A rost- és fehérjegazdag diétákra általában úgy tekintünk, mint amelyek képesek az ételek utáni sóvárgásunkat kontroll alatt tartani. Az Egyesült Királyságban található Vegyészmérnöki Intézet (Institute of Chemical Engineers) beszámolói alapján a modern élelmiszer-fogyasztás azonban láthatóan a gyakran magas zsír- és cukortartalmú, puhább állagú ételek irányába sodródott. Az eredmény: magas energiatartalmú, könnyen emészthető ételek, amelyek az étkezés során képtelenek a jóllakottság érzését kelteni a fogyasztóban.
Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO Obesity – Key facts című beszámolója szerint az elhízottak növekvő aránya és a túlsúlyos besorolású, 1,4 milliárd ember részben ennek a folyamatnak köszönhető.
Túljárnak a gyomrunk eszén
Egy lehetséges megoldás lehet, hogy a testünkön belül szerkezetet változtató élelmiszereket hozunk létre. Ez a folyamat segíthet ellenőrzés alatt tartani az élelmiszer megemésztésének sebességét, és rászedheti testünk érzékelő rendszerét, főleg az emésztőtraktusban, mely által jóllakottság-érzésünk fokozódhat és időben el is húzódhat. Ezen a területen az egyik legérdekesebb újdonság a gyomorban képződő gélek kifejlesztése. Bár ez technikailag egy nehéz terület, ahol a zselé térfogatát, erősségét és élettartamát komoly mértékben befolyásolja a gyomorban található, speciális pH-környezet, az Egyesült Királyságban található University of Birmingham egy vegyészmérnökökből álló kutatócsoportja növelni tudta befolyását a gyomorban végbemenő gélképződés irányításában.
A csapat a kutatását a gellángumi nevű élelmiszer-összetevőre alapozta, amely bizonyos édességekben, üdítőitalokban és szójatejekben eddig is megtalálható volt. Azt tapasztalták, hogy a gellángumi kémiai szerkezetének módosításával a zselék olyan tulajdonságait voltak képesek megváltoztatni, mint az anyag térfogata, ridegsége (törékenysége) és állaga.
Egészségesebb jövő reményében
David Brown, az Institution of Chemical Engineers (IChemE) vezérigazgatójának állítása szerint: "Bár a mindennapi életünket érinti, az étvágykontroll tudományát sok tényező bonyolult kölcsönhatása határozza meg, és ezért ezen a területen még vannak számunkra fehér foltok. Mindenesetre az étel, az emésztőtraktus és a test energiatartalékai felől érkező, érzékelhető jelek valószínűleg egyaránt alakítják éhségérzetünket.”
"Az energia-bevitel kordában tartásához és az elhízás (mint társadalmi probléma) kezeléséhez a birminghami vegyészmérnökök által kifejlesztett anyaghoz hasonló zseléknek fontos szerepe lehet a jövőben. Egyes elméletek szerint a zselék által okozott térfogat-növekedés a gyomor kitágításával a beérkező, érzékelhető jeleket, valamint a belekbe éppen belépő étel méretét és szerkezetét is megváltoztatja. Ez valószínűleg meghosszabbítja az étel megemésztéséhez szükséges időt és segíthet mérsékelni a nassolást is." – vélte a szakember.
"Remélhetőleg a vegyészmérnökök eme legújabb vívmánya a kiegyensúlyozott étrend betartásával küszködő emberek millióinak segít majd az életmódjuk megváltoztatásában, valamint az egészségük és jóllétük javításában is." – fejezte ki várakozásait a tudományos intézet vezetője.
Fordítás: Zamaróczy Ádám
Forrás: foodbev.com