A Batthyány utca, Iskola utca, Pala utca, Szalag utca, Fő utca, Hunyadi János út és Toldy Ferenc utca önkormányzati tulajdonú műemléképületeire mintegy 2,7 milliárd forintot fordított a kerület, amelyből 1,4 milliárd forintot a fővárosi városrehabilitációs pályázaton nyert.
Nagy Gábor Tamás (Fidesz-KDNP) polgármester pénteken az MTI-nek nagy eredménynek nevezte, hogy be tudták fejezni a Víziváros megújítását és gyakran a magántulajdonú házak is kedvet kaptak hasonló munkálatokhoz.
Szavai szerint a program nem egy olyan látványos építkezés, mint a ferencvárosi városrehabilitáció, a műemlékek beékelődtek a városszövetbe, azokat lépésről lépésre haladva tudták megmenteni.
A polgármester megjegyezte: nemcsak az a cél, hogy műemléképületeket újítsanak meg és a város hangulatából megőrizzenek valamit, ami egyébként pár évtized múlva nem lenne, hanem az is, hogy ott élőknek és látogatóknak meg tudjanak mutatni a régi korokból megőrzendő dolgokat. Kiemelte: az I. kerületben van talán a legtöbb műemlék, amelyeket a háborúk pusztításai miatt nagy becsben kell tartani.
Nagy Gábor Tamás jelezte: amellett, hogy visszacsempészik az emberek tudatába a régmúlt emlékeit, identitást is adnak nekik. A felújított épületeket, városrészleteket, tereket a Szerelmem Víziváros címet viselő tárlaton mutatják be.
A Kapucinus utca 9. alatti társasházról szólva kifejtette: az épület jelentős, átfogó, műemléki igényű helyreállításon esett át. A lakóház alapjai már az 1686-os török ostrom előtt ott álltak, később török faragott kövek beépítésével barokk karaktert kapott az épület.
A talált értékeket megőrizték és korszerű építészeit funkciót adtak nekik, így egy magas presztízsű lakóház épült a korábban szoba-konyhás, komfort nélküli lakásokból álló, romos épületből - ismertette a részleteket a polgármester.
A szombati avatóünnepség után helyi előadóművészek tartanak koncerteket: fellép Török Ádám, Sebő Ferenc, Lovász Irén, az est végén pedig Cseh Tamás-dalok csendülnek fel.
Forrás: MTI