VÍZKEZELÉS FELSŐFOKON 2. RÉSZ – TOVÁBBI HASZNOS TIPPEK |
A SÉF ajánlata c. rovatunkban minden alkalommal a fürdőüzemeltetés egyes részterületeire fókuszálunk, és az itt jelentkező problémáknak a hatékony és eredményes kezelésére adunk néhány hasznos, gyakorlatias tippet, SPAudit® szolgáltatásunk tapasztalataiból merítve.
Szeptemberi és e havi számunkban vízforgatási és vízkezelési tippeket osztunk meg olvasóinkkal, hiszen a hatékony, a fürdőzők szempontjait figyelembe vevő vízkezelés, az optimális vegyszerhasználat a gazdaságos üzemeltetés egyik fontos tényezője annak ellenére, hogy jelenleg erre viszonylag kevesen fektetnek megfelelő hangsúlyt. Vízkezelési kérdésekben a DINAX Kft. nyújt szakmai segítséget a SPAgettinek.
HOGYAN ÉS MIKOR CÉLSZERŰ A MEDENCÉK VIZÉT FRISSÍTENI, CSERÉLNI?
Kevesen gondolnak rá, de az éves vízcserék időpontját és a medencevíz frissítésének mennyiségét mérés alapján lehet időzíteni és követni. A medence töltővizének, majd a medence vizének vezetőképességét megmérve megállapítható, hogy mennyi vegyszert adagoltunk a vízhez a frissvíz beadagoláshoz képest. Szintén megmérhető, hogy mennyi víz párolgott el a medencéből. A beadagolt szerek hatására és a párolgás miatt nő a víz oldott sótartalma és ezzel együtt a vezetőképessége.
TIPP: Ha nem engedjük a medencevíz vezetőképességét a töltővíz vezetőképességének másfélszeresénél nagyobbra nőni – vízfrissítéssel befolyásolva ezt – akkor a medencevizünk mindig friss lesz és olyan könnyű lesz kezelni, mint vízcsere után.
Természetesen a rendeletben előírt vízcsere nem kerülhető meg, de ezzel a módszerrel jól követhető, ha ennél gyakrabban vagy korábban van rá szükség.
MI OKOZHATJA A FÜRDŐKBEN A VÍZ KELLEMETLEN SZAGÁT, LEHET-E ENNEK KÁROS HATÁSA?
A szabad aktív klórnak nagyon enyhe szaga van, az úszó- és más forgatott vizű medencékben tapasztalható jellegzetes klórszagot a vízbe kerülő szennyeződések és a klór reakciójából keletkező vegyületek okozzák. Ezek a vegyületek fontos kutatási témái nagy európai és tengerentúli higiéniai kutató csoportoknak. A kutatások eredményeit 2 évente (higiéniai konferencián) ismertetik. Több kutató jelenlegi álláspontja szerint több klórmelléktermék karcinogén, vagyis rákkeltő hatású. A klóros víz irritatív hatása nagyban függ a klór koncentrációjától és a víz pH értékétől.
Kellemetlen szagot okozhatnak még a fenol származékok kútvíz esetén, illetve a nagymennyiségű biofilm – főleg pezsgőkádak esetében. (A legtöbb baktérium planktonos állapotú, azaz szabadon lebeg a vízben. Ezek a baktériumok valamilyen felülethez tapadva, kolóniákat képeznek, ezt nevezzük biofilmnek. A biofilmek még az olyan szigorúan ellenőrzött területeken is képesek kialakulni, mint pl. az ivóvízben, illetve más nagytisztaságú vízrendszerekben, amelyet a kozmetikai és a gyógyszeripar is használ. A biofilm nem csupán a bakteriális szennyeződés lehetséges forrása, hanem a kórokozó baktériumok természetes élőhelye is. Bizonyíthatóan számos, az emberben kialakuló bakteriális fertőzésért felelősek.)
A fenol származékok határértékét rendelet szabályozza, mivel ezek hosszú távon – elsősorban tartósan a víz közelében dolgozók (pl. úszómesterek) esetében – az egészségre káros hatással lehetnek.
TIPP: A klóros víz irritatív hatásának csökkentése érdekében kiegészítő eljárások alkalmazhatók a medencék fertőtlenítésére. Ilyen például az UV fertőtlenítés, klórdioxid kezelés vagy az ózonos kezelés.
Az UV fertőtlenítés és az ózonos kezelés csíramentesíti a vizet, ezek az eljárások pontszerűen hatnak (az átvezetett vizet fertőtlenítik). Használatuk mellett jelentősen csökkenthető a klór mennyisége. Sajnos ezeket az eljárásokat Magyarországon nem jellemzően alkalmazzák magas költségük miatt.
A klórdioxid kiegészíti, erősíti a klór biofilm-leoldó hatását (ezt a módszert itthon is számos helyen alkalmazzák).
TIPP: Mivel a biofilm gyorsan rezisztenssé válik a gyakran használt fertőtlenítő szerekkel szemben, érdemes évente legalább egyszer fertőtlenítőszert váltani – pl. áttérni 2-3 hétre aktív oxigén használatára – a lerakódott biofilm hatékony eltávolítása érdekében.
Kövesse figyelemmel a SPAgetti különszám további megjelenéseit, amelyekből hasznos tippeket kaphat a fürdőüzemeltetés más részterületeinek fejlesztésére, hatékonyságának javítására is. SPAudit® szolgáltatásunkról bővebb információt találhat az EconoConsult honlapján – www.econoconsult.hu.
SPAgetti. Fürdők sikeréhségére.