Varga Mihály a Füredi Hableány Hotel és Étterem nettó 60,3 millió forintos pályázati támogatás segítségével, 86 millió forintból megvalósult bővítésének és korszerűsítésének átadó ünnepségén hangsúlyozta: az elmúlt évben Magyarországon 164 000 ember dolgozott az ágazatban, ez 7,3 százalékkal haladja meg a válság miatti mélypontot jelentő 2009. év foglalkoztatási adatát.
A tárcavezető aláhúzta: a kormány kiemelt figyelmet fordít a turisztikai vonzerővel rendelkező területek közül ma még kevésbé közismert, ám komoly fejlődési lehetőségekkel rendelkezők felzárkóztatására. Ezt példázzák a Tisza-tavi régióban az Európai Unió és a magyar állam támogatásával megvalósult, illetve folyamatban lévő beruházások is – tette hozzá.
Kifejtette: 2007 és 2013 között 29 projekt összesen 6 milliárd forintot meghaladó pályázati támogatást nyert el a víztározó térségében. A fejlesztések összértéke eléri a 7,8 milliárd forintot. Ebből eddig öt beruházás készült el, amelyekhez az unió és a magyar állam 3,2 milliárd forinttal járult hozzá, a térség 12 településén indult attrakció-, illetve szolgáltatásfejlesztés.
Példaként említette, hogy a kormány döntése alapján kiemelt programként épülhet meg a Tisza-tó kerékpáros körgyűrű észak-alföldi és észak-magyarországi szakasza. Emellett a vízparti települések „hátországát” erősítő Berekfürdőn 2014-ben fejeződik be a fürdő nagyszabású korszerűsítése, míg Karcagon hamarosan átadják a helyi strand megújult szabadtéri gyógymedencéit.
Varga Mihály az eseményen úgy fogalmazott: fontos, hogy a Tisza-tó kivívja azt a pozíciót és rangot a magyar turisztikai kínálatban, amelyet megérdemel. Rámutatott: válságidőszakban az ember fokozottan figyel arra, hogy minél jobb ár-érték arányban költse el pénzét. A Tisza-tavi régiónak éppen ebben rejlik legfőbb erénye és kitörési lehetősége, bár viszonylagos ismeretlensége, érintetlensége a „felkapottabb” versenytársakkal szemben egyszerre jelent előnyt és hátrányt.
Aki „belekóstol” a folyó és a víztározó környezetének hangulatába, az egy életre megszereti ezt a vidéket – vélekedett a tárcavezető jelezve: 2012-ben a hazai átlagot jelentő 4,8 százaléknak közel duplájával bővült a régió szálláshelyeinek vendégforgalma, köszönhetően egyebek mellett az elmúlt években megvalósult, országosan egyedülálló ökoturisztikai létesítményeknek.
Mező Ferenc, az Észak-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója elmondta: az idén záruló uniós fejlesztési időszakban összesen 321 milliárd forint EU-s forráshoz jutott a régió. Jász-Nagykun-Szolnok megyében 402 pályázatot támogattak, mintegy 70 milliárd forint értékben. A beruházók között érzékelhető a turisztikai szektor és a Tisza-tó térségének növekvő aktivitása – közölte.
Forrás: MTI