Az MNV Zrt. megkötötte a kivitelezési szerződéseket, amelynek köszönhetően június 28-án megtörténik a munkaterületek átadása és megindul a munka az 5-ös, 7-es és 11-es várfal szakaszokon. Az MNV Zrt. ütemezésének köszönhetően a munkálatok sem a Mesterségek Ünnepét, sem pedig a Budavári Borfesztivál megtartását nem veszélyeztetik. Az MNV Zrt. 2010. tavaszán átfogó, a Budai Vár összes várfalára tényfeltáró szakérői vizsgálatot készíttetet, ami megvizsgálta a falak állapotát és javaslatot tett a falak és környezetük, műszaki és esztétikai helyreállítására. A Társaság 2011-ben keret-közbeszerzési eljárást indított 750 millió forint értékben, amiből 4 falszakasz és azok környezete kerül teljes felújításra: a Déli Cortina fal és vízhordó lépcső (12. várfal szakasz), a Középkerti támfal (11. sz. várfalszakasz), az Északkeleti kis torony és Keleti várfal (7.sz. támfalszakasz) és a Halászó Fiú terasz támfal. (5. várfal szakasz).
A Déli Cortina falat 2012-ben újították fel és vették használatba. A másik három várfalszakasz felújítására az MNV Zrt. 2013. tavaszán indította meg a keret közbeszerzés 2. ütemében a közbeszerzési eljárást. Az eljárásokat társaság sikeresen lebonyolította, a kivitelezők kiválasztásra kerültek, a Nemes és Társa Kft.-vel, a Confector Kft.-vel és az EB Hungary Invest Kft.-vel az MNV Zrt. a vállalkozói szerződést megkötötte.
A felújítás veszély elhárítási sorrendben történik majd, a szerkezeti beavatkozásokat követően alapozási, jórészt falazati pótlások, felületi javítások és kőrestaurátori feladatok várnak a kivitelezőkre.
A kivitelezés idejére esik a főváros két jelentős nyári nagyrendezvénye, a Mesterségek Ünnepe és a Budavári Borfesztivál is. A kivitelezőknek az MNV Zrt. kérésére úgy kell ütemezniük a munkálatokat, hogy azok ne zavarják a rendezvényeket.
A budai várfalak utoljára a ’60-as években estek át átfogó felújításon és azóta csak kisebb kármentesítési munkálatokat végeztek rajtuk. Az MNV Zrt. most kiemelten kezeli a gondjaira bízott épített örökség értékeinek megóvását, saját örökségvédelmi stratégiája alapján 2011 óta országszerte jelentős műemléki felújításokat végez. Állami keretből az elmúlt két évben összesen 80 műemlék teljes vagy részbeni rekonstrukciója valósult meg, megközelítőleg 2 milliárd forint értékben. Az 2013-as évre 3,2 milliárd forintot tervezett a vagyonkezelő műemlékek felújítására.
Forrás: Turizmus Online