Buchert Eszter, a Duna-Dráva Nemzeti Park igazgatóhelyettese hétfőn az MTI-nek elmondta: az Új Széchenyi Terv Környezet és Energia Operatív Program pályázatán elnyert 60,6 millió forintból meghatározott növényfajok és állományok ritkítására, új élőhelyek létesítésére, a kerítés és a támfalak felújítására is sor kerül.
A kivitelező a 2013 őszéig tartó munkálatok részeként sétányokat, pihenő- és kilátópontokat alakít ki, felújítja a halak és mocsári teknősök lakta medencéket, és egyebek mellett egy olyan illatkertet is épít, amelynek élénk színű és erős illatot árasztó növényei várhatóan a gyengénlátóknak, illetve a vakoknak is élvezetessé teszi a kert látogatását.
A növényei telepítőjéről, Pintér János nyugalmazott pécsi banktisztviselőről elnevezett kert az 1920-as években jött létre, és mintegy három évtizede áll országos védelem alatt. Az 1,8 hektáros területen több mint harminc védett növényfajt tartanak nyilván, köztük több csodabogyót, a pirítógyökeret és a bánáti bazsarózsát.
A Mecsek déli oldala számos őshonos növényfajának, valamint a szubmediterrán és mediterrán jellegű növények együttesének köszönhetően a kert hosszú ideje segíti a helyi természetvédelmi oktatást, szemléletformálást.
Buchert Eszter szerint a teljes körű rehabilitációra azért van szükség, mert a kert az elmúlt években elöregedett. Előretörtek benne az agresszív fajok, miközben a védett, vagy fokozottan védett növények élőhelyeinek területe csökkent. Problémát jelent az is, hogy a fák lombkoronái által vetett árnyék ma már akadályozza a fényigényes, lágyszárú növények fejlődését.
Forrás: MTI