ht Miért éppen a turizmus?
– Nem is tudom. Az utazási szakmához korábban csak annyi közöm volt, hogy a családdal rengetegszer jártunk kirándulni, nyaralni. Ez az életforma, a más népek, kultúrák megismerése nagyon tetszett.
ht S miért éppen Szolnok?
– Volt itt egy szolnoki fiú, aki megszédített.
ht ? – Már nem vagyok olyan szédülős.
ht Irodájában minden új, a kapun még tábla sincs. Most költöztek?
– Igen, a Kossuth Lajos utcából a Sóház utcába. Hatan vagyunk, fiatal, nagyon összetartó, jó csapat.
ht Mivel foglalkoznak?
– Egy mondatban: a régió komplex turisztikai marketingtevékenységéért vagyunk felelősek. Kicsit bővebben: annak a három megyének csináljuk többek közt az idegenforgalmi propagandáját, ahová magától nehezebben jönne el a turista. Ahhoz, hogy ide, az Észak-Alföldre elérjen – különösen Szabolcsba, Hajdú-Biharba –, át kell utaznia az országot, s közben itt-ott hajlamos lemorzsolódni. Nagyon meg kell dolgoznunk tehát, hogy idetaláljon: konkrét és vonzó termékeket kell kínálni.
ht Hát akkor halljunk egy-két csábító mondatot. Miért menjek mondjuk Szabolcsba?
– A Tiszáért például. A Felső-Tisza-vidék olyan szép, olyan érintetlen, hogy azt egy városi ember elképzelni sem tudja. Én idén voltam először egy vízitúrán, s már tudom, hogy ettől kezdve minden évben elmegyek. Az itt élőkben él még a hagyományos vendégszeretet, a beregi térségben sokféle látnivaló várja az utazót, és fantasztikus gasztronómiai kalandok hívogatnak. Híresek az itteni étkek, főzőversenyeket rendeznek. Szilvalekvárfőző verseny, cinkefőző-verseny...
ht Megfőzik a cinkét?
– Meg, de az nem madár.
ht Hallhatnánk a receptet?
– Kérem. 1 kiló krumplit karikára vágunk, kevés sós vízzel puhára főzzük, majd csomómentesre törjük, s folyamatos keverés mellett, a levében, 40 deka liszttel besűrítjük. Öszszefőzzük, állni hagyjuk, majd olajba mártott evőkanállal kiszaggatjuk, s ízlés szerint hordós káposztával, hagymászsírral vagy kapros juhtúróval nyakon öntve tálaljuk.
ht Kicsit nehezen indult, de a vége egész jó lett. Na és Hajdú-Bihar?
– Soroljam? A Hortobágy, a puszta, amely a világörökség része. Kicsit meg kell újítani a látogatószisztémát, ne csak csikósprogramot és gulyáslevest kínáljunk, hanem hozzuk közelebb a puszta illatát, hangulatát, ezernyi arcát. És hát a gyógyfürdők, amelyek jelentős vendégforgalmat bonyolítanak. A kultúráról nem is beszélve.
ht Szolnok környéke?
– Mostanában itt is sok minden történik. Megújul a megye, olyan kis települések változnak meg szinte egyik napról a másikra, mint például Cserkeszőlő. Valóságos kis ékszerdoboz lett a faluból: felújították a fürdőt, apartmanszálló épült.
ht Legújabban Debrecenben lakik, onnan ingázik három megyéje között. Ez maga egy valóságos turizmus, nem?
– A szolnoki iroda, s a három megye települései között élek, elég sokat négy keréken.
ht Hogyan tovább? Mit ígér?
– Van egy elfogadott turisztikai koncepciónk és fejlesztési programunk, amit dr. Lengyel Márton dolgozott ki. Mi is keményen beledolgoztunk ebbe az anyagba, amely 2006-ig fogalmazza meg a legfontosabb irányokat, feladatokat. S most azon vagyunk, hogy ez meg is valósuljon.