Fábián Zsófia elmondta, hogy a túrkevei székhelyű Nimfea Természetvédelmi Egyesület főpályázóként 7 ország - Magyarország, Ausztria, Olaszország, Bulgária, Görögország, Románia és Szerbia -, további 13 szervezetével közösen lép fel a Natura 2000 vizes élőhelyek védelme érdekében.
A délkelet-európai együttműködési program keretében 2014 januárjáig dolgoznak együtt az érintett nemzetek képviselői, a kiválasztott fajok és élőhelyek jellege szerint 4 munkacsoportot alkotva.
Tevékenységük célja, hogy közös nemzetközi stratégiát és eszközrendszert dolgozzanak ki a Natura 2000 hatálya alá tartozó vizes élőhelyek hatékonyabb megóvására és ésszerűbb, fenntarthatóbb kezelésére. Mindemellett a projekt része az új stratégiák és szemlélet nemzeti szintű elfogadtatása és gyakorlati megvalósítása is.
A résztvevők elképzelései között szerepel továbbá élőhelyek és fajok szerinti nemzetközi cselekvési tervek kidolgozása, védelmi akciók megvalósítása, valamint a fenntartható turizmus népszerűsítése – fogalmazott a programvezető, aki jelezte: 2 hazai, 3-3 osztrák, olasz és román, valamint 1-1 szerb, bolgár és görög szervezet – köztük nemzeti parkok, önkormányzatok, egyetemek és kutatóintézetek – vesznek részt a munkában, melynek teljes költségvetése 2.545.000 euró.
A kiadások 75 százalékát európai uniós pályázati forrásból, míg egynegyedét saját erőből finanszírozzák. A magyarországi projektelemek a Balaton környéki vizes élőhelyekre és a Túrkeve, illetve Mezőtúr között 290 hektáron elterülő Pásztópuszta pannon szikes gyepére összpontosítanak. Ez utóbbira az együttműködésben egyedüli civil szervezetként résztvevő Nimfea Természetvédelmi Egyesület 523.000 eurót fordíthat majd – tájékoztatott Fábián Zsófia.
Az eseményen a projekt olasz, román és bolgár partnerszervezeteinek képviselői is részt vettek, akik ismertették a szakmai munkába bevont Natura 2000, illetve UNESCO világörökségi védelem alá eső területeik sajátosságait és a fejlesztések tervezett irányait.
Forrás: MTI