A helyettes államtitkár, dr. Budai Zoltán piros nyakkendőben érkezett, nem véletlenül.
„Ezzel is sugallni akartam, hogy ez nem egy szörnyű válság.”
Nem lesz 3. világháború – mondta –, s a WTO minden egyes szakértője szerint a turizmust ez az időleges válság nem roppantja meg. Hajózni, tehát léghajózni is muszáj! Az amerikaiak 72 százaléka gondolja úgy, hogy már a közeljövőben repülőre ül. Magyarország akár profitálhat is a helyzetből. A tanácskozás mottójául ajánlotta: azt vizsgáljuk, hogyan tudunk mindebből a legjobban kijönni? S ne tegyünk úgy, mint az egyik tiszai polgármester, aki a szennyezéskor fekete koporsót úsztatott le a folyón, majd csodálkozott, hogy nem jönnek a vendégek.
Dr. Wolff Péter keserűbb húrokat pengetett. Egyetértett az optimizmussal, de óvott mindenkit a jelenségek bagatelizálásától.
– Az európai szállodaszövetség szeptember 27-én közel 40 tagszervezet jelentését összegezte. Németországban havi 250–300 millió eurós veszteséget prognosztizálnak, 40–80 százalékos visszaesést. Görögország: a kongresszusok 50 százalékát lemondták, a tengerhajózásban 40–80 százalékos a visszaesés (a cruiser könnyű célpont). Anglia, Írország: 2 milliárd font a kiesés. Olaszország: havi 250 ezer vendégéjszakányi veszteség, 35–50 százalékos visszaesés. Franciaországban Párizs a nagy vesztes, Ausztriában elmaradnak a kongresszusok.
A hazai helyzetről elmondta, hogy két hét után a budapesti ötcsillagos hotelek lemondásai 6 millió DM-et értek el. Mostanra a veszteség már 12 millió DM. Érezhetően csökken a reservation pick-up. Miközben a közeljövőben nőnek a repülőjegyárak, összedőlőben az értékesítési piac: utazási irodák, tour-operátorok, ügynökségek csődje várható. Harminc- százalékos visszaesés lesz az autókölcsönzésben. Állami beavatkozást sürgetett: a szakma megmentésére az adók szüneteltetése, az áfa csökkentése vagy elengedése jöhet szóba.
Dr. Árva László, az MT Rt. vezérigazgatója vetített képes előadásában közgazdasági elméletekbe ágyazva tekintette át a világ, a globalizmus és a turizmus helyzetét. Beszélt a Fukuyama-féle „jó világról”, amelyben a két pólus megszűntével az egyedül maradt Amerika oldja meg a gondokat, és a Huntington-féle pesszimistább világról, amely a Föld legnagyobb problémái között jelezte a militáns muzlim ideológia veszélyét, amely éppen a szegény országokat radikalizálhatja.
– A szeptember 11-i egy hét 11 milliárd dollár veszteséget hozott az iparágnak. Azonban az európaiak 67 százaléka a történtek ellenére sem módosítja utazási szokásait. Magyarország beutazópiacának 75 százalékát az európaiak jelentik, az USA-ból 4-5 százalék, a Közel-Keletről pedig csak 1 százalék érkezik. Az összes beutazónak csak a 6,4 százaléka jön repülővel. Valószínűleg csökken az üzleti turizmus, de nőhet az egészségügyi, nő a belföldi turizmus, miközben a fővárosi sokcsillagos szállodákban lesz veszteség.
Polgár Viktor, a Hill & Knowlton ügyvezetője a válságmenedzselésről tartott előadást. Szerinte a konferencia mottója hangozzék így: mindig mondj jót magadról, előbb-utóbb úgy is elfelejtik, hogy ki mondta. A kicsit csipkelődő, gunyoros előadásból kiderült, hogy a szakma – finoman szólva – nem készült fel egy ilyen (semmilyen?) válság menedzselésére.
– Elképesztően rosszul kommunikálunk. Beszélt valaki is a munkatársaival, hogy mit terveznek, lesz-e elbocsátás? Vagy beszélt-e egymással a szakma, kialakítva a közös álláspontot, az azonos attitűdöt? Beszéltek a partnerekkel, a beszállítókkal, hogy megvagyunk, a helyünkön állunk, dolgozunk tovább? És a kormánnyal, a hatóságokkal? Miközben a világ már kommunikálja a pozitív híreket! Tudják, ki hirdetett egy hét után a CNN-en? Egyiptom! Magyarországon pedig – Európában példátlan módon – Ferihegyet megszállta a kommandó. Magyarország a béke szigete. És az sem biztos, hogy kifizetődő, ha a kormány nem létező egészségügyi vészhelyzettel riogatja a világot, ez ugyanis hivatkozási alap lehet akár 10-15 évre is.
Dr. Veér András főigazgató-főorvos – szorongásról szóló előadása – nem kis szorongást keltett.
– Lehet azt kommunikálni, hogy Magyarország a béke szigete, de ez nem biztos, hogy segít. Mert úgy tűnik, hogy mindez akár évekig is eltarthat. Észrevették-e, hogy ilyenkor a családok szorosabbra zárják soraikat? Összeköltöznek a távollakók, visszatérnek a gyerekek szüleikhez. Vagyis, nem biztos, hogy most a konferencia-turizmust kellene erősíteni, amely ugyancsak elválasztja a családokat, hanem mondjuk azokat az utakat ajánlani, ahová mindenki együtt mehet. Ez a mostani szorongás nem betegség miatt alakult ki, ez egy tragédia következménye. Ráadásul ez egy olyan háború, amelyről szinte semmit sem tudunk; a teljes bizonytalanság állapota. Készüljenek arra, hogy ez hosszan tartó, folyamatos probléma marad.
A konferencia második részében hét külképviselet vezetője beszélt arról, hogy az MT Rt.-nek a válság miatt átcsoportosított 70 millió forintból milyen tervei vannak.