük ki, a Szenátorházban. A vendéglős – a környékbeli házakkal összefogva – részben maga szervezi és finanszírozza a hétvégi zenés programokat a kis tér közepén álló zenepavilonban. Így teremt kultúrát és üzletet egyben.
Noszvaj: szép vidék sikerre ítélve
Noszvaj gazdaházában egy másik világ, a falusi üdülés terepe várt ránk, kemencében, helyben sütött jó falatokkal, emberi közvetlenséggel. A szakszerű borkóstolót Gál Gábor híres borász vezényelte le. Noszvajon turisztikai egyesület működik, ennek, és a lelkes Tourinform-munkatársaknak köszönhető, hogy a szálláskínálat, a borturizmus, a rendezvények, a gasztronómiai és természeti szépségek elemeiből termék született, a noszvaji családi üdülés. Noszvaj az egyik legszebb fekvésű hegyvidéki üdülőfalu, ahol a településen és környékén a kempingtől a négycsillagos szállodán át a kastélyig (De La Motte) minden szálláskategória képviselteti magát. Csak a magánüdülőkben több mint ezer kulturált vendégfogadásra alkalmas férőhely található.
Szilvásvárad: mindent tud
Ha Bükk, akkor a lipicai lótenyészetéről is híres Szilvásvárad. Rövid pihenő az ideális fekvésű szépen felújított, családi üdülésre szakosodott kétcsillagos Hotel Sikfőkútnál, és máris ismerkedhetünk a lipicai lovak történelmével foglalkozó Szilvásváradi Múzeum relikviáival. A több mint 400 éves tenyésztői múlttal rendelkező lovak magyarországi tenyésztését 1806- ban kezdték. Itt láthatóak azok a trófeák, díjak, amelyek napjainkban igazolják a 2-es és 4-es fogathajtásban világhírű eredményeket felmutató szakemberek munkáját. A Palaviccini őrgrófok egykori parádés istállójában megcsodálhatók a ménes legszebb apaállatai, a kancák és a csikók a Bükk-fennsík rétjein legelésznek.
„Erdei tisztás, nyárson sült pisztráng, díjnyertes borok és gyertyafény” – így hangzik egy sikeres incentive program meghívója, amelyet ügyes vállalkozók alakítottak ki. Családok is bőven válogathatnak a programok közül: hegyi kerékpározás, erdei séták, lovasbemutatók, lovastáborok kocsikázás, sziklamászás, siklóernyőzés, kirándulás Egerbe, az aggteleki cseppkőbarlangba, a közeli termálfürdőkhöz, Szlovákiába vagy a Hortobágyra.
Jósvafő: föld alatt és föld felett
„Az a célunk, hogy a látogatókat a néhány órás cseppkőbarlangi túra után legalább még 1-2 napra megtartsuk itt, Jósvafőn” foglalta össze tevékenységük lényegét Berecz Béla, a természetvédelmi igazgatóság ökoturisztikai munkatársa. Jósvafő turisztikai programokat alakított ki, a faluséta állomásai a helybéliek hagyományápolását és vállalkozói szellemét tükrözik. Van itt tájház, kúria hucul lovakkal, műemlék vízimalom, erdei iskola (kézművesés természetismereti foglalkozásokkal), műemlék templom, szabadtéri kemence (kenyérsütéssel) és sok-sok rendezvény.
A település jelenleg már 300 vendégággyal rendelkezik, beleértve az igényesen, szépen felújított Tengerszem Szálló férőhelyeit.
Gömörszőlős: a falu kísérlet
A Bükk-fennsík egyik völgyében bújik meg ez az alig 100 lakost számláló település, amelyet kísérleti helyszínül választott a miskolci Fenntartható Fejlődés Ökológiai Kutató Intézete. A kísérlet célja a kis faluközösség hagyományos életvitelének megőrzése, életszínvonalának emelése környezetkímélő termelési módok, technikák alkalmazásával; ehhez társul a helyi kézműves hagyományok és feldolgozóipar újra élesztése. Alapítványi Oktató Központ működik: napenergia- felhasználásra, alternatív szennyvízkezelésre, extenzív gyümölcstermesztésre, gyapjúfeldolgozásra.