Alassio, a Ligur tengerpart gyémántja évről évre ezrével hódítja ide a turistákat a közel négy kilométer hosszú homokos tengerpartjával, kristálytiszta vízével. A partot finom kvarc- és mészköves homok szegélyezi, fürdésre itt a terület kedvező éghajlata miatt tavasztól késő őszig adódik alkalom. Ahogy Mallytól megtudtuk, a környéken háromezer bálna és számtalan delfin is él, akik a közeli öbölben nevelik fel borjaikat. A környéket rengeteg belföldi turista is kedveli, sokan közülük második lakásukat tartják fenn az ország ezen idillikus szegletében, hasonlóan a mi Balatonkörnyéki nyaralóövezetünkhöz. A partra kifutó utcácskák épületeit és a kis ajándékboltokat még a XVI–XVII. században emelték, a Szent Ambrogio plébániatemplomot, amely a róla elnevezett téren áll, még a XV. században építették. Olyan neves liguriai festőmesterek keze munkája dicséri a belső tereket, mint Giovanni Andrea De Ferrari és Bernardo Castello.
Alassio hajdan virágzó halászfaluból mára az elitturizmus fellegvárává avanzsált. A századforduló környékén persze még sem autópálya, sem repülőtér nem kötötte össze a várost a külvilággal, amelyek ma nagyban megkönnyítik a vendégek kényelmes és gyors idejutását.
A partról ellátni egészen Gallinara szigetéig, amely hangzatos nevét arról a régen ott élt vadtyúkról kapta, amely egy antik írónak dalolt egykor. Manapság királysirályok pihenőhelye, és egy 1596-ból fennmaradt őrtorony gazdája, amely a csúcsán magasodik. A virágtermesztéséről is híres vidékről az egész országba kerül az itt nevelt virágokból és növényekből.
Folytatva utunkat, mintegy öt kilométerre a tengerparttól már az égig érő hegyek birodalmában találjuk magunkat, Castelbianco falucskában, ahol a különleges mikroklíma és a sportolásra alkalmas lankák vonzó célpontot jelentenek a túrázóknak és a sportolóknak egyaránt. A vidék paradicsom a sziklamászóknak és a hegyi kerékpárosoknak. A hegytetőkön és a domboldalakon egymást váltják a kis templomok, kápolnák, az itt lakók nemritkán a meredek sziklákra építik házaikat, zegzugos utcalabirintusokat alakítva így ki a magasban is.
A külföldiek által nagyon kedvelt Garlenda Golf Club hatalmas területen fekszik a hegyek között, komplett szolgáltatással, húszszobás klubházzal várja a golfimádókat. A 18 lyukú pálya teljes „menetideje” négy-öt óra. Albenga, az egykori római kori város szíve a Piazza San Michele, amely a polgári és vallási élet fontos színtere. A középkori és a reneszánsz időkből számos jellegzetes épület és műemlék maradt fenn, mint például a Palazzo Peloso Cepolla. A város közelében található a magánkézben működő Aeroporto Villanova d’
Albenga repülőtér, ahol magánrepülőket és nemzetközi járatokat is fogadnak. A távolabbi nagyobb városokból, így a 120 kilométerre fekvő Nizzából is sokkal kifizetődőbb repülőre szállni, mint buszszal vagy taxival ideérkezni.
A városlátogatások sora Liguria határvidéke felé folytatódott, a buja növényzet, a pálmaligetek, a főutcákat díszítő narancs-, illetve citromfák kellékei a mediterrán hangulatnak. Finalborgóban most nagyszabású terveket dédelgetnek, aminek megvalósulását szinte már a markában érezheti a városka. A Santa Caterina nevű, magánkézbe került kolostor felújítási munkálatai már megkezdődtek, ahová a tulajdonosok egy 400 férőhelyes konferencia-központot álmodtak meg. A valaha volt rendház a régi könyvtárnak és Helytörténeti Múzeumnak is helyet ad, ugyanakkor bálok, rendezvények megtartására alkalmas termeket is kialakítanak. A város további uniós pénzekre számíthat, hogy hotel- infrastruktúráját fejlessze, főleg az aparthotelek építésének támogatását várják el a város vezetésétől.
Albisole két település egyesüléséből jött létre, amelynek története az i. e. II. századig nyúlik vissza. A látogatók itt a város kultúráját a levegővel szívják magukba: a századforduló óta a keramikusok hazája, az itt készült változatos mestermunkák az egész földön híresek. Mi a Mazzotti-házba látogattuk, ahol a kiállított múzeumi darabok mellett számos alkotás megvásárolható.
Vendéglátó városunk, Loano déli határmezsgyéjét szintén a tenger hullámai mossák. Nyugati szegletében húzódik a modern, nagy befogadóképességű jachtkikötő. A stranddal egyvonalban fut a Via Garibaldi sétány, amelyből szűk utcácskák futnak a város ókori belső kerületei felé. A kicsi boltok, bazárok egymás mellé fűzve csábítják vásárlásra a turistákat.
A magyar utazóközönség részéről még nem igazán felfedezett tartomány a jövőben tovább szeretné növelni az üzleti és nyaraló turisták táborát, és Magyarországon is számos nagy irodával állnak már kapcsolatban.