Az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület tagja a non-formális NATURAMA Szövetségnek, melynek tagjai közül többen elhatározták, hogy területi védjegyet vezetnek be. A védjegyet úgy alakítják ki, hogy az becsatornázható legyen az európai Vidék Minősége védjegyrendszerbe, amelyet spanyol LEADER HACS-ok kezdtek el kiépíteni és EU-s szinten terjeszteni.
A területi minősítés, valamint a védjegy bevezetésének minősítése szorosan kapcsolódik egymáshoz, mivel a Vidék Minősége védjegyrendszer, kiemelkedve a hazai védjegyek rendszeréből egy olyan EU-s minősítést jelentene, amelyben maga a bevezetés folyamata is széles körű partnerség elvén kell, hogy alapuljon. Az EU-s szintű minősítés csak akkor érhető el, ha a területi védjegy kialakítás folyamata is megfelel. A védjegy segítségével a vidéki termékek és szolgáltatások versenyképessége erősödik a piacon, ezáltal nyereségesebbek és életképesebbek lehetnek a hozzá csatlakozó vállalkozók és szolgáltatók.
További jelentős előnye a védjegy bevezetésének a rövid élelmiszerlánc megvalósulása által a vidéki vállalkozások piaci helyzetének általános erősítése, de a piacra jutás elősegítésével csökkenthetjük a társadalmi kirekesztettséget, illetve a közösségi felelősségvállalást is.
„A tanulmány két fontos prioritású területre fókuszál, az egyik, hogy mi módon lehet minősíteni a területi védjegyet gyakorlati jelleggel helyi, térségi szinten a Balaton- felvidéki LEADER HACS területén, a másik pedig, hogy hogyan lehet minősíteni a védjegy kialakításának folyamatát, hogy az nemzeti szinten legyen minősíthető.”- mondta Harta Annamária, az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület munkaszervezet-vezetője.
A védjegyrendszer nemzeti minősítési eljárása még két módszertani fázist tartalmaz majd, -egy mélyinterjús, fókuszcsoportos, továbbá helyi szereplőket bevonó műhelymunka fázist.
A területi minősítést még ebben az évben elkezdi az Éltető Balaton-felvidékrét Egyesület.
Forrás: Turizmus Online