Október végén fejeződött be a Pannonhalmi Főapátság turisztikai vonzerő fejlesztési prog-ramjának II., III. és IV. üteme, 1,25 milliárd forint uniós támogatással. A Nyugat-dunántúli Operatív Program kiemelt projektjének összköltsége 1,56 milliárd forint volt. A Magyar Ben-cés Kongregáció Pannonhalmi Főapátsága céljául tűzte ki szolgáltatásainak összehangolt fejlesztését, turisztikai termékeinek és programcsomag-kínálatának bővítését, a turisztikai vonzerők sokoldalú hasznosítását. Ennek érdekében négy ütemből álló fejlesztési tervet dol-goztak ki.
Az I. ütem, vagyis a környezet rendezése és fejlesztése a Nemzeti Fejlesztési Terv révén még 2006 decemberében fejeződött be. A további ütemek megvalósítása érdekében ismételten pá-lyáztak. „A régió nemzetközi jelentőségű kulturális és világörökségi helyszíneinek fenntartha-tó turisztikai célú hasznosítása” című kiíráson 2008-ban nyertek támogatást.
A II. ütemben a turisztikai szolgáltatások és az infrastruktúra fejlesztése történt meg a Kosaras dombon. A parkolót kibővítették, valamint új vendéglátó épület létesült, melyben akadály-mentesített étterem, konyha és a kiszolgáló helyiségek kaptak helyet. Az épülethez tartozik egy 100 fős konferenciaterem, amely kettéosztható, valamint egy fedett parkoló kerékpártáro-lóval és csomagmegőrzővel.
A III. ütemben a természeti környezet, az Arborétum felújítása, rendezése valósult meg, vala-mint kialakításra került egy bemutató gyógynövénykert, levendula-olaj látványlepárló és gyógynövény teaház. Ez újabb területe a mind nagyobb érdeklődésre számottartó bencés kör-nyezettudatosságnak és természethez fűződő sok évszázados hagyománynak.
A IV. ütemben ifjúsági- és zarándokház épült. A 67 vendég befogadására alkalmas Szent Ja-kab Ház a Kosaras-domb szomszédságában, egy kies völgyben található. A vendégházban egy-, kettő-, hat- és tizenhat ágyas szobákat alakítottak ki, ami iskolai kirándulócsoportoknak, zarándokoknak, nagycsaládosoknak, céges rendezvényeknek ideális és olcsó elhelyezési lehe-tőséget kínál. Ezen kívül közösségi helyiségek is szolgálják az itt lakók igényeit. Összességé-ben a látogatók több napos ott tartózkodását biztosító fejlesztés valósult meg. Az év végén egy másik (KEOP) pályázat keretében fejeződik be a főapátság 23 hektáros arbo-rétumának megújítása, melynek célja a 11 hektáros őspark részleges megtisztítása, a benőtt látképi pászták kiszélesítése és a fafaj-választék bővítése. A dendro-botanikai rehabilitáció több mint 65 millió forintos pályázati támogatásból valósul meg. A Pannonhalmi Főapátság előzetes bejelentkezés alapján, kizárólag utazási irodai csoportok számára fenntartott, különleges, egyenként 100 perces tárlatvezetést is kínál. A vendégek megtekinthetnek olyan épületrészeket is, amelyek egyébként nem vagy csak korlátozottan voltak látogathatóak. A Középkori út a monostor középkori történetét, építészetét és életét mutatjuk be, az egyébként nem látogatható teljes kerengő, kerengőudvar és sekrestye megte-kintésével. A Barokk út kiemelten a monostor barokk kori történetét, építészetét és életét mutatjuk be az egyébként nem látogatható főmonostori lépcsőház és a prelatúra megtekinté-sével.
Pannonhalmának egészen az 1945 utáni államosításokig saját borászata volt. Ezt a hagyo-mányt folytatták a szerzetesek, amikor új, 2000 m2 alapterületű pincét és borházat építettek, ahol 2003 őszétől folyik a szőlő feldolgozása. A szőlőterület kétharmadán fehér szőlőfajták találhatók. Boraik máris számos díjat nyertek, és az Apátsági Pincészet kapta meg 2010-ben az Év Pincészete címet. A kiváló borok mellett „saját márkás” levendulaolajat, gyógyteákat, csokoládét, teákat, likő-röket és kozmetikumokat is vásárolhatnak az apátság ajándékboltjában az érdeklődők.