A Cartographia kiadásról-kiadásra naprakészen tartott hagyományos és közismert turistatérképei mellé 2000 óta folyamatosan, részben még az első Széchenyi terv pályázatainak támaszaival elindult spirálos kivitelű, a térképszelvényeket az adott táj bemutatásával, településismertetőkkel, túraleírásokkal kiegészítő, s ezeket a fejezeteket százszámra fotókkal illusztráló turistakalauz sorozat egyik fontos küldetése a túrázás, e bárki számára „hozzáférhető” szabadidős tevékenység táborának kiszélesítése.
E küldetés fényében készült el a már nagyon várt kéktúra kalauz I. kötete, amelyet a legfrissebb turistatérkép-állományból, megújított tipográfiával, a kéktúra által nem érintett, de a rövid kitérőkkel felkereshető látnivalókkal is „megfűszerezve” állítottak össze.
Az Észak-Magyarországon egyedüliként csupán turistatérképpel rendelkező Cserháton átkanyargó útvonalrész feldolgozására, bemutatására kiemelt figyelmet fordítottak, így a Zempléni-hegységen, a Csereháton, az Aggteleki-karszton, a Bükkön, a Mátrán, a Cserháton és a Börzsönyön átvándorló útvonal-ismertetés a 156 oldalas kötetben azonos igényességgel jelenik meg.
A kötet elején az Országos Kéktúra mozgalmának elindítója, a Lokomotív Turista Egyesület egyik alapítója Thuróczy Lajos, a Magyar Természetbarát Szövetség tiszteletbeli elnöke és Ispánovity Márton, az egyesület egyik „motorja” idézi fel az országos kéktúra idén éppen 60 éves történetét. A kalauz a bélyegzőhelyek térképi/útleírási közlésén át harmonizál a Magyar Természetbarát Szövetség gondozásában megjelent igazoló füzettel.
Az Országos Kéktúra kalauz teljesen felújított, átszerkesztett kiadását – a támogatási segítségkérések eredménytelensége okán – a Cartographia alapvetően önerőből valósította meg.
A kiadó már dolgozik a II., a Visegrádtól a Kőszegi-hegységig vezető útszakaszt bemutató köteten.