Az őszi derű jegyében invitáltak mindenkit az óbudai Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumba a Nyugat Itthon szeptemberi estjén. A helyszínválasztás nem véletlen: jól ismert Óbuda és Krúdy Gyula kapcsolata, aki szerette a jó ételt-italt és a hölgytársaságot. Az író Óbudán töltötte élete utolsó éveit, a különös hangulatú városrész korabeli napjai gyakran köszönnek vissza műveiben. Neki tulajdonítják a Krúdy-fröccsöt is, amely nem más, mint 9 dl bor és1 dl szóda keveréke. Ezen a csütörtöki estén tehát minden adott volt az irodalom és a gasztronómia sikeres vegyítéséhez, amelyhez egy csipetnyi utazási élményt is adtak a szervezők. Ily módon igyekeztek közelebb hozni a Nyugat Itthon közönségéhez a Dél-Dunántúl gasztronómiáját és kulturális kínálatát. Ezúttal is minden érzékszervre ható, átfogó bemutatóra került sor annak érdekében, hogy a szavakkal, képekkel, illatokkal és ízekkel felkeltsék a vendégek érdeklődését a gyönyörű dunántúli táj, valamint a régió termelői és borászai iránt.
A vendégeket a múzeum igazgatója, a Szódavíz, egy magyar kultuszital című könyv szerzője, Kiss Imre köszöntötte szódaszónoklattal a közelgő Turizmus Világnapja alkalmából, majd röviden bemutatta a szóda történetét. Az elmaradhatatlan felolvasószínházban a kortárs magyar film sokat foglalkoztatott művésze, Csuja Imre előadásában elevenedett meg a Dél-Dunántúl – kicsit másképp, a kortárs szerzők szemével. Az elhangzott művek: Csikós Attila: Altáró, Debreczeny György: Áldozz a pásztornak, Hegyi Botos Attila: Van egy föld, Schwalm Zoltán: Pécsi vándorének (wurlitzerre), Zalán Tibor: Tükör. S ha már Dél-Dunántúl és azon belül Tolna és Szekszárd, akkor Babits Mihály költészete sem maradhatott ki a sorból: Csuja Imre a Jónás könyvét is előadta – döbbenetes erővel, érzékenyéggel, a mű mélységeit láttatva, a tanulságokat érzékeltetve.
A dél-dunántúli régió szülötte, Áldozó Krisztán Aldo a slam poetry, azaz a lírát és az előadóművészetet az utca nyelvén egyesítő műfaj képviseletében lépett fel. Csuja Imre felolvasását Dóka Attila zenei produkciója, Áldozó Krisztián rímeit Horváth Gábor és Zelnik Péter – a régióban készült –fotóinak vetítése kísérte. A műsort Sáry László és Sáry Bánk előadása is színesítette. Az Erkel-díjas zeneszerzők (apa és fia) egyúttal különleges pedagógiai módszert is kidolgoztak: a nemzetközileg elismert Sáry-módszert.
A képzeletbeli utazás után a táj ízei is terítékre kerültek. A vendégek Csuja Imre vezetésével sétáltak le a múzeum pincéjébe, ahová egy dél-dunántúli pincét varázsoltak erre az estére. Itt Hegyi Zsuzsa, a Dél-Dunántúl háziasszonya, az MT Zrt. Dél-dunántúli Regionális Marketing Igazgatóságának vezetője mesélt mindarról, amit e vidékről tudni érdemes. A Dél-Dunántúl jellegzetesen hegyes-dombos táj, amelyet ezer völgy tagol, sok apró falu található itt. Gazdag erdők, termékeny folyóvölgyek, gondosan művelt szelíd lankák jellemzik e vidéket, mely vadban is igen gazdag. Védett területei jelentős ökoturisztikai bázist képviselnek, s – köszönhetően a lakosság vendégbarát attitűdjének és vendégfogadói aktivitásának – a falusi turizmus is igen fejlett ebben a térségben. Bővelkedik zamatos borokban: a jól ismert villányi és szekszárdi borvidékek mellett itt helyezkednek el a pécs-mecsekaljai és a tolnai borvidék is. Ám a régió nemcsak borútjai egyedülálló hálózatáról, hanem nagyszámú, kiemelt értékű műemlékéről, vagy termálvizeiről is híres.
A régió gasztronómiájából a Kaposvári Egyetem Bőszénfai Szarvasfarmjának vadételeivel Kocsonya Kálmán Venesz-díjas séf adott ízelítőt. A szekszárdi Mészáros Pincészet legkülönlegesebb borait maga Mészáros Pál borász mutatta be, köztük a Szent Grált, amely az ország legrégebbi, több száz éves szőlőtőkéjéről szaporított vesszőkből fogant kadarkából készült. A borászat másik különlegessége egy új, hazai fehér szőlőfajta, a borsmenta bora. Ez a fajta a pincészet és a Pécsi Borászati Kutatóintézet közös munkájának eredménye, teljesen rezisztens, így biobor készül belőle. A Tolna megyei Kisszékelyben termett gyümölcsökből készült, 100%-os gyümölcslevekkel és prémium (csak gyümölcscukor hozzáadásával készült) szörpökkel a Nektária Kft mutatkozott be.
A Nyugat Itthon rendezvénysorozat alapkoncepciója szerint hazánk tájait nemcsak képeken és videókon örökíthetjük meg, hanem irodalmi művekben, útleírásokban vagy akár bordalokban is. A Magyar Turizmus Zrt. és az Újnyugat Irodalmi Kör közös estjein az ország kulturális értékeit mutatják be a művészek szemével, kiemelve az egyes turisztikai desztinációkat és kulturális fontosságú helyszíneket. Az év kezdete óta szervezik egy tető alá a hazai jellegzetes tájakat, értékeket és a magyar kultúrát: az irodalmat, a zenét, a gasztronómiát vagy a táncot. A Nyugat Itthon az itthon.hu weboldal önálló rovata is, ahol a Magyarországról, belföldi utazási élményekről szóló verseket, prózákat olvashatják is az irodalomszerető látogatók. (Link: http://kultura.itthon.hu/nyugatitthon)
Nyugat Itthon, avagy egy dél-dunántúli borospince Óbudán
A Turizmus Világnapjának előestéjén került sor a Nyugat Itthon rendezvénysorozat következő estjére, melyet a Dél-Dunántúlnak szenteltek. E régió adottságait és az évszakot is figyelembe véve nem meglepő, hogy e rendezvényt egy óbudai borospincében zárták. Őszi bőség, szüret, derű – erről szól a Magyar Turizmus Zrt. jelenlegi kampánya is, melynek egyik kiemelt régiója a Dél-Dunántúl.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében
A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?
A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest
480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra
A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban
A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése
A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten
A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével
A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata
A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat
A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.
Interjú
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk
Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban
Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket
Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.