Konferencia a hogyan tovább?-ról

A szep­tem­ber 11. utá­ni hely­zet­ről, a ki­lá­ba­lás esé­lye­i­ről ren­de­zett szak­mai fó­ru­mot lap­tár­sunk. Ami biz­to­san ki­de­rült: nincs – még nem is igen le­het – egy­sé­ges ál­lás­pont.

A he­lyet­tes ál­lam­tit­kár, dr. Bu­dai Zol­tán pi­ros nyak­ken­dő­ben ér­ke­zett, nem vé­let­le­nül.
„Ez­zel is su­gall­ni akar­tam, hogy ez nem egy ször­nyű vál­ság.”
Nem lesz 3. vi­lág­há­bo­rú – mond­ta –, s a WTO min­den egyes szak­ér­tő­je sze­rint a tu­riz­must ez az idő­le­ges vál­ság nem rop­pant­ja meg. Ha­józ­ni, te­hát lég­ha­józ­ni is mu­száj! Az ame­ri­ka­i­ak 72 szá­za­lé­ka gon­dol­ja úgy, hogy már a kö­zel­jö­vő­ben re­pü­lő­re ül. Ma­gyar­or­szág akár pro­fi­tál­hat is a hely­zet­ből. A ta­nács­ko­zás mot­tó­já­ul aján­lot­ta: azt vizs­gál­juk, ho­gyan tu­dunk mind­eb­ből a leg­job­ban ki­jön­ni? S ne te­gyünk úgy, mint az egyik ti­szai pol­gár­mes­ter, aki a szennye­zés­kor fe­ke­te ko­por­sót úsz­ta­tott le a fo­lyón, majd cso­dál­ko­zott, hogy nem jön­nek a ven­dé­gek.

Dr. Wolff Pé­ter ke­se­rűbb hú­ro­kat pen­ge­tett. Egyet­ér­tett az op­ti­miz­mus­sal, de óvott min­den­kit a je­len­sé­gek bagatelizálásától.

– Az eu­ró­pai szál­lo­da­szö­vet­ség szep­tem­ber 27-én kö­zel 40 tag­szer­ve­zet je­len­té­sét ös­­sze­gez­te. Né­met­or­szágban ha­vi 250–300 mil­lió eurós vesz­te­sé­get prog­nosz­ti­zál­nak, 40–80 szá­za­lé­kos vis­­sza­esést. Gö­rög­or­szág: a kong­res­­szu­sok 50 szá­za­lé­kát le­mond­ták, a ten­ger­ha­jó­zás­ban 40–80 szá­za­lé­kos a vis­­sza­esés (a cruiser kön­­nyű cél­pont). Ang­lia, Ír­or­szág: 2 mil­li­árd font a ki­esés. Olasz­or­szág: ha­vi 250 ezer ven­dég­éj­sza­ká­nyi vesz­te­ség, 35–50 szá­za­lé­kos vis­­sza­esés. Fran­cia­or­szág­ban Pá­rizs a nagy vesz­tes, Auszt­ri­á­ban el­ma­rad­nak a kong­res­­szu­sok.
A ha­zai hely­zet­ről el­mond­ta, hogy két hét után a bu­da­pes­ti öt­csil­la­gos ho­te­lek le­mon­dá­sai 6 mil­lió DM-et ér­tek el. Mos­tan­ra a vesz­te­ség már 12 mil­lió DM. Érez­he­tő­en csök­ken a reservation pick-up. Mi­köz­ben a kö­zel­jö­vő­ben nő­nek a re­pü­lő­jegyárak, ös­­sze­dő­lő­ben az ér­té­ke­sí­té­si pi­ac: uta­zá­si iro­dák, tour-operátorok, ügy­nök­sé­gek csőd­je vár­ha­tó. Har­minc- szá­za­lé­kos vis­­sza­esés lesz az au­tó­köl­csön­zés­ben. Ál­la­mi be­avat­ko­zást sür­ge­tett: a szak­ma meg­men­té­sé­re az adók szü­ne­tel­te­té­se, az áfa csök­ken­té­se vagy el­en­ge­dé­se jö­het szó­ba.

Dr. Ár­va Lász­ló, az MT Rt. ve­zér­igaz­ga­tó­ja ve­tí­tett­ ké­pes elő­adá­sá­ban köz­gaz­da­sá­gi el­mé­le­tek­be ágyaz­va te­kin­tet­te át a vi­lág, a globalizmus és a tu­riz­mus hely­ze­tét. Be­szélt a Fukuyama-féle „jó vi­lág­ról”, amely­ben a két pó­lus meg­szűn­té­vel az egye­dül ma­radt Ame­ri­ka old­ja meg a gon­do­kat, és a Huntington-féle pes­­szi­mis­tább vi­lág­ról, amely a Föld leg­na­gyobb prob­lé­mái kö­zött je­lez­te a militáns muzlim ide­o­ló­gia ve­szé­lyét, amely ép­pen a sze­gény or­szá­go­kat radikalizálhatja.

– A szep­tem­ber 11-i egy hét 11 mil­li­árd dol­lár vesz­te­sé­get ho­zott az ipar­ág­nak. Azon­ban az eu­ró­pa­i­ak 67 szá­za­lé­ka a tör­tén­tek el­le­né­re sem mó­do­sít­ja uta­zá­si szo­ká­sa­it. Ma­gyar­or­szág be­uta­zópi­a­cá­nak 75 szá­za­lé­kát az eu­ró­pa­i­ak je­len­tik, az USA-ból 4-5 szá­za­lék, a Kö­zel­-Ke­let­ről pe­dig csak 1 szá­za­lék ér­ke­zik. Az ös­­szes be­uta­zó­nak csak a 6,4 szá­za­lé­ka jön re­pü­lő­vel. Va­ló­szí­nű­leg csök­ken az üz­le­ti tu­riz­mus, de nő­het az egész­ség­ügyi, nő a bel­föl­di tu­riz­mus, mi­köz­ben a fő­vá­ro­si sok­csil­la­gos szál­lo­dák­ban lesz vesz­te­ség.

Pol­gár Vik­tor, a Hill & Knowlton ügy­ve­ze­tő­je a vál­ság­me­ne­dzse­lés­ről tar­tott elő­adást. Sze­rin­te a kon­fe­ren­cia mot­tó­ja han­goz­zék így: min­dig mondj jót ma­gad­ról, előbb-utóbb úgy is el­fe­lej­tik, hogy ki mond­ta. A ki­csit csip­ke­lő­dő, gu­nyo­ros elő­adás­ból ki­de­rült, hogy a szak­ma – fi­no­man szól­va – nem ké­szült fel egy ilyen (sem­mi­lyen?) vál­ság me­ne­dzse­lé­sé­re.

– El­ké­pesz­tő­en ros­­szul kom­mu­ni­ká­lunk. Be­szélt va­la­ki is a mun­ka­tár­sa­i­val, hogy mit ter­vez­nek, lesz-e el­bo­csá­tás? Vagy be­szélt-e egy­más­sal a szak­ma, ki­ala­kít­va a kö­zös ál­lás­pon­tot, az azo­nos at­ti­tű­döt? Be­szél­tek a part­ne­rek­kel, a be­szál­lí­tók­kal, hogy meg­va­gyunk, a he­lyün­kön ál­lunk, dol­go­zunk to­vább? És a kor­mán­­nyal, a ha­tó­sá­gok­kal? Mi­köz­ben a vi­lág már kom­mu­ni­kál­ja a po­zi­tív hí­re­ket! Tud­ják, ki hir­de­tett egy hét után a CNN-en? Egyip­tom! Ma­gyar­or­szá­gon pe­dig – Eu­ró­pá­ban pél­dát­lan mó­don – Fe­ri­he­gyet meg­száll­ta a kom­man­dó. Ma­gyar­or­szág a bé­ke szi­ge­te. És az sem biz­tos, hogy ki­fi­ze­tő­dő, ha a kor­mány nem lé­te­ző egész­ség­ügyi vész­hely­zet­tel ri­o­gat­ja a vi­lá­got, ez ugyan­is hi­vat­ko­zá­si alap le­het akár 10-15 év­re is.

Dr. Veér And­rás fő­igaz­ga­tó-fő­or­vos – szo­ron­gás­ról szó­ló elő­adá­sa – nem kis szo­ron­gást kel­tett.

– Le­het azt kom­mu­ni­kál­ni, hogy Ma­gyar­or­szág a bé­ke szi­ge­te, de ez nem biz­tos, hogy se­gít. Mert úgy tű­nik, hogy mind­ez akár éve­kig is el­tart­hat. Ész­re­vet­ték-e, hogy ilyen­kor a csa­lá­dok szo­ro­sabb­ra zár­ják so­ra­i­kat? Ös­­sze­köl­töz­nek a tá­vol­la­kók, vis­­sza­tér­nek a gye­re­kek szü­le­ik­hez. Va­gyis, nem biz­tos, hogy most a kon­fe­ren­cia-tu­riz­must kel­le­ne erő­sí­te­ni, amely ugyan­csak el­vá­laszt­ja a csa­lá­do­kat, ha­nem mond­juk azo­kat az uta­kat aján­la­ni, aho­vá min­den­ki együtt me­het. Ez a mos­ta­ni szo­ron­gás nem be­teg­ség mi­att ala­kult ki, ez egy tra­gé­dia kö­vet­kez­mé­nye. Rá­adá­sul ez egy olyan há­bo­rú, amely­ről szin­te sem­mit sem tu­dunk; a tel­jes bi­zony­ta­lan­ság ál­la­po­ta. Ké­szül­je­nek ar­ra, hogy ez hos­­szan tar­tó, fo­lya­ma­tos prob­lé­ma ma­rad.
A kon­fe­ren­cia má­so­dik ré­szé­ben hét kül­kép­vi­se­let ve­ze­tő­je be­szélt ar­ról, hogy az MT Rt.-nek a válság miatt át­cso­por­to­sí­tott 70 mil­li­ó­ forintból mi­lyen ter­ve­i van­nak.


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.