Tony McShane chicagói ügyvéd úgy döntött, kiszakad hétköznapi fáradalmai közegéből. Átböngészte a hirdetéseket, s jelentkezett egy úgynevezett viadaltúrára. Hamarosan egy sebtében összeállott csapat tagjaként a virginiai Kék Párkány (Blue Ridge) hegy oldalán találta magát, amint nehezen zihálva kapaszkodik felfelé. A hegytetőn várták őket az utazási iroda emberei hegyi bringákkal és a leereszkedés már ezek nyergében történt. A mindössze négytagú kis team ily módon 24 óra alatt 110 kilométert tett meg, és a turisztikai cég által meghirdetett kalandversenyen 22 kvartett közül a 12. helyet szerezte meg.
– Pompás volt, máskor is jövök. Az igazi teljesítmény nem az, hogy tíz csapatot magunk mögött hagytunk, hanem hogy önmagunkat legyőztük – véli a versenyről a 40 éves Tony McShane.
– Testileg-lelkileg-idegileg felfrissültem, sikerélménynyel lettem gazdagabb, erre nem sajnálom a pénzt. Egyre többen vannak így ezzel, és a viadalturizmus egyre több pénzt hoz. Troy Farrar, az Amerikai Kalandversenyek Szervezőirodája nevű cég vezetője azt mondja: 1999-ben kezdték meg a turizmusnak ezt a sajátos formáját évi ötven viadallal, és ma messze túlhaladták a háromszázat. Tapasztalata szerint az egynapos viadalok résztvevőinek 15, a leghosszabb küzdelmek résztvevőinek 75 százaléka nem ér célba.
„De senki nem hőbörög. A jórészt ülőmunkát végző emberek a sikerből is, a kudarcból is azt a tanulságot vonják le, hogy nem szabad visszariadni az ilyen kihívásoktól.”
Hasonlóképpen vélekedik az új üzletág egy másik nagyágyúja, Don Mann, az amerikai haditengerészet egykori hivatásos búvárja, akinek viadalturisztikai cége, az Odyssey Adventury Racing (Odysszeusz kalandversenyek) névre hallgat. Nála egy kisebb verseny már 750 dolcsiból kijön. Az alaszkai Iditasport vetélkedőt télen tartják. Nyolc napig tart, gyalog, kerékpáron (jégen-hóban), síléccel. Ugyanez az útvonal és időtartam befizethető kutyaszános változatban is. A távolság az alaszkai fővárosból indulva és oda visszatérve potom 560 kilométer. A Supreme Adventure Race nevű cég kevésbé kemény. Viadala az idahói Teton-völgyben történik nyáron. Jason Bagby Los Angeles-i üzletember:
„Láttunk medvét, szarvast, napnyugtát, napkeltét, de nem láttunk semmi nyárspolgárit. 12 csapat közül a másodikak lettünk, mi kell még?”
A Mild Seven cég turistaversenyzői Hongkongból repülnek Kínába, az ország belsejébe és vagy 600 kilométert gyalogolnak, bringáznak a Jangce partján, illetve kajakoznak a folyón. De a többi versennyel ellentétben csak napi néhány órán át. Utána pihenés, jó vacsora, luxushotel. Mindez Hongkongból 2900 dollár. Jó amerikai szokás szerint a világért sem 3000. Radó