Alakosságszám persze a legkevésbé érdekelte Bachot, Schillert vagy Walter Gropiust, uram bocsá Adolf Hitlert. Az említett urakkal messze nem teljes azok névsora, akik itteni tevékenységükkel a szövetségi államot és Németországot a világ térképére helyezték; a teljesség igénye nélkül akadt még egy Carl Zeiss nevű optikai műszerész, a nagy író, Johann Wolfgang von Goethe vagy éppenséggel egy Luther Márton nevű szerzetes. És hogy a mi májunk is hízzon: Szent Erzsébetünk rövidre sikerült életének java részét itt töltötte, Liszt Ferenc pedig tizenhárom évig élt kedvenc városában, Weimarban és több mint tíz évig volt a helyi Staatskapelle vezető karnagya. Egykori nyári rezidenciája ma múzeum.
LUTHER 500
Az említettek közül Luther vitathatatlan szerepet játszott a keresztény világ feje tetejére állításában. A reformáció utóhatása a turizmusmarketinget sem hagyta érintetlenül:a Német Turisztikai Hivatal, a DZT a lutheri tanok wittenbergi kifüggesztésének 500. évfordulója alkalmából a 2017-es évet a nagy reformátornak szenteli. Mielőtt Luther kifüggesztette volna 95 pontját, bekvártélyozta magát némi bibliafordításra az Eisenach melletti Wartburg várába. A helyiek szerint a valaha Szent Erzsébetnek is otthont adó vár szolgált a neuschwansteini dizájn alapjául.
Ennél jóval puritánabb Luther várbéli cellája; már-már bauhausosan letisztult. Hogy Walter Gropius merített-e ötletet a reformátor kuckójából vagy sem, nem tudni. Mindenesetre az építészetet és formatervezést majd száz éve gyökeresen átalakító irányzat a türingiai Weimarban kezdődött 1919-ben. Liszt és Wagner városának ma is működő impozáns szállodája, az Elephant lakosztályában páváskodott Adolf Hitler, tort ülve a bukott köztársaság fölött.
MARX ÉS GAGARIN
Weimartól alig egy-két kőhajításra fekszik Erfurt, Türingia nagyjából Debrecen méretű fővárosa, fővárosi zsongás nélkül. Annál inkább az a „meseházas” fajta, ahol a szűk utcákon épphogy elférő villamosok csilingelnek, vagyis inkább siklanak a pályájukon. De ne ragadtassuk el magunkat: Erfurt is volt NDK-város annak minden következményével – például mára már alaposan és kreatívan ráncfelvarrott panelházakkal – együtt. Valahol tiszteletre méltó, hogy a Marx teret nem nevezték át, és Jurij Gagarin sem nézi bánatosan a világűr végtelenjéből, hogy a róla elnevezett körút mondjuk valamelyik, a harmincas években leszerepelt politikus nevét viseli.
Az említett közterületek azonban nem abban a történelmi városmagban találhatók, ahol már a frankok is átgázoltak a Gera folyón. Ott, ahol kicsivel később a Krämerbrücke, a Kereskedők Hídja épült. Ha valaki váratlanul a híd közepére pottyan, el nem hiszi, hogy ez egy híd, mivel jobban teleépült házakkal, mint a firenzei Ponte Vecchio.
VADMACSKÁK NYOMÁBAN
Türingia nem csak dióhéj, nevezik Németország zöld szívének is. Zöldsége egyik záloga a sok csapadék, amely évi átlagban 150 napon hullik. Állítólag ez Németország legnedvesebb része. Nem zöld pokol, de meglehetősen nagy kiterjedésű erdők töltik ki a települések közti teret. Ezek egyike az 1997-ben nemzeti parkká avanzsált hainichi erdő 15 ezer hektárja. Érintetlenül burjánzó állapotát az NDK hadseregének köszönheti. Katona bácsiék gyakorlóterületként zárták körbe az erdőt, és évtizedeken át játszottak itt pisztolyosat. A favágók sem mehettek be, és azóta sem nyúlnak hozzá az erdő fáihoz, bokraihoz. Így lehetséges az, hogy a sűrű, dzsungelszerű aljnövényzetből kimeredő egyik fatörzsből például álmos mosómedve sandít ránk, miközben ég és lombkorona között lépdelünk. Hol? 2005-ben egy Hainich erdeje fölött mintegy 600 méter hosszan futó lombkoronasétánnyal kápráztatták el a természetjárókat. A talaj fölött átlagosan harminc méterrel fekvő acél-fa-kenderkötél sétányra olyannyira egyszerű felmenni, hogy kerekes székesek is végig tudnak rajta gurulni és informatív tablókról tájékozódva türelmesen megfigyelni a húsz fafajt felvonultató erdőt vagy a fák között élő megannyi lényt, köztük a vadmacskát. Ehhez azonban nem árt akár néhány évre való hideg élelmet bekészíteni, mivel a helyi erdészek szerint még ők is legfeljebb háromévenként három másodperce látnak egyet-egyet ebből a rendkívül rejtőzködő jószágból. Nem a sétányról: Hainichban mintegy 130 kilométernyi turistaösvény tekereg vándorok lába és bringások abroncsai alatt.
SÖR, BOR, KLOSS
Számottevő csapadék ide vagy oda, azért van annyi napos óra, hogy még bort is megéri itt termelni. Sőt, még fogyasztani is a helyi fehéret Európa bortermő részének legészakibb szegletéből. 112 hektáron fejlődik Türingiában a Müller-Thurgau, a tramini vagy a rizling. Nem nagy terület, de néhány százezernyi palackot kiad, amelyet zömében a környéken, például a csoportokat is fogadó borászatokban iszogatnak meg. A magasabb szélességi kör savasabb bora remek társ a türingiai krumpligombóchoz (Thüringer Kloss). Hogy ez milyen is, azt „nehéz elmagyarázni, látni kell” – tartják a helyiek. Nos, a szopott gombóchoz hasonlító szerzet igen finom. Készítésének titkait szívesen megosztják például a heichelheimi Kloss-üzemben. Nem akarjuk lelőni a poént, így csak röviden: a főtt krumpli masszájához hozzákeverik a reszelt krumplit, és forrásban lévő vízbe dobják. Fogyasztható önállóan mindenféle szószokkal vagy köretként egy kitűnő türingiai kolbászhoz, amely grillezve a legfinomabb. A grillezős szezon Türingiában január 1-jétől december 31-ig tart – büszkélkednek a helyiek. És valóban: a késő őszi weimari hagymafesztiválon ugyanúgy serceg a piruló kolbász a rácson, mint áprilisiban. A kolbászt sokszor szívesebben öblítjük le sörrel, mint borral. Az 1434-es türingiai tisztasági törvényt a világ első élelmiszer-ipari törvényeként tartják számon. Lényege, hogy a sör csak vízből, árpamalátából és komlóból állhat.