Több tanulmány is bebizonyította már, hogy nagyobb tányérokból az emberek többet is esznek, méghozzá valószínűleg azért, mert az ilyen edényekben kevesebbnek tűnik a kiszedett élelmiszer mennyisége. A Journal of Experimental Psychology szaklapban, 2013-ban publikált értekezés szerint, egy kínai büfében a méretesebb tányérból étkező kísérleti alanyok nem kevesebb, mint 45%-kal fogyasztottak többet a megszokott adagjuknál.
Érdekes, hogy a kisebb evőeszközökkel táplálkozó személyek ugyancsak többet esznek meg az eléjük helyezett élelemből. A Journal of Consumer Research folyóiratban megjelent, egyik közelmúltbeli tanulmány alapján ennek az az oka, hogy a kisebb evőeszközöket használó embereknek a „jóllakottság érzéséhez” a nagyobb villát, kést stb. használó társaiknál több falatot kell a szájukhoz emelniük.
Hogy mekkora egy megfelelő méretű porció? Az értekezés arra a következtetésre jut, hogy „az emberek nem kapnak belső figyelmeztetést az elfogyasztandó, testhezálló adagra vonatkozóan”. Az tehát ebből a tanulság, hogy jobb, ha nem hagyjuk, hogy az éttermi tányérok vagy evőeszközök mérete befolyásolja az általunk bekebelezett eleség mennyiségét.
Fordítás/szerkesztés: Zamaróczy Ádám
Forrás: Élelmiszer Online