A tanulmányút Kecskemétről, az Aranyhomok Szállodából indult, ahonnan elsőként Tiszakécskére vitték a csoportot a vendéglátók. A Tisza-parti városban a Termál fürdőt és az ahhoz kapcsolódó kempinget ismerhettük meg először. A családi vállalkozásként üzemeltetett fürdőt és kempinget, amelyek közvetlen kapcsolatban állnak egymással, önerőből újították fel a tulajdonosok. A hatmedencés fürdőben persze még van teendő, de két gyógyvizes medence, az élménymedence és a többi létesítmény jelentős számú külföldi vendéget vonz a városba. A fürdő sokrétű hasznosításnak kitűnő példája, mint azt a Szabó család képviselője elmondta, hogy alkalmanként bálokat, mulatságot rendeznek a fedett nagymedencében. Érdekesség egyébként, hogy Tiszakécskén még egy fürdő működik, s a Tisza is a közvetlen közelben folyik, így a vízi sportok és a fürdőzés szerelmeseinek van miből választaniuk.
A túra következő állomása Szarvas volt; a város az ökoturizmus ideális helyszíne. A csodálatos parkok, a Hármas-Körös közelsége, a kerékpárutak vonzó célponttá tehetik a várost a természetet kedvelők számára. De Szarvas és környéke ugyancsak kedvelt a vadászok körében, hiszen sok kitűnő vadászterep áll rendelkezésükre. A Körös-holtág partján található Liget panzió pedig – hála a víz és a park közelségének – meglepően nívós szálláshely-szolgáltatással várja a vendégeket. Nevezetes még a városban a másfél kilométeres történelmi emlékút, amely az ország elmúlt 1100 évének legfontosabb stációit eleveníti fel, s az a régi malom, amely a Trianon előtti Magyarország földrajzi középpontját jelölte. A város idegenforgalmi látványosságairól Tusják Tamás képviselő, az idegenforgalmi bizottság elnöke beszélt az utazási szakembereknek.
Szarvasról Gyomaendrődre vezetett az RMI által kijelölt útvonal, ahol elsősorban szálláshelyekkel, panziókkal ismerkedhettünk meg. Sajnos sem a híres Motormúzeum, sem a Nyomdamúzeum megtekintésére nem volt elegendő idő, azonban a termálvíz hasznosítására tett kísérletek példáit láthattuk: a Hárs panzióban kialakított fürdő a termálvízre alapozva üzemel majd a jövőben.
Gyulán az Erkel Hotel, a Vár és a Várfürdő volt a program része. A szálloda nagy előnye a közvetlen fürdőkapcsolat, s a népszerűségét csak fokozni fogja, ha jövőre befejeződik a Várfürdő felújítása. Mintegy 900 millió forintot nyertek a Széchenyi tervből a rekonstrukcióhoz, az új gyógyászati részleg és az élményfürdő megvalósításához. A nyolc és fél hektárnyi fürdőben napi háromezer köbméter vizet cserélnek le, ami egyelőre hasznosítatlanul folyik a város csatornarendszerébe.
Gyopárosfürdőn a Napsugár Hotelt és a fürdőt tekinthette meg a zömmel referensekből álló társaság. A szállodából közvetlen átjárás vezet a gyógyfürdőkomplexumba, amelyet nemrégiben újítottak fel; az egyetlen problémát az jelentette, hogy túlzottan kórház szemléletűre sikeredett, leginkább egy orvosi rendelőintézet benyomását keltette. Viszont jövőre nagyszabású szabadidőfürdő építésébe kezdenek, négy új medence épül, amiből egy élménymedence lenne. Sőt több különleges attrakcióra készülnek: kétpályás szörfmedencét akarnak a csúszdaépületen belül építeni, továbbá „saunaland” szolgálná a wellness-fitnesz szolgáltatások szerelmeseit.
A program Szegeden fejeződött be, ahol megtekinthettük a felújított Belvárost és a legfontosabb nevezetességeket, továbbá a térség egyetlen négycsillagos szállodáját, a Novotelt, amely nemcsak szálláshelyként szolgált, de a második napon itt került sor a workshopra.
Elsősorban a belföldi vendégek számára érdekes, de lassan világhírű nevezetessége a térségnek az Ópusztaszeri Nemzeti Történelmi Emlékpark, ahol a Feszty-körkép is található. A park és a látnivalók megtekintése akár félnapos programot is jelenthet az ideérkezőknek. A parkba a workshop után természetesen a tanulmányút résztvevőit is elvitte az RMI.
Innen egy erdei vendégházi látogatás után Kiskunhalasra vezetett az út, ahol a világhírű Csipkemúzeumot láthattuk. Az alapítványi formában működő múzeum és csipkeüzemből már a pápa és a japán császárné is kaptak ajándékba csipkét. A múzeum egyébként multikulturális célokat szolgál: nagytermében színházi rendezvények, előadások és konferenciák is lebonyolíthatók.
Számunkra eddig tartott a DARMI által szervezett tanulmányút, amely sok tanulsággal szolgált. Számtalan jó példáját láthattuk az önerős beruházásoknak, a színvonalas szálláshelyek kialakításának, ám ezek közül kevés volt olyan, amelyben nagyobb csoportot is vendégül lehetne látni. Az alföldi termálvízkincs hasznosítására irányuló kísérletek és megvalósult beruházások ugyan biztató jövőképet festenek, de a termálvízre mint az élet vizére tekintenek: ahol lehetséges, mindenki fürdőépítésben és fürdőfejlesztésben gondolkodik. Így valóban fürdőnagyhatalommá válhatunk igen rövid időn belül, a kérdés csak az, lesz-e annyi vendég, aki megtölti az előbb-utóbb egymással konkurálni kezdő, egymás közelében épült- épülő élményfürdő-komplexumokat és gyógyturisztikai központokat. Reméljük…