Sajtóbeszélgetésre invitálta a média képviselőit a Magyar Turizmus Rt., s témaként a balatoni turizmust jelölték meg a résztvevők számára a Béke Szállóban tartott találkozón. A nyitó prezentációt Behringer Zsuzsa, az MT Rt. kutatási igazgatója tartotta, amelynek keretében beszámolt a Balaton környéki turizmus alakulásáról. Az adatok értékelését csak június végéig végezték el, így az első féléves adatokról tudott beszélni. Ennek alapján igazi következtetéseket ugyan nem lehet levonni, hiszen a balatoni fő szezon július-augusztusban van, ám tendenciákra már lehet következtetni.
Magyarországon június végéig a kereskedelmi szálláshelyeken 2,7 millió vendéget regisztráltak, akik 7,1 millió vendégéjszakát töltöttek el. Az átlagos tartózkodási idő 2,8 nap. Az idegenforgalom első féléves bevételei 1874 millió eurót tettek ki.
A Balaton mellett 368,5 ezer vendég fordult meg a kereskedelmi szálláshelyeken, ez az országos érték 14,3%-a. Ők 1450,5 ezer vendégéjszakát töltöttek itt (ami az országos vendégéjszakaszám 20,3%-a), s az átlagos tartózkodási idő 3,9 nap volt, ami egy kicsit meghaladja az országos 2,8 napos átlagot. A belföldi vendégek száma nagyobb a külföldiekénél, a vendégéjszakák tekintetében viszont a külföldiek által eltöltött éjszakák száma jelentősen meghaladja a belföldiekét (ez egyetlen másik régióra sem jellemző). A vendégek számának emelkedése és a vendégéjszakák számának csökkenése a szállodában tartózkodási idő rövidülését jelzi.
Az átlagos tartózkodási idő minden szállástípusnál magasabb az országos átlagnál. Az 1*-os szállodák, turistaszállók, a panziók és a kempingek regisztrálták a legnagyobb forgalomnövekedést. A kapacitáskihasználtság lényegesen magasabb a szállodákban, mint az egyéb kereskedelmi szálláshelyeken. Az egy vendégéjszakára jutó szállásdíj 1739 Ft, az országos átlag 3916 Ft. A régió részesedése a vendégéjszakákból 20,3% (kereskedelmi szálláshelyeken regisztrált), a szállásdíjbevételekből pedig 9%.
A régióban az országos átlagnál (49,3%) alacsonyabb a külföldi vendégek (47%) száma, magasabb viszont a német (46,2%), az osztrák (6,8%), a holland (2,1%), a svájci (1,6%) és a dán (1,5%) vendégek aránya.
A sajtóbeszélgetésen persze nemcsak az eredményekről, hanem a problémákról is szó esett. A szaksajtó képviselői kifogásolták, hogy augusztus végén júniusi adatokra hivatkozva kíván a nyári trendekre vonatkozó megállapításokat tenni az MT Rt. Hiányolták a különféle hatásvizsgálatokat, vagyis hogy milyen hatással volt például az M7-es építése a nyári forgalomra, hogyan befolyásolta a mutatókat a Balaton vízszintjének drámai csökkenése, mi a helyzet az elkerülő utakkal, amelyek megépülése nélkül aligha lehet hosszú távú fejlesztésekben gondolkodni.
A felvetések között szerepelt még, hogy össze lehetne hangolni a programok szervezését, miközben javítani kellene a vendégek információellátottságát is, hiszen hiába a legérdekesebb fesztivál, ha nem tud róla a külföldi.
A balatoni vendégforgalom alakulására jellemző a belföldi turisták számának növekedése. Az első félévi adatok alapján a vendégek 53 százaléka magyar, 47 százaléka volt külföldi. A vendégéjszakák aránya azonban ettől eltérően oszlik meg: a belföldiek csak 36 százalékát, a külföldiek viszont 64 százalékát adják a Balaton-régióban töltött vendégéjszakáknak.
A látszólag impozáns adatok azonban egy komoly problémára is felhívják a figyelmet. Miközben a Balaton-régió a második legnagyobb vendégforgalmat mondhatja a magáénak a régiós összehasonlításban, a szállásdíjbevételek ezzel nem arányosak. Vagyis a Balatont elsősorban a kispénzű, alacsony költésigényű turisták keresik fel.
Érdekes még, hogy a szállásdíjbevételek 90 százalékát a 2-3-4 csillagos szállodák termelik, ami azt mutatja, hogy egyre nagyobb igény mutatkozik a minőségi szállások iránt, noha az összes szálláshelyeknek csak a 70 százaléka esik ezekbe a kategóriákba. Amiben a jelenlevők egyetértettek: sem a régió vállalkozói, sem a Magyar Turizmus Rt. nem rendelkezik elegendő tőkével ahhoz, hogy a jelenleg nagyjából hathetes szezont érdemben meghosszabbítsák. Már ahhoz, hogy három hónapra megnyújthassák a szezont, nagyon komoly anyagi áldozatokra és kormányzati segítségre van szükség, a hat hónapos szezon pedig – egyelőre – csak vágyálom lehet.