Az eseményt minden negyedik évben hívják életre, ezúttal a hetediket a sorban, melyet a 105 tagországot és közel 10 millió séfet, gasztronómiai szakembert tömörítő World Association of Chefs Societest (WACS) védnököl. Az egyéni versenyzők, valamint regionális csapatok mellett a legnagyobb attrakció a nemzeti válogatottak élő melegkonyhás versenye. Öt napon keresztül folyamatosan mutatkoznak be a nemzeti és nemzeti junior válogatottak, akik speciális, erre az alkalomra létrehozott üvegfalú versenykonyhákban készítik el 6 óra alatt a nemzetüket is megjelenítő 3 fogásos fine dining menüsorukat, még pedig 110 főre.
Amiben igazán különleges a verseny, hogy itt nem csak a zsűri kóstolhatja meg a fogásokat, hanem azon szerencsés gasztronómia iránt érdeklődők is, akik hónapokkal előre lefoglalják a számukra izgalmas válogatott menüsorát. Ez alkalommal kevesebb, mint 24 óra alatt elfogyott az összes nemzeti és junior válogatott menüje, összesen 4.950 darab. A 6 óra főzést követően megnyílik az erre az alkalomra speciálisan létrehozott „Nemzetek Étterme – Restaurant des Nations”, ahová a vacsora vendégeit várják (menükből foglalók), akik a 2 óra alatt saját egyéni döntésük alapján bármikor érkezhetnek, megadva ezzel a ritmust a tálalásnak. A csapatnak így végig készen kell állnia, hogy mind a 110 menüsor tökéletesen egyforma legyen mind ízében, mind állagában, mind hőmérsékletében, mind kinézetében. Az pedig végképp nem ismert, hogy a zsűri mikor küldi be a saját rendelését. Előfordulhat, hogy a 24. előételt, 40. főételt és a 62. desszertet kéri ki és értékeli.
A sikerhez igazi csapatmunka kell, mégpedig az alapanyagok bepakolásától a konyha elhagyásáig. Szintén különlegessége az eseménynek, hogy itt a kilátogatók közvetlen közelről, szinte testközelből követhetik az eseményeket az üvegfalú konyháknak köszönhetően. Az élő melegkonyhás versenyprogram mellett a válogatottaknak egy hidegkonyhai programot is be kell mutatni, benne szakács és cukrász fogásokkal.
A magyar csapat ez alkalommal 2018. november 24-én, az első napon mutatkozott be hideg programjával, 26-án pedig az élő főzéssel.
Pár érdekes adat a versenyről:
- 72 nemzet – közel 2.500 versenyzője és közel 1.800 szakmai kísérő
- szintén a világ minden tájáról érkező versenyzők - Kanadától-Dél-Koreáig, Norvégiától-Dél-Afrikáig
- 5 nap – több mint 50.000 látogató a világ minden részéről
- világsajtó
- 30 nemzeti válogatott
- 15 junior válogatott
- 15 közétkeztetési csapat napi
- 6 nemzeti és 3 junior nemzeti válogatott
- 3 fogásos menü előírása:előétel – kötelező a hal vagy kagyló vagy a tenger élővilág valamely eleme, főétel, desszert
- egyéni versenyzők (szakács – hidegkonyha, cukrász, szakács artisztika, cukrászati artisztika, élő zöldségfaragás, jégszobrászat)
- regionális csapatok (hidegkonyha)
Érmek tekintetében a rendszer a borminősítéséhez hasonló, vagyis a kategóriákon belül több arany-, ezüst-, illetve bronzérmet is kiosztanak a több száz versenyzőnek és versenymunkának. A zsűri a részletes és összetett szempontrendszert figyelembe véve határozza meg a munkák összpontszámát, amely alapján kiderül, hogy ki, milyen minősítést ér el. Az öt nap végén pedig feláll a végleges rangsor és kiderül minden kategóriában, hogy kik a legjobbak, kik az abszolút bajnokok.
A nemzeti válogatott tagjai: - Volenter István (csapatkapitány) - 67 Étterem és Bistro, Székesfehérvár
- Adamek Balázs - Diófa Étterem, Székesfehérvár
- Bán László - Diófa Étterem, Székesfehérvár
- Babicz János - Costes Downtown, Budapest
- Huszár Tibor - Fenyves Szálloda és Konferencia-központ, Baktalórántháza
- Kézi Sára - munkahelyváltás előtt, 2019-től Fenyves Szálloda és Konferencia-központ, Baktalórántháza
- Botos János András - Diófa Étterem, Székesfehérvár
- Nagy Csaba - Avalon Park és Resort & Spa, Miskolctapolca
- Bergmann Nándor - Bergmann Cukrászda és Kávéház, Balatonfüred
- Földesi Csenge – A La Maison, Budapest .
WORLDCHEFS A 105 tagországot és közel 10 millió séfet, gasztronómiai szakembert tömörítő World Association of Chefs Societest (WACS) 1928-ban alapították meg a Sorbonne-on August Escoffier vezetésével. Az MNGSZ 1968 óta tagja a világszervezetnek, ezalatt két világkongresszust (1970, 1982) és egy európai konferenciát (2005) hozott Magyarországra.
Forrás: Turizmus Online