A rendezvény résztvevőit, köztük V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkárt, Mag. Michaela Resetart Burgenland turizmusért és oktatásért felelős tanácsnokát, a térség osztrák és magyar polgármestereit illetve a natúrparkok vezetőit és aktivistáit Johann Wallner, Markt Neuhodis (Városhodász) polgármestere köszöntötte. A projekt nevét feloldva ismertette az IGEN betűszót, mely a két natúrpark nevének rövidítésén túl (Írottkő-GEschriebenstein-Naturpark) a projekt célkitűzéseit is magában foglalja: innovatív, határon átnyúló, egységes és fenntartható natúrparki térség létrehozása a cél.
Bakos György az Írottkő Natúrparkért Egyesület elnöke köszöntőjében hangsúlyozta, hogy ez a projektindítás egyfajta csúcspontként értelmezhető a két natúrpark együttműködésének 15. évfordulóján. Ezt a partnerek aktív részvétele mellett az is jól érzékelteti, hogy a rendezvényre kilenc magyar társnatúrparkból is érkeztek vendégek, akik érdeklődést mutatnak a Kőszegi-hegység körül működő összefogás iránt.
V. Németh Zsolt államtitkár beszédében hangsúlyozta, hogy a magyar vidék megújításában különösen fontos feladat vár a natúrparkokra, mivel tevékenységük messze túlmutat a természetvédelem és a természetjárás témakörén. A vidék értékeire építő turisztikai kínálat fejlesztése és az ahhoz tartozó helyi termékek előállítása komoly vidékfejlesztési és foglalkoztatás bővítési lehetőségeket hordoz magában, ezért a natúrpark mozgalom számíthat az államtitkárság támogatására.
Michaela Resetar tartományi tanácsnok a burgenlandi natúrparkok adatait ismertette. A hat burgenlandi natúrpark a tartomány területének 23, lakosságának 16 százalékát foglalja magában, és jelentős szerepük van a tartomány idegenforgalmi mutatóinak gyors bővülésében.
A határon átnyúló Írottkő/Geschriebenstein Naturpark működését és legfőbb turisztikai vonzerőit Hubert Reschl osztrák natúrpark elnök mutatta be, majd a rendezvény utolsó felszólalójaként Básthy Béla Kőszeg alpolgármestere ismertette a projekt konkrét tartalmait.
A partnerek fő célja eszerint az eddiginél szorosabb együttműködés szervezeti modelljének megalkotása, amiben építenek a harmadik partner, a Bécsi Egyetem szakértőinek munkájára. A szorosra fűzött együttműködés keretében a partnerek elkészítik a térség teljes és részletes vonzerőleltárát, fejlesztési stratégiáját, illetve közös akciókkal, képzésekkel felkészítik az önkormányzatokat, turisztikai vállalkozásokat és a lakosságot is a teljes határon átnyúló térség közös bemutatására. A projekt eredményeit egy magyarországi natúrpark roadshow keretében más határ menti területeken is szeretnék bemutatni, amitől a natúrpark ötlet elterjedését, újabb natúrparkok indulását várják. A projektindító rendezvény után a program Kőszegen folytatódott a magyar natúrparkok országos konferenciájával, immár kizárólag magyar résztvevőkkel.